آموزش عیب یابی و رفع صدای کولر گازی پنجره ای در خانه

بررسی دلایل سر و صدای کولر گازی پنجره ای + روش رفع

به طور کلی کولرهای گازی سیستم هایی برای خنک کردن و تهویه هوا هستند که امروزه زندگی کردن بدون آن ها کار بسیار سختی است. از طرفی در بین انواع کولر گازی، کولرهای پنجره ای به دلیل ابعاد نسبتاً کوچک و قیمت مناسب محبوبیت بیشتری در بین مردم دارند. اگر میخواهید با کولر های گازی بیشتر آشنا شوید، مثاله کولر گازی چیست را مطالعه کنید.

جالب است بدانید گاهی صدای کولر گازی پنجره ای بیش از حد بلند و غیرعادی می شود؛ به طوری که کاربر ترجیح می دهد در گرما بماند تا این که صدا دادن کولر گازی پنجره ای را تحمل کند! به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مطلب دلایل صدا دادن این دستگاه ها و همین طور  نحوه رفع صدای کولر گازی پنجره ای را بررسی کنیم.

کولر گازی پنجره ای و طرز کار آن

در واقع کولرهای گازی پنجره ای سیستم های خنک کننده ای هستند که در محل پنجره ها نصب می شوند و  حمل و نقل بسیار آسانی دارند. به خصوص اگر برای خنک کردن محیط های کوچک به دنبال دستگاهی با قیمت مناسب و به صرفه هستید؛ شک نکنید که کولر گازی پنجره ای یک انتخاب کاملاً مناسب برای شما خواهد بود.

اگر کولر پنجره ای در حالت نرمال و شرایط تعریف شده توسط کارخانه سازنده کار کند، مصرف انرژی بسیار پایینی خواهد داشت. به اضافه این که در برخی از مدل های کولر گازی پنجره ای جهت پرتاب باد و سرعت آن را می توان بر اساس نیاز کاربر تنظیم کرد. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص مقاله طرز کار کولر گازی را مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر:

کولر گازی پنجره ای چیست و چگونه کار می کند؟ + عکس

صدا دادن کولر گازی پنجره ای؛ یکی از رایج ترین مشکلات این دستگاه

اصلی ترین علت کولر گازی پنجره ای ساختار پیشفرض قطعات آن است

اگرچه کولر گازی پشت پنجره ای جزو سیستم های تهویه مطبوع پر استفاده است و قابلیت های فراوانی دارد، اما گاهی اوقات صداهای ناخوشایندی از آن شنیده می شود که خبر از خرابی یکی از قطعات دستگاه می دهد؛ به همین دلیل در جدول زیر انواع صدا و علت صدای کولر گازی پنجره ای را آورده ایم تا در صورت شنیدن صدای زیاد اسپلیت سریعاً بتوانید علت آن را پیدا کنید؛ چرا که عیب یابی سریع باعث کاهش هزینه تعمیر کولر گازی می شود. ناگفته نماند رفع صدای کولر گازی پنجره ای کاری تخصصی بوده و به دانش، تجربه و همچنین تجهیزات مخصوص نیاز دارد. اما شما میتوانید برای تعمیر اسپلیت با هر مشکلی به تهران سرویس یار اعتماد کنید.

رایج ترین صدای ناهنجار کولر گازی پنجره ایاصلی ترین علت این صداها
صدای جیر جیر کولر گازیتراز نبودن پنل خارجی
صدای بلبرینگ  کولر گازی پنجره ایخشک شدن یا وارد شدن بار اضافه به بلبرینگ
صدای جیر جیر  کولر پنجره ایکارکرد بیش از حد کولر
صدای تق تقمحکم نبودن قطعات کولر
صدای نویز کولر پنجره ایسوختگی موتور بلوور

علت صدای جیر جیر کولر گازی پنجره ای

به طور کلی صدای جیر جیر کولر گازی پنجره ای دلایل متعددی دارد که یکی از ساده ترین آن ها تراز نبودن دستگاه است؛ یعنی اگر سیستم تهویه مطبوع درست نصب نشده و روی خط تراز قرار نگرفته باشد، در حین کار صدای جیر جیر تولید می کند. به همین دلیل همواره توصیه می شود که از نصب گرفته تا عیب یابی کولر گازی و تعمیر آن را به متخصصین این حوزه بسپارید.

