بررسی جامع قطعات موتورخانه و وظایف هر کدام

معرفی اجزای موتورخان از سیر تا پیاز

به طور کلی موتورخانه یکی اصلی‌ترین تاسیسات ساختمان است که از اجزای مختلفی تشکیل شده است. تجهیزات موتورخانه با توجه به مساحت ساختمان و صنعتی یا مسکونی بودن دستگاه متفاوت است. آشنایی با اجزای موتورخانه برای تعمیرکاران این حوزه الزامی است؛ بنابراین قصد داریم در اینجا درباره انواع تجهیزات موتورخانه صحبت کنیم؛ اگر می‌خواهید لیست تجهیزات موتورخانه و توضیحات آن‌ها را داشته باشید تا پایان با ما همراه باشید.

انواع قطعات موتورخانه

معرفی تمام قطعات موتورخانه مرکزی

قبل از هر چیز بهتر است بدانید که موتور خانه متشکل از مجموعه دستگاه‌ها و قطعات مورد نیاز تاسیسات و تهویه هوای مطبوع همچون پمپ، لوله، دیگ بخار و یا بویلر، چیلر و… هستند که تمامی این‌ها وظایف مخصوص به خود را دارند و مجموع کار این قطعات منجر به گرمایش و یا سرمایش محیط می‌شود. با توجه به اینکه تجهیزات موتورخانه در بخش سرمایش و گرمایش تفاوت‌هایی با هم دارند، میتوانیم آنها را در دو گروه زیر دسته بندی کنیم:

  1. تجهیزات گرمایشی موتورخانه؛
  2. تجهیزات سرمایشی موتورخانه؛

قطعات مختلفی در هریک از این گروه ها قرار میگیرند که در ادامه با آنها آشنا خواهیم شد.

تجهیزات گرمایشی موتورخانه ساختمان

معرفی تجهیزات گرمایشی موتورخانه + عکس

خوب است بدانید که در فصل زمستان و سرما، موتورخانه مرکزی ساختمان بیشترین نقش را در گرم کردن فضای ساختمان و به عبارتی تولید گرما دارد؛ از این‌رو لوازم و ابزارهایی مانند دیگ بخار(boiler)، مشعل (burner)، انواع پمپ‌ها، منبع انبساط و لوله کشی‌های مناسب با سیستم گرمایشی در این دسته قرار می‌گیرند که هر یک به نحوی کمک خواهند کرد تا گرما توسط موتور خانه تولید شود. پس اجزای گرم کننده سیستم موتورخانه عبارتند از:

  • دیگ بخار(boiler)؛
  • پمپ آب؛
  • کلکتور؛

در ادامه قطعات واحد گرمایش موتورخانه را به صورت کامل تشریح میدهیم.

دیگ بخار(boiler)؛ یکی از اصلی ترین قطعات موتورخانه

یکی از مهم‌ترین لوازم و تجهیزات موتورخانه دیگ‌ها هستند که به عنوان مخازن پر فشار برای گرم کردن آب و یا تولید بخار استفاده می‌شوند؛ به عبارتی این دیگ‌های مسی و یا چدنی برای گرمایش محیط یا تامین آب لازم برای آب گرم کن ساختمان بسیار کاربردی هستند. نکته مهمی که در مورد دیگ‌ موتورخانه وجود دارد این است که به دلیل حساس بودن این قطعه بهتر است نصب و تجهیز آن به صورت اصولی و توسط افرادی متخصص صورت گیرد.

پمپ آب؛ از مهم ترین اجزای موتورخانه

تشریح وظیفه پمپ آب موتورخانه

پمپ یکی از اجزای مهم موتورخانه است که ارتباط مستقیمی با دیگ‌ها دارد. به عبارتی زمانی که شرایط لازم جهت جریان طبیعی آب گرم در سیستم مرکزی موتورخانه فراهم نباشد و یا به سرعت بالاتری برای انتقال آب نیاز باشد، از پمپ‌ها استفاده می‌شود. البته باید توجه داشته باشید که برای دریافت راندمان بالا و عملکرد موفق پمپ باید در انتخاب پمپ و نصب آن دقت زیادی داشته باشید.

کلکتور؛ مسئول توزیع آب در موتورخانه مرکزی

کلکتور از دیگر اجزای موتورخانه است که وظیفه انتقال و توزیع آب را در موتورخانه بر عهده دارد. محل نصب این قطعه روی دیگ، پمپ و به طور کلی جاهایی از تاسیسات موتورخانه است که نیاز به توزیع و انشعاب آب باشد.

تجهیزات سرمایشی موتورخانه مرکزی

برای معرفی تجهیزات کامل موتورخانه لازم است که با اجزای سرمایشی موتورخانه نیز آشنا شوید. اصلی‌ترین قطعه موتورخانه برای سرمایش محیط چیلر است که در ادامه آن را با جزئیات کامل معرفی میکنیم.

چیلر؛ بخش خنک کننده موتورخانه ساختمان

در حالت کلی اصلی‌ترین دستگاهی که می‌توان برای بخش سرمایشی نام برد، چیلر است که البته خود آن هم انواع مختلفی دارد. وظیفه اصلی چیلرها خنک کردن آب و در نهایت خنک کردن محیط است؛ البته در برخی موارد می‌توان از چیلرها برای گرم کردن محیط نیز استفاده نمود اما به‌صرفه نیست. با این وجود عده‌ای با کمک چیلرها موتورخانه خود را راه‌اندازی می‌کنند و پیرو آن می‌توانند به جای پایین‌ترین طبقه، فضای پشت‌بام را برای موتورخانه خود در نظر بگیرند.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

موتورخانه‌ها مرکز اصلی سیستم‌های سرمایش و گرمایش ساختمان‌های مسکونی و صنعتی هستند. در این مقاله ضمن معرفی موتورخانه، به تشریح تجهیزات و اجزای موتورخانه در بخش سرمایش و گرمایش به صورت مجزا پرداخته و به تفاوت اجزای موتورخانه صنعتی و تجهیزات موتورخانه ساختمان نیز اشاره کردیم. همچنین درباره برخی از قطعات موتورخانه که به صورت مشترک در گرمایش و سرمایش استفاده می‌شدند نیز توضیح دادیم‌. در صورت وجود هر گونه سوال می‌توانید آن را در کامنت‌ها مطرح نمایید.

تاریخ انتشار۲۶/۱۰/۱۴۰۱ @ ۰۲:۳۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان