آموزش تعمیر و نگهداری پکیج و اسپلیت با روش های تست شده

آموزش نگهداری پکیج و اسپلیت

به طور کلی نگهداری پکیج و اسپلیت موضوعی است که اغلب استفاده‌کنندگان این دستگاه‌ها آن را جدی نمی‌گیرند. در واقع بسیاری از افراد سیستم‌های سرمایشی و شوفاژهای دیواری را دستگاه‌های سخت جانی می‌دانند که در گوشه‌ای از خانه نصب شده و وظیفه خود را انجام می‌دهند؛ در حالی که کولر گازی و پکیج گرمایشی برای این که بتوانند مدتی طولانی بدون هیچ اشکالی به کارکرد خود ادامه دهند، نیازمند مراقبت‌های صحیح و به خصوصی هستند. در غیر این صورت دستگاه خنک‌کننده یا گرم‌کننده به سرعت مستهلک و خراب می‌شود و هزینه‌های زیادی را بابت تعمیر یا تعویض قطعات روی دستتان می‌گذارد. به همین دلیل بهترین روش‌های نگهداری اسپلیت و پکیج را از تعمیرکاران مجربمان در تهران سرویس یار پرسیده و در این مقاله برایتان آورده‌ایم.

اهمیت نگهداری از اسپلیت و پکیج

پیش از این که شما را با روش های نگهداری از اسپلیت و پکیج آشنا کنیم قصد داریم کمی بیشتر در مورد اهمیت نگهداری صحیح از این دستگاه‌ها توضیح دهیم. از خدا که پنهان نیست از شما چه پنهان، درصد بسیار زیادی از مردم طرز استفاده و نحوه نگهداری از اسپلیت و پکیج را به طور صحیح بلد نیستند. آن هم در شرایطی که اگر مثلاً کولر گازی برای مدتی طولانی روی درجه‌ای غلط تنظیم شود، گذشته از مصرف بالای انرژی و صورت حساب سنگین برق دچار استهلاک و خرابی‌های قابل توجهی خواهد شد. طبیعتاً این موضوع در مورد پکیج های گرمایشی نیز صدق می‌کند؛ بنابراین اگر می‌خواهید اولاً در این گرانی‌ها هزینه زیادی را برای قبض‌ها نبپردازید و ثانیاً مجبور به پرداخت مخارج سنگین برای تعمیر این دستگاه‌ها نشوید، حتماً باید در نحوه نگهداری اسپلیت و پکیج حسابی کوشا باشید!

۴ روش عالی و تضمینی برای نگهداری از اسپلیت

4 روش جادویی نگهداری از اسپلیت را در این مقاله آموزش دادیم

 

در میان روش‌های مختلفی که برای نحوه نگهداری اسپلیت وجود دارد برخی از آن‌ها کاملاً کاربردی هستند. به طوری که اولاً بدون نیاز به داشتن دانش تخصصی و تجربه می‌توانید از کولر خود مراقبت کرده و ثانیاً با پیاده‌سازی این راهکارها به طور قابل توجهی در مخارج تعمیر اسپلیت صرفه‌جویی خواهد شد. در واقع هرچه از سیستم‌های خنک‌کننده بهتر و اصولی‌تر نگهداری کنید، کارایی و عمر مفید این دستگاه‌ها نیز بیشتر خواهد شد. به همین دلیل قصد داریم ۴ روش عالی و تضمینی برای نگهداری کولر گازی خدمتتان معرفی کنیم که شامل موارد زیر است:

 • آشنایی با سیستم سرمایشی و نحوه استفاده از آن؛
 • سرویس و نگهداری کولر گازی؛
 • استفاده بهینه و اصولی از دستگاه خنک کننده؛
 • تمیز کردن سیستم تهویه مطبوع به صورت منظم؛

توجه داشته باشید با رعایت چند نکته ساده گفته شده، دیگر هیچ دغدغه‌ای بابت نگهداری از اسپلیت و قدرت خنک‌کنندگی آن نخواهید داشت.

آشنایی با سیستم سرمایشی و نحوه استفاده از آن

یکی از مهم‌ترین و موثرترین کارهایی که در نحوه نگهداری اسپلیت باید انجام دهید، آشنایی کامل با این سیسم خنک‌کننده و استفاده صحیح از آن است. در غیر این صورت نه‌تنها نمی‌توانید به درستی از کولر نگهداری کنید؛ بلکه هیچ تضمینی هم بابت عملکرد درست و بدون دردسر این سیستم‌ سرمایشی وجود نخواهد داشت. به خصوص که در زمان استفاده از اسپلیت نباید از چک کردن لوله‌های مسیر خروجی آب غافل شوید. مرطوب بودن این لوله‌ها باعث رشد میکروارگانیسم‌ها در آن‌ها شده و در نهایت نیز به مسدود شدنشان منجر خواهد شد. با این تفاسیر اگر می‌خواهید نگهداری از اسپلیت را کاملاً درست انجام دهید، یکی از مواردی که باید مدنظرتان قرار بگیرد بررسی لوله‌های خروجی دستگاه و تمیز نگه داشتن آن‌ها است.

از آشنایی با اسپلیت و نحوه کار با آن که بگذریم و یک قدم که عقب برگردیم، لازم است در زمان خرید این دستگاه‌ها حسابی حواستان جمع باشد. به این صورت که کولرگازی را بر اساس اندازه و ظرفیت موردنیاز خود، متراژ محل موردنظر و همین‌طور شرایط آب و هوایی خریداری کنید. به این دلیل که این‌گونه ضمن صرفه‌جویی در مصرف برق، اسپلیتی با کارکرد کاملاً ایده‌آل و مناسب نصیبتان خواهد شد. پیشنهاد می کنم مقاله طرز کار کولر گازی را برای اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع مطالعه کنید.

سرویس و نگهداری کولر گازی اسپلیت

نگهداری و تعمیر اسپلیت با 4 راهکار ساده

سرویس کردن کاربردی‌ترین روش نگهداری کولر گازی است که حتماً باید منظم و دوره‌ای انجام شود. با جدی گرفتن این شیوه نگهداری از اسپلیت دیگر لازم نیست نگران خرابی ناگهانی و خرج‌تراشی این دستگاه‌ خنک‌کننده باشید؛ چرا که با کمک گرفتن از سرویسکاران ماهر و کاربلد کلیه قسمت‌های مهم اسپلیت به طور کامل و دقیق بررسی می‌شود. در واقع مهم‌ترین کارهایی که یک تعمیرکار و سرویسکار حرفه‌ای انجام می‌دهد شامل موارد زیر است:

 • بررسی برد کولر و کنترلرها و مطمئن شدن از کارکرد درست آن‌ها؛
 • چک کردن اتصالات الکتریکی اسپلیت بابت این که سالم و بدون عیب باشند؛
 • بررسی مقدار گاز مبرد و تنظیمات آن؛
 • بازبینی تنظیمات ترموستات داخلی کولر؛
 • روغنکاری موتور دستگاه و اجزای متحرک آن؛

توجه داشته باشید انجام موارد گفته شده هم باعث کاهش هزینه تعمیر اسپلیت می شود و هم مزایای قابل توجه دیگری مانند مصرف کمتر انرژی، افزایش طول عمر دستگاه، کارکرد ایمن کولر و غیره را به همراه دارد.

استفاده بهینه و اصولی از دستگاه خنک کننده

تا به این جا متوجه شدید که شرایط نگهداری کولر گازی رابطه مستقیمی با طول عمر و کارایی این دستگاه خنک‌کننده محبوب دارد. با این حال مادامی که از اسپلیت به صورت اصولی و بهینه استفاده نکنید همواره امکان خرابی زودهنگام آن وجود خواهد داشت؛ بنابراین پیش از هر کاری حواستان باشد که دستگاه سرمایشی را کمی قبل از این که گرما به اوج خودش برسد، روشن کنید. با این کار محیط به خوبی و سر فرصت خنک می‌شود و دیگر نیازی نیست که فشارهای بیهوده و شدید به دستگاه وارد شود؛ یعنی همان چیزی که سرویسکاران و تعمیرکاران حرفه‌ای اسپلیت به آن افزایش بازده انرژی می‌گویند! به همین سادگی هم در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرده‌اید و هم بدون این که از کولر بیش از حد کار بکشید، سرمایی خنک و دلچسب را دریافت می‌کنید.

ناگفته نماند نگهداری از اسپلیت به صورت استفاده بهینه و اصولی با روش‌های دیگری نیز امکان‌پذیر است، از جمله تنظیم دستگاه در دمای مناسب و درست. بگذارید این‌طور بگوییم برای این که در یک روز گرم تابستانی دمای محیط کاملاً خنک و دل‌انگیز باشد، بدون شک لازم است سیستم تهویه مطبوع را روی دماهای پایین تنظیم کنید؛ البته که این کار باعث پیری زودرس دستگاه و از نفس افتادن آن می‌شود! بنابراین بهتر است دمای اسپلیت بین ۲۲ تا ۲۵ درجه سانتی گراد تنظیم شود. این‌گونه نه شما بابت گرما کلافه می‌شوید و نه این که موتور کولر مجبور به کارکرد بی‌وقفه و شدید خواهد شد.

در همین حین حواستان باشد که موقع روشن بودن اسپلیت، درها و پنجره‌ها را ببندید تا هوای گرم از بیرون وارد محیط نشود. در غیر این صورت دستگاه چاره‌ای ندارد جز این که قسمت عمده توان خود را برای خنک‌کردن این هوای گرم تازه‌وارد بگذارد؛ به‌طوری که در نهایت کمپرسور کولر گازی دچار خرابی و فرسودگی می‌شود. مورد دیگری که در استفاده بهینه از اسپلیت و همین طور به عنوان یکی از نکات نگهداری کولر گازی باید مدنظر قرار دهید، این است که بعد از سرد شدن فضا، سیستم سرمایشی را خاموش کنید و اجازه ندهید که دستگاه بی‌وقفه یا به قول خارجی‌ها “نان استاپ” کار کند. این کار هم از نظر بهداشتی درست نیست و هم این که اسپلیت زودتر از موعد خراب و از کار افتاده می‌شود.

تمیز کردن سیستم تهویه مطبوع به صورت منظم

همان طور که گفته نگهداری از اسپلیت را می‌توانید به روش‌های مختلفی انجام دهید؛ اما در این بین راهکارهایی وجود دارد که در عین سادگی بسیار کاربردی هستند. یکی از این روش‌ها تمیز کردن سیستم تهویه مطبوع به طور منظم است. به این صورت که باید به فکر تمیز کردن کلیه قطعات قابل دسترس کولر از فیلترها گرفته تا کندانسور و غیره باشید. لازم به ذکر است تمیز کردن سایر اجزای اسپلیت از عهده یک فرد معمولی خارج بوده و باید به سرویسکاران حرفه‌ای سپرده شود.

نگهداری کولر گازی باعث کاهش هزینه تعمیر اسپلیت می شود

برای این که بهتر متوجه شوید چرا تمیز کردن را به‌عنوان یکی از نکات نگهداری کولر گازی معرفی کردیم، باید بگوییم تمیز کردن منظم و ماهانه فیلترهای اسپلیت جلوی وارد شدن فشارهای اضافه به موتور کولر را می‌گیرد. زیرا هرچه نباشد وظیفه حذف گرد و غبار و اجزای ریز هوا بر عهده همین فیلترها قرار دارد. در صورتی که فیلتر کولر به موقع تمیز نشود، موتور مجبور می‌شود بیشتر کار کند تا بتواند جریان هوا را ایجاد کند. به این ترتیب آن‌قدری تحت فشار قرار می‌گیرد که ممکن است دچار صدمه‌های جدی بشود یا حتی بسوزد! با این اوصاف در صورت قابل شستشو بودن فیلترها حتماً باید هر ماه به فکر شستن آن‌ها باشید. در غیر این صورت نیز برای عوض کردن فیلترهای کولر گازی دست بکار شوید.

تمیز کردن کندانسور کولر گازی نیز با توجه به این که جزو اجزای بسیار مهم اسپلیت‌ است و در پنل خارجی کولر قرار می‌گیرد، بدون هیچ اما و اگری باید در دوره‌های زمانی مشخص و منظمی انجام شود. این کار را به سادگی می‌توانید با استفاده از یک دستمال انجام دهید. تنها کافی است کولر را خاموش و برق کندانسور را قطع کنید؛ البته تمیز کردن پره‌های کندانسور بهتر است با استفاده از یک برس نرم یا سَری کوچک جاروبرقی با مکش پایین انجام شود. با اجرای یک‌چنین راهکارهای ساده و آسانی خیالتان بابت ورود هرگونه شی خارجی به داخل کندانسور و همین‌طور آسیب دیدن موتور کولر راحت می‌شود.

راهکارهایی که در نگهداری پکیج معجزه می‌کنند

با توجه به کارایی و نقش مهمی که پکیج دیواری در زندگی امروزی ما ایفا می کند، بدون شک لازم است که در نگهداری آن دقت زیادی داشته باشیم. به همین دلیل قصد داریم راهکارهایی که در نگهداری پکیج ایران رادیاتور، نگهداری پکیج بوتان و هر برند دیگری معجزه می‌کنند را خدمتتان معرفی کنیم. در واقع مهم‌ترین و کارآمدترین نکات نگهداری پکیج در موارد زیر خلاصه می‌شود:

 • بررسی دودکش پکیج؛
 • رسوب گیری پکیج دیواری؛
 • سرویس کردن فصلی و منظم پکیج گرمایشی؛

در ادامه به طور مفصل‌تری با راهکارهای گفته شده آشنا می‌شوید و به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را برای نگهداری انواع پکیج دیواری مورد استفاده قرار دهید. نا گفته نماند اگر به دنبال بهترین مرکز تعمیر پکیج تهران هستید، تعمیرکاران ماهر تهران سرویس یار بهترین گزینه هستند.

بررسی دودکش پکیج

پکیج گرمایشی به عنوان دستگاهی حساس و پراستفاده برای تضمین کارایی و دوام، به نگهداری اصولی و صحیح نیاز دارد. یکی از روش‌هایی که عمر این دستگاه‌ را به طور تضمینی افزایش می‌دهد و باعث بهبود عملکرد آن‌ می‌شود، بررسی وضیعت دودکش پکیج است. به ویژه اگر از دستگاه گرم کننده‌ای استفاده می‌کنید که کلاهک و دودکش آن‌ در فضای بسته نصب شده یا همان پکیج دیواری بدون فن، طبیعتاً اوضاع و احوال دودکش‌ها را با جدیت بیشتری باید بررسی کنید. با این کار از بروز مشکلات مهمی مانند احتراق نامناسب، کمبود اکسیژن و غیره جلوگیری می‌شود و به دنبال آن نیز طول عمر پکیج دیواری بیشتر خواهد شد.

برای مراقبت صحیح از پیج های بدون فن همیشه دودکش را چک کنید

توجه داشته باشید وجود کوچک‌ترین انسداد و گرفتی در مسیر دودکش‌ها نه‌تنها سلامت و امنیت افراد را به خطر می‌اندازد؛ بلکه به کارکرد صحیح و طولانی مدت دستگاه نیز کمک می‌کند. همچنین توصیه می‌کنیم در محل دودکش، کلاهک‌های ایمنی و استاندارد را نصب کنید تا بابت تجمع مواد سمی و آلاینده در فضا هیچ دغدغه‌ای نداشته باشید. این کلاهک‌ها که با نام کلاهک تعدیل نیز شناخته می‌شوند، گازهای سمی و بخارهای حاصل از احتراق داخلی را به محیط بیرون هدایت می‌کنند. منتها موضوعی که وجود دارد این است که نصب کلاهک تعدیل کار هرکسی نیست و حتماً باید توسط نصاب‌ها و سرویسکاران حرفه‌ای و باتجربه انجام شود. این‌گونه کلیه اصول و استانداردهای لازم در نصب کلاهک دودکش پکیج رعایت شده و هیچ روزنه‌ای برای ورود گازهای سمی به داخل ساختمان وجود نخواهد داشت. به این ترتیب از هرگونه خطر جانی جلوگیری می‌شود.

رسوب گیری پکیج دیواری

در معرفی بهترین و کارآمدترین روش نگهداری پکیج دیواری به هیچ وجه نمی‌توان از اهمیت و کارایی رسوب‌ گیری این دستگاه چشم‌پوشی کرد. همان‌طور که حرفه‌ای‌ترین تعمیرکاران پکیج گرمایشی نیز همواره تاکید داشته‌اند، اگر می‌خواهید خیالتان از نگهداری صحیح سیستم‌ گرم‌کننده راحت شود، حتماً به فکر رسوب گیری آن‌ باشید. در غیر این صورت رسوبات به اجزا و ساختار اصلی دستگاه نفوذ کرده و نه‌تنها قسمت‌های مختلف پکیج مانند پمپ پکیج و مبدل آن را دچار مشکل می‌کنند؛ بلکه همواره ممکن است باعث از کارافتادگی کامل پکیج دیواری شوند.

سرویس کردن فصلی و منظم پکیج گرمایشی

مراقبت از پکیج دیواری با سرویس منظم یک کار بسیار عاقلانه است

با تغییر فصل و قبل از این که فصل سرما از راه برسد حتماً باید برای سرویس کردن پکیج اقدام کنید. این کار به خودی خود طول عمر دستگاه و کارایی آن را افزایش می دهد. چون قطعات اصلی و مهم این سیستم گرم‌کننده (پمپ، مبدل و غیره) مدام با آب و رطوبت تماس دارند و در نتیجه زمینه برای خراب و معیوب شدن آن‌ها به طور کامل فراهم است! در چنین شرایطی اگر پکیج دیواری به صورت منظم و فصلی توسط سرویسکاران حرفه‌ای بررسی شود، هرگونه عیب و ایرادی در قطعات مهم نامبرده شده و همین‌طور شیرپرکن، اتصالات، واشربندی‌های داخلی، شلنگ‌های زیر دستگاه و غیره بدون از دست دادن وقت تشخیص داده شده و اقدامات لازم برای رفع مشکل موردنظر انجام خواهد شد. به این ترتیب اگر می‌خواهید سر و کارتان به مشکلاتی از قبیل کاهش راندمان پکیج، کاهش عمر مفید دستگاه، هدر رفت آب و انرژی و غیره نیفتد، به هیچ وجه از سرویس کردن شوفاژ دیواری غافل نشوید.

جمع‌بندی

نگهداری از اسپلیت و پکیج یک سری اصول خاص دارد که برای بهتر شدن کارایی دستگاه و افزایش دوام و ماندگاری آن باید آن ها را مورد توجه قرار دهید. در غیر این صورت نه‌تنها مجبور به پرداخت هزینه‌های زیاد برای تعمیر این سیستم‌های سرمایشی و گرم‌کننده خواهید شد؛ بلکه حتی ممکن است خرابی‌های جدی دستگاه کار دستتان بدهد و چاره‌ای جز تعویض آن با یک اسپلیت یا پکیج نو نداشته باشید! بنابراین در نگهداری از کولر گازی پنجره ای، پرتابل و سایر مدل‌ها و همین‌طور نگهداری کولر گازی اجنرال، سامسونگ و هر برند دیگری حتماً به مواردی از قبیل سرویس کردن منظم، استفاده بهینه و تمیز کردن کولر توجه داشته باشید. همچنین حواستان باشد که نکات مهم در نگهداری پکیج (رسوب گیری، بررسی دودکش و…) نیز رعایت کنید. به این ترتیب لازم نیست که مدام به فکر تعمیر و تعویض این دستگاه‌ها باشید یا بابت اختلال در عملکرد آن‌ها به مشکل بر بخورید.

تاریخ انتشار۰۹/۰۲/۱۴۰