صدای بلبرینگ کولر گازی پنجره ای؛ یکی از رایج ترین صدا های این سیستم تهویه مطبوع کوچک

بلبرینگ ها یکی از اجزای سازنده موتور کولرهای گازی هستند که اگر خشک شوند یا به دلیل وارد شدن بار اضافی در آن ها عیب و نقصی به وجود بیاید، صدای بلبرینگ  کولر گازی پنجره ای به گوشتان خواهد رسید.

مطالعه بیشتر:

صدای اسپلیت اجنرال | ۲ علت صدای کولر گازی اجنرال + روش رفع

صدای زیاد کمپرسور کولر گازی پنجره ای و دلایل آن

یک علت مهم صدای غیر طبیعیِ کولر پنجره ای، کمپرسور آن است

جالب است بدانید بیش از حد داغ شدن کمپرسور که به خاطر کارکرد مداوم این قطعه رخ می دهد باعث ایجاد صداهای عجیب و غیر عادی در دستگاه های خنک کننده می شود؛ بنابراین حتی اگر در مناطق بسیار گرم زندگی می کنید حتماً باید در طول روز هر از گاهی کولر را خاموش کرده و به کمپرسور فرصت استراحت و اصطلاحاً نفس کشیدن بدهید. در غیر این صورت باید خودتان را برای سر و کله زدن با صدای زیاد کمپرسور کولر گازی پنجره ای آماده کنید.

مطالعه بیشتر:

آموزش تعمیر و نگهداری پکیج و اسپلیت با روش های تست شده

تق تق کردن کولر پنجره ای؛ دشمن آرامش

به طور معمول شل بودن قطعات اصلی کولر گازی و حتی اسپیلت ها عاملی است که باعث ایجاد صدای تق تق در این دستگاه ها می شود. لازم به ذکر است نصب غیر اصولی، استفاده مکرر از کولر و ساییدگی قطعات جزو عواملی هستند که باعث شل شدن اجزای سیستم تهویه مطبوع می شوند.

علت  شنیدن صدای نویزاز کولر گازی پشت پنجره ای

اگر موتور بلوور یا همان هواپاش کولر بسوزد، با توجه به اینکه قدرت چرخش خود را از دست می دهد، به کمپرسور (موتور کولر) شوک وارد شده و در نتیجه آن صدای نویز از دستگاه به گوش خواهد رسید. گاهی ممکن است این صدا با بوی سوختگی همراه باشد که در این صورت به هیج وجه نباید دست دست کنید و سریعاً با تعمیرکاران متخصص این حوزه تماس بگیرید.

مطالعه بیشتر:

آموزش رایگان رفع صدای زیاد اسپلیت سامسونگ در ۱۰ دقیقه

آموزش رفع صدا دادن کولر گازی پنجره ای

در کولر گازی پنجره ای برخلاف اسپیلت ها، موتور و پنل یکجا قرار گرفته و همین ساختار باعث می شود که به طور معمول سر و صدای زیادی از آن شنیده شود. منتها اگر این کولرها در حین کار صداهایی مانند تق تق، جیر جیر، نویز، صدای کمپرسور، صدای بلبرینگ و غیره داشته باشند، به معنای خراب بودن این دستگاه ها است. توجه کنید که برای رفع صدا دادن کولر گازی پنجره ای باید آن ها را عیب یابی و تعمیر نمود؛ البته یک چنین کاری را  تنها افراد حرفه ای و آموزش دیده می توانند انجام دهند.

مطالعه بیشتر:

چرا کولر گازی چکه می کند؟ ۱۳ علت چکه کردن اسپلیت

تهران سرویس یار و تعمیر اسپلیت در تهران

تعمیرگاه شبانه روزی تهران سرویس یار یکی از معتبرترین مراکز تعمیر انواع کولرهای گازی به خصوص کولر های پنجره ای در تهران است که خدمات خود را به سراسر پایتخت و حتی شهرهای حومه ارائه می نماید. در واقع تعمیرکاران حرفه ای و مجرب این مجموعه تعمیرات اسپلیت و همچنین تعمیر پکیج در تهران را با به روز ترین متدها و با کیفیت ترین قطعات انجام می دهند.

مطالعه بیشتر:

نکات مهمی که هنگام تعمیر پکیج و اسپلیت باید به آن توجه کنید

نتیجه گیری

قطعات داخلی و مهم کولرهای گازی پنجره ای مانند هر دستگاه دیجیتال دیگری ممکن است خراب و معیوب شود. گاهی این خرابی خودش را به صورت صداهای عجیب و غیرعادی نشان می دهد. برخی از رایج ترین صداهایی که از کولرهای پنجره ای شنیده می شود، تق تق، نویز، صدای کمپرسور، صدای بلبرینگ و  غیره است. به طور کلی شنیدن صدای زیاد کولر گازی پنجره ای یعنی اشکالی جدی در این دستگاه ها وجود دارد  و حتماً باید برای رفع این مشکلات به تکنسین های حرفه ای مراجعه کنید.

تاریخ انتشار۰۶/۰۱/۱۴۰۲ @ ۰۰:۲۹

4 دیدگاه برای “آموزش عیب یابی و رفع صدای کولر گازی پنجره ای در خانه

 1. مصطفی گفته:

  سلام وقت شما بخیر ما کولر پشت پنجره ای داریم منتها اون سرمایی که باید بده رو نمیده ایا کمبود گاز هست؟
  دوم اینکه ایا فضای پوشیده وسایه باعث بهتر کارکردن وخنکی بیشتر میشود ؟
  ودر مورد سرویس شبکه ها که چگونه این کار رو باید انجام بدیم رو هم بفرمایید که بتونیم انجام بدیم چون ما از شهر فاصله زیاد داریم وسیله هم نداریم ممنون از راهنمایی و سایت با شکوهتون 🙏

  • Sardar Farmanbar گفته:

   سلام روز بخیر
   کم بودن قدرت خنک کنندگی کولر گازی پنجره ای میتونه به دلیل کثیف بودن دستگاه یا کمبود گاز باشه که با سرویس کردن برطرف میشه
   بله فضای پوشیده به کارکرد بهتر دستگاه کمک می کنه
   به طور کلی سرویس کولر گازی پنجره ای باید توسط تعمیرکاران انجام بشه و اصلا توصیه نمیکنم خودتون دستگاه رو دستکاری کنید اگر در حومه تهران و کرج هستید میتونید با کارشناسان ما از طریق این شماره (۰۲۱۸۸۴۴۰۲۷۱) تماس بگیرید تا برای کار سرویس و تعمیر به منزلتون تشریف بیارن
   موفق باشید

 2. غلامی زاده گفته:

  سلام اگر پره های جلو کولرپنجره ای ، که داخل اتاق هستند و به چپ و راست حرکت میکنند، بایستند و به اصطلاح حرکت نکنند چه باید بکنیم؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 3. پاک منش گفته:

  ما یه کولر گازی پنجره ای سوپرانو داریم ،صداش شبیه تراکتوره ،یعنی گرما را میشه تحمل کرد ولی صدای اینو نه ،به هر کی میگمیم میگه صدای کمپرسوره نمیشه کاری کرد بندازیم دور بهتره
  فقط نمیدونم همه برندای اینقد صدا دارن یا فقط این برند آشغال سوپرانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان