تشریح قطعات پکیج دیواری و زمینی + عکس اجزا

معرفی انواع قطعات پکیج گرمایشی

پکیج یک سیستم های گرمایشی مدرن است که در بسیاری از منازل و محیط های اداری، جایگزین موتورخانه و آبگرمکن شده است. تا قبل از ورود پکیج به خانه ها، تولید آب گرم مصرفی برای شوفاژ و سیستم های گرم کننده توسط آب گرم کن ها در موتورخانه صورت می گرفت، اما با نصب این سیستم حرارتی، تغییر شگرفی در هزینه و مصرف انرژی ایجاد شد. طبیعی است که پکیج با چنین کارکرد پیشرفته ای، از قطعات پیچیده ای تشکیل شده باشد برای همین آموزش قطعات پکیج گرمایشی در تعمیر و سرویس این دستگاه کمک بسیاری میکند.

در این مقاله از سایت تهران سرویس یار به قطعه شناسی پکیج، معرفی تمام قطعات پکیج گرمایشی و عکس آنها می پردازیم.

پکیج چیست؟

در مقاله پکیج چیست توضیح دادیم که پکیج های دیواری و زمینی، سیستم های گرمایشی هستند که کار آبگرمکن را انجام میدهند بدون اینکه به یک فضای اختصاصی مانند موتورخانه نیازی داشته باشند. مصرف بهینه برق و انرژی حرارتی، امکان تنظیم دما، افزایش فشار آب و اختصاصی بودن پکیج برای هر واحد، از جمله مزایای این سیستم گرمایشی مدرن است.

شاید تصور کنید که با وجود تعمیرکاران پکیج، چه نیازی به آموزش قطعات پکیج گرمایشی است؟ با اینکه ما توصیه میکنیم تعمیر پکیج را به تکنسین های حرفه ای این کار بسپارید، اما آشنایی با قطعات پکیج و دانستن نقش هر یک از آنها در عملکرد این دستگاه، به شما کمک میکند تا در صورت بروز مشکلات جزئی، خودتان اقدامات مربوط به سرویس و تعمیر اجزای داخلی پکیج را انجام دهید.

انواع قطعات پکیج دیواری

عکس اجزای داخلی و قطعات پکیج

پکیج دیواری رایج ترین نوع این دستگاه حرارتی است که شبیه آبگرمکن دیواری میباشد. اگر به دنبال یک سیستم گرمایشی با حجم کم میگردید، پکیج دیواری بهترین گزینه است زیرا فضای داخل آشپزخانه یا قسمت های دیگر منزل را اشغال نمیکند. پکیج شوفاژ دیواری از اجزای داخلی پیچیده ای تشکیل می شود که آشنایی با آنها خالی از لطف نیست، به همین خاطر به تشریح قطعات پکیج میپردازیم. انواع قطعات پکیج گرمایشی دیواری عبارتند از: 

برد پکیج، مغز سیستم گرمایشی پکیج

برد پکیج هسته اصلی این دستگاه گرمایشی است که داده هایی که از طرف حسگرها و اوپراتور فرستاده میشوند را آنالیز کرده و بر اساس آنها دستورات لازم را به اجزای مجری فرمان که در ادامه توضیح میدهیم، ارائه میکند. اگر بخواهیم وظیفه این قطعه پکیج گرمایشی را به طور ساده بیان کنیم، باید بگوییم که برد وظیفه تجزیه و تحلیل ورودی ها و ارائه خروجی های پکیج را دارد.

تشریح برد پکیج، مغز سیستم حرارتی پکیج

برد الکترونیکی پکیج گرمایشی خود از قطعات جزئی تری مانند رله، ترانس تغذیه، فیوز، آی سی و وریستور تشکیل شده است.که در ادامه به توضیح هر یک میپردازیم:

 • رله: رله یک سوئیچ مکانیکی است که شامل یک مجموعه کنتاکت و بویین میباشد.
 • ترانس تغذیه: ترانس تغذیه یکی از قطعات پکیج است که برای تبدیل ولت استفاده می شود.
 • فیوز: فیوز یک قطعه پکیج گرمایشی است که در مسیر برق این سیستم قرار دارد و اگر اتصال کوتاه یا مشکلی در این بین به وجود آمد، برق ورودی به برد پکیج دیواری را قطع میکند تا از آسیب آن جلوگیری نماید.
 • آی سی (IC): آی سی قطعه ای است که نوسان و حرکات ولتاژ تغذیه و سایر قطعات پکیج گرمایشی را تنظیم میکند، در واقع آی سی از نوسان اجزای داخلی پکیج جلوگیری میکند. 
 • وریستور از جنس نیمه هادی حساس به درجه حرارت است.

این چند قطعه، مهم ترین اجزای برد کنترل و نمایشگر هستند. البته تشریح برد پکیج و وظیفه آن به صورت کامل، در این مقاله ممکن نیست اما به زودی یک مطلب اختصاصی برای معرفی برد پکیج و وظایف آن خواهیم پرداخت.

حسگرهای پکیج دیواری

سنسور های پکیج، حسگر هایی که وضعیت این سیستم را اعلام میکنند

حسگرهای پکیج، وضعیت این سیستم حرارتی را به برد کنترل اعلام میکنند. حسگرهای حرارتی، پرشر سوئیچ هوا و پرشر سوئیچ آب، ترموستات حد، ترموستات دود و ترموستات اتاقی، فلو سوئیچ و فلوگلاتور و فلومتر از مهمترین اجزای داخلی پکیج شوفاژ دیواری هستند. در ادامه آموزش قطعه شناسی پکیج به شرح وظایف این سنسور ها خواهیم پرداخت.

 • حسگرهای حرارتی: سنسورهای حرارتی یا NTC وظیفه تشخیص دمای لوله مبدل را به عهده دارند. وقتی که دمای لوله مبدل به طرز ناگهانی و غیر معمول افزایش یافت، به صورت اتوماتیک، شعله پکیج گرمایشی خاموش شود. 
 • ترموستات حد: دستگاه پیشرفته ای مانند پکیج حتما قطعات جایگزین دارد تا در صورت خرابی یکی از قطعات، اجزای دیگر وظایف آن را انجام دهند. مثلا زمانی که سنسور حرارتی مشکل پیدا کرد، با بالا رفتن دمای آب، ترموستات حد به برد پکیج دستور توقف را ارسال می کند و در برد نمایشگر، به نشانه هشدار، چراغ قرمز نمایش داده میشود.
 • ترموستات دود: گازهایی که ناشی از سوختن شعله پکیج هستند، باید از طریق دودکش خارج شوند، اما اگر به هر دلیلی این اتفاق نیوفتد، ترموستات دود با حس دود گازها به برد الکترونیک دستور خاموشی میفرستد. ترموستات دود روی کلاهک تعدیل قرار داده شده است،
 • ترموستات اتاقی: یکی از قابلیت های این سیستم گرمایشی این است که نیازی نیست همیشه کار کند. ترموستات اتاقی، دمای فضا را بررسی کرده و سپس به برد دستگاه، فرمان افزایش، کاهش یا خاموشی و روشنی را میدهد.
 • حسگر فشار هوا: حسگر یا پرشر سوئیچ هوا یک قطعه پکیج است که ابتدا از صحت عملکرد فن دستگاه مطمئن شده و سپس دستور خروج گازهای حاصل از سوختن را صادر میکند. اگر فن بسته باشد، حسگر فشار هوا به برد دستگاه دستور خاموش بودن میدهد.
 • سنسور فشار آب: از آن جایی که پکیج ها با آب کار میکنند، قطعه حسگر فشار آب یا پرشر سوئیچ آب میزان آب مورد نیاز دستگاه را بررسی میکند تا اگر فشار آب کم بود، این سیستم گرمایشی خاموش شود.
 • فلوگاتر: فلوگاتر قطعه ای از پکیج میباشد که در مسیر ورودی آب به داخل این سیستم حرارتی تعبیه شده است. وقتی آب پکیج باز شود، یک فنر به سمت بالا حرکت کرده و فرمان باز شدن به برد الکترونیکی ارسال میشود.
 • فلومتر: فلومتر نقش تنظیم آب داخل پکیج گرمایشی میباشد.
 • فلوسوئیچ: در ابتدای کار پکیج، آب سرد است و اینجاست که وظیفه فلوسوئیچ آغاز میشود. فلو سوئیچ در ابتدای مسیر آب سرد قرار دارد. وقتی که پکیج به آب گرم نیاز داشته باشد، فلوسوئیچ به برد الکترونیکی، پیام تامین آب گرم را ارسال میکند. 
 • میله یونیزاسیون: تشخیص میزان شعله پکیج به عهده میله یونیزاسیون است. اگر شعله به درستی کار نکند، سنسور میله یونیزاسیون فعال شده و پکیج خاموش میشود.

عملکرد صحیح پکیج در گرو کارکرد هر یک از اجزای پکیج است؛ یعنی اگر هر یک از قطعات بالا به درستی کار نکند، باید به یک تعمیرکار پکیج زنگ بزنید تا در اسرع وقت مشکل سیستم گرمایشی شما را برطرف کند.

انواع قطعات مجری فرمان پکیج دیواری

قطعات مجری فرمان پکیج، فرمان برداران برد این سیستم گرمایشی

منظور از قطعات مجری فرمان، اجزایی هستند که دستور ارائه شده از طرف برد را اجرا میکنند. مثلا پمپ خطی، شیر کنترل گاز، فن دودکش، شیر موتوری، شیر پر کن، شیر اطمینان، بای پس، شیر تخلیه آب، شیر هواگیری و گیج هوا و فشار نمونه هایی از قطعات مجری فرمان در پکیج گرمایشی هستند. 

 • فن دودکش: فن دودکش گازهایی که حاصل از سوختن هستند را خارج میکند.
 • پمپ خطی: پمپ پکیج یا پمپ سیرکولاسیون آب را در یک مسیر بسته به جریان در می آورد.
 • شیر کنترل گاز: یکی از قطعات پکیج شیر کنترل گاز است که میزان گاز مورد نیاز برای روشن شدن شعله را تنظیم میکند.
 • شیر موتوری: این قطعه از پکیج گرمایشی، نقش تنظیم و کنترل آب گرم در دستگاه را به عهده دارد. 
 • شیر اطمینان: شیر اطمینان نسبت به فشار و دما حساس است و در مواقعی که فشار بالاتر از 3 bar را حس کند یا دمای دستگاه بالا باشد، شیرهای خروجی باز شده و آب و فشار اضافی از پکیج خارج میشود. 
 • شیر تخلیه آب: اگر پکیج شما نیازی به تعمیر داشته باشد، ابتدا باید آب داخل آن تخلیه شود. برای خالی شدن این آب از قطعه شیر تخلیه آب استفاده میشود.
 • فن: فن پکیج وظیفه خارج کردن دودهای مضر حاصل از احتراق و مکش هوای تازه به داخل سیستم گرمایشی میباشد.
 • بای پس: بای پس یک قطعه پکیج گرمایشی است که دارای یک فنر میباشد و درصورت بسته بودن مسیر پمپ، از بای پس برای باز شدن مسیر استفاده میشود.
 • شیر هواگیری: این قطعه از پکیج برای تخلیه هوا استفاده میشود. شیرهای هواگیری در دو نوع پلاستیکی و برنجی موجود میباشند.

قطعات مکانیکی پکیج دیواری

تفاوت بارزی که قطعات مکانیکی پکیج با قطعات مجری فرمان دارند، این است که این اجزا منتظر فرمان برد الکترونیکی دستگاه نمی مانند و وظیفه ثابت خود را در صورت سالم بودن انجام میدهند. در حالی که قطعات مجری فرمان، متناسب با دستوری که از طرف برد ارسال میشوند، واکنش نشان میدهند. مهم ترین قطعات مکانیکی عبارتند از:

 • منبع انبساط: منبع انبساط یک قطعه مهم در پکیج میباشد. یک طرف منبع انبساط به آب و طرف دیگر به نیتروژن متصل شده است، عملکرد این قطعه پکیج زمانی شروع میشود که با بالا رفتن دمای آب، حجم آن افزایش می یابد و در این زمان منبع انبساط این آب اضافی را تخلیه میکند. 
 • مبدل حرارتی: مبدل حرارتی همان لوله هایی هستند که آب از میان آنها عبور میکند. این دسته از اجزای داخلی پکیج وظیفه دارند که حرارت شعله را به آب درون خود انتقال دهند. مبدل حرارتی به دو دسته تک مبدل و دو مبدل تقسیم میشود.
 • محفظه احتراق: همان طور که از نام این قطعه مشخص است، محفظه ای است که در آن عمل سوختن صورت میگیرد.
 • بلوک های چپ و راست پکیج دیواری
 • برنر شعله
 • مشعل

ما با بسیاری از اجزای داخلی پکیج دیواری که به آنها اشاره کردیم، به طور مداوم در ارتباط هستیم و آشنایی نسبی با وظایف و نحوه عملکرد آنها باعث میشود که هنگام بروز مشکلات و خرابی های کوچک، بتوانیم به راحتی آنها را تعمیر کنید و این کار امکان پذیر نیست مگر با قطعه شناسی پکیج.

مطالعه بیشتر:

منبع انبساط پکیج چیست؟ علائم خرابی منبع انبساط + آموزش تعمیر

سخن پایانی

قطعات پکیج ساختار درونی این سیستم حرارتی را تشکیل میدهند و طبیعتا سالم بودن اجزای داخلی پکیج باعث عملکرد آن میشود. با اینکه تعمیر پکیج یک کار تخصصی به حساب می آید و در صورت خرابی هر قطعه از آن، باید به یک تکنسین متخصص و مجرب مراجعه کرد، اما آموزش قطعات پکیج گرمایشی برای هر یک از کاربران یک نیاز ضروری است. در این مقاله سعی کردیم آموزش قطعه شناسی پکیج دیواری و زمینی را قرار دهیم. چنانچه هر سوالی درباره قطعات پکیج دارید، در قسمت کامنت ها از کارشناسان تهران سرویس یار بپرسید. همچنین شما میتوانید با پر کردن فرم درخواست تعمیر پکیج در تهران، در اسرع وقت از خدمات حرفه ای تکنسین های با سابقه تهران سرویس یار بهره مند شوید.

12 thoughts on “تشریح قطعات پکیج دیواری و زمینی + عکس اجزا

 1. ابراهیم نیاز آبادی says:

  مقاله خوبی بود ولی خیلی کلی توضیح دادین امیدوارم در آینده جزییات بیشتری بهش اضافه بشه

 2. محمدرضا حسینی مقدم says:

  برای منی که تازه تعمیرات پکیج رو شروع کردم آشنایی با قطعات پکیج بسیار ضروری است
  تشکر میکنم بابت مقاله خوبتون

 3. نیما صباح says:

  سلام و درود پکیجای من چکه دارن چطور میتونم رفعش کنم؟ کدوم قطعات را باید بررسی کنم
  با تشکر

  • Sadeqbostak says:

   سلام و درود برای این منظور با کارشناسان ما تماس بگیرید و به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید
   توصیه می کنم به هیچ عنوان اگر دانش فنی لازم رو ندارید خودتون پکیج هاتون رو دستکاری نکنید

 4. ارسلان حقیقی says:

  سلام وقت بخیر پکیج خونه ما به طرز عجیبی صدا میده مشکلش چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست ارسال فوری تعمیرکار