تفاوت موتورخانه و پکیج؛ کدام بهترین انتخاب است؟

بررسی تفاوت موتورخانه و پکیج و پاسخ به سوال پکیج بهتر است یا موتورخانه

از زمان های گذشته تا به امروز سیستم های گرمایشی تغییر زیادی کرده اند، مثلا تا ۲۰ سال پیش دغدغه بسیاری از مردم در فصل های سرد این بود که شوفاژ بهتر است یا بخاری؟ اما امروزه دیگر کمتر کسی در مناطق شهری از بخاری برای گرمایش منزل خود استفاده میکند. در حال حاضر مهندسان، پیش از ساخت سیستم حرارتی یک ساختمان مسکونی یا صنعتی، درباره اینکه پکیج بهتر است یا موتورخانه، تحقیق کرده و سپس تصمیم گیری میکنند.

در این مقاله ما می خواهیم به بررسی تفاوت موتورخانه و پکیج از جهات مختلف بپردازیم و در آخر نتیجه گیری کنیم که کدامیک از این دو دستگاه حرارتی بهتر و مقرون به صرفه تر است.

موتورخانه چیست؟

موتورخانه که به عنوان سیستم حرارت و برودت مرکزی یک ساختمان به شمار میرود، یک انباری یا اتاق است که برای نگهداری تاسیسات گرمایی و مکانیکی مانند پمپ آب، مشعل، دیگ آب گرم، لوله های انتقال دهنده، منبع انبساط، چیلر و … استفاده می شود. عملکرد موتورخانه به این صورت است که با کمک تمام تجهیزات خود، آب گرم مصرفی و حرارت لازم برای گرمایش و سرمایش ترمینال های حرارتی و برودتی مانند شوفاژها و چیلر را فراهم میکند.

معرفی مختصر سیستم موتورخانه مرکزی

ما در مقاله موتورخانه چیست، به طور کامل درباره این سیستم حرارت مرکزی توضیح داده ایم. توصیه میکنیم که این مطلب را از دست ندهید.

پکیج چیست؟

در پاسخ به سوال پکیج چیست باید بگوییم که پکیج مشابه موتورخانه یک سیستم گرمایشی است که با متصل شدن به کف ساختمان و رادیاتورها محیط را گرم میکند و همچنین آب گرم مورد نیاز آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی را نیز فراهم میکند. در واقع میتوان پکیج را نوعی آبگرمکن دیواری دانست که نقش یک موتورخانه کوچک را نیز ایفا میکند.انواع پکیج ها را میتوان از جهات مختلف مانند مکان نصب پکیج، نوع سوخت مصرفی، تعداد مبدل ها و کارکرد سیستم به دسته های مختلفی تقسیم کرد اما مهم ترین انواع این سیستم گرم کننده، پکیج دیواری و زمینی است که نوع دیواری آن رایج تر میباشد. در ادامه ما انواع پکیج را باهم مقایسه کرده ایم:

پکیج دیواری؛ معروف ترین نوع پکیج گرمایشی

پکیج دیواری همان طور که از نام آن مشخص است، روی دیوار نصب میشود. اندازه پکیج دیواری به اندازه یک کابینت است و مصرف انرژی کمتری دارد، به همین خاطر بیشتر افراد برای گرمایش منزل خود از این سیستم استفاده میکنند.

معرفی مختصر و مفید پکیج دیواری

پکیج های دیواری از امنیت بالایی برخوردار هستند زیرا یک دودکش دو جداره به این دستگاه متصل است که دودهای حاصل از حرارت محیط را به بیرون منتقل میکند. همچنین این سیستم گرم کننده طوری ساخته شده که درصوت کمبود اکسیژن، عملکرد دستگاه به طور اتوماتیک قطع میشود.

پکیج زمینی؛ دستگاهی با قدرت زیاد

پکیج های زمینی مانند یک موتورخانه کوچک هستند و انرژی حرارتی بسیار بالایی دارند. برای پکیج زمینی اغلب یک مکان جدا از منزل مانند انباری یا پارکینگ را اختصاص میدهند زیرا تاسیسات پکیج زمینی سنگین هستند و صدای این قطعات بسیار بلند است، بنابراین برای جلوگیری از آزار و اذیت ساکنین، پکیج زمینی را خارج از منزل نصب میکنند. لازم به ذکر است که هزینه این سیستم گرمایشی نسبت به پکیج دیواری بیشتر است. میتوانید مقاله پکیج زمینی چیست را برای آشنایی بیشتر با این سیستم حرارتی مطالعه کنید.

تفاوت پکیج و موتورخانه

موتورخانه و پکیج هر دو سیستم های تبادل گرمایش هستند که یک وظیفه مشترک دارند که این وظیفه، تامین آب گرم مصرفی و گرم کردن محیط از طریق انتقال انرژی حرارتی به کف زمین و سیستم های گرمایشی مانند شوفاژ میباشد. با اینکه هدف این سیستم یکسان است، اما نحوه عملکرد آنها با هم متفاوت است؛ همچنین تفاوت پکیج و موتورخانه را باید از جنبه های مختلف بررسی کرد. از جمله:

  • هزینه نصب، نگهداری و تعمیر؛
  • میزان مصرف انرژی؛
  • مقدار توان گرمایشی؛
  • میزان آلایندگی؛

در ادامه به بررسی دقیق هر معیار خواهیم پرداخت.

تفاوت موتورخانه و پکیج از نظر مقدار گرمای تولید شده

یکی از مهم ترین تفاوت های پکیج و موتورخانه در عملکرد آنهاست. موتورخانه حرارت و گرمای بیشتری نسبت به پکیج تولید میکند. از طرفی موتورخانه یک مخزن بزرگ آب گرم دارد که در صورت خراب شدن تاسیسات یا اتفاقاتی از این قبیل، تا مدت ها توانایی تولید آب گرم برای مصارف خانگی و گرمایش محیط را دارد، در صورتی که برق قطع شود، پکیج بعد از تمام شدن مخزن آب گرم خود، خاموش خواهد شد. برای اینکه بفهمید موتورخانه چگونه کار میکند، کافی است مقاله تخصصی این موضوع را در وبلاگ تهران سرویس یار مطالعه کنید.

فرق پکیج و موتورخانه از نظر فضای فیزیکی مورد نیاز

دومین تفاوت این دو سیستم تبادل گرمایش، در میزان فضالی است به طوری که تجهیزات موتورخانه خیلی بزرگ بوده و فضای زیادی را اشغال میکنند، در حالیکه ابعاد مجموعه قطعات پکیج دیواری به اندازه یک کابینت است. با توجه به متراژ کوچک خانه های امروزی، کاربرد پکیج ها بیشتر از موتورخانه مرکزی میباشد.

فرق موتورخانه و پکیج از نظر هزینه نصب و تعمیر

یکی از مهم ترین تفاوت های پکیج و موتورخانه، قیمت آنها است. موتورخانه از اجزای بیشتر و پیچیده تری تشکیل شده که هر یک از آنها لوله کشی خاص خود را دارد، پس طبیعی است که قیمت تعمیر تاسیسات موتورخانه بالاتر از هزینه تعمیر پکیج باشد. همین تفاوت قیمت برای راه اندازی این دو سیستم حرارت و برودت نیز صادق است. در کل هزینه راه اندازی یک موتورخانه مرکزی برای یک ساختمان بسیار بالاست.

تفاوت پکیج و موتورخانه از جهت لوله کشی

پیچیدگی و ساده بودن سیستم لوله کشی هم از دیگر مواردی است که باید در مقایسه پکیج و موتورخانه در نظر گرفت. در موتورخانه مرکزی، لوله کشی های بسیار زیادی به سرتاسر منزل وجود دارد که طراحی پیچیده ای دارند، اما پکیج دیواری به گونه ای طراحی شده که تنها چند لوله به پشت پکیج متصل شده تا جریان رفت و برگشت آب به درستی انجام گیرد.

شاید تفاوت پکیج و موتورخانه از جهت لوله کشی ها به نظر شما چندان مهم نباشد، اما این مسئله در زمان پرداخت هزینه تعمیر و نگهداری از لوله های سیستم های گرمایش بروز پیدا میکند.

مقایسه پکیج و موتورخانه از نظر میزان مصرف انرژی

مقدار گازی که تاسیسات موتورخانه مرکزی برای گرمایش محیط مصرف میکنند، بسیار بیشتر از پکیج است. از آنجایی که پکیج های دیواری و زمینی برای هر واحد به صورت مستقل نصب می شوند، هر واحدی به اندازه مصرف خود، هزینه های گاز را پرداخت میکند، بنابراین نصب پکیج در ساختمان هایی با تعداد واحدهای زیاد، هزینه های انرژی حرارتی را به خصوص در فصول سرد سال، بسیار کاهش میدهد. توصیه می کنم مقاله آموزش نصب پکیج را حتما مطالعه کنید.

فرق پکیج و موتورخانه از جهت آلودگی صوتی و هوا

موتورخانه از سوخت های فسیلی مانند گاز و گازوئیل برای کار تاسیسات خود استفاده میکند. برخلاف پکیج، موتورخانه های مرکزی، دودکش یا راهی برای خروج دودهای حاصل از عملکرد تجهیزات حرارتی ندارد، به همین خاطر میزان آلایندگی های آن بیشتر از پکیج است.

درباره مقایسه آلودگی صوتی این دو سیستم گرمایشی نیز باید بگوییم باتوجه به این که در موتورخانه، قطعات مهمی همچون پمپ و دیگ آب گرم وجود دارد، طبیعی است که سر و صدای این سیستم حرارت مرکزی ساختمان، بیشتر از پکیج دیواری باشد. البته موتورخانه ها را در پارکینگ، زیر پله یا در مکانی خارج از محل سکونت ساکنین ساخته می شود، بنابراین آلودگی صوتی آن نباید مزاحمتی برای افراد ایجاد کند.

پکیج بهتر است یا موتورخانه؟

شاید با مطالعه تفاوت های پکیج و موتورخانه به این نتیجه رسیده باشید که پکیج بسیار بهتر از به صرفه تر از موتورخانه مرکزی است، اما موتورخانه ها هنوز هم طرفداران خاص خود را دارند. فکر میکنید علت چیست؟ اینکه پکیج بهتر است یا موتورخانه بستگی به مکان مورد نظر دارد.

بررسی تفاوت موتورخانه و پکیج و پاسخ به سوال پکیج بهتر است یا موتورخانه

اگر قصد نصب یک سیستم گرمایشی برای یک برج مسکونی یا مجتمع های بزرگ مانند بیمارستان ها، هتل ها، ادارات یا مراکز تجاری را دارید، موتورخانه مرکزی تنها گزینه روی میز است زیرا هیچ یک از انواع پکیج توانایی گرمایش ساختمان های صنعتی را ندارند، اما اگر هدف شما نصب یک سیستم تبادل گرما برای یک ساختمان مسکونی چند واحده است، پکیج انتخاب بسیار مقرون به صرفه تری نسبت به موتورخانه است.

پکیج هزینه نصب، تعمیر، سرویس و مصرف انرژی بسیار کمتری نسبت به سیستم حرارت مرکزی دارد و با وجود مخزن آب گرم آن، توانایی ذخیره آب مصرفی برای شوفاژها را نیز تا چند روز دارد.  

نتیجه گیری

موتورخانه و پکیج هر دو سیستم های حرارتی و برودتی هستند که برای تامین آب گرم آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی و گرمای مورد نیاز برای دستگاه های گرمایشی و سرمایشی به کار میروند، اما آگاهی از تفاوت های پکیج و موتورخانه از نظر هزینه، مصرف گاز، میزان انرژی گرمایی و فاکتورهای دیگری که در این مقاله ذکر شد، به شما کمک میکند که بین این دو سیستم، بهترین انتخاب را برای منزل یا محل کار خود بکنید. چنانچه هر سوالی درباره فرق موتورخانه و پکیج داشتید، میتوانید در بخش کامنت ها از متخصصان تهران سرویس یار بپرسید. 

تاریخ انتشار۱۶/۰۸/۱۴۰۱ @ ۱۳:۱۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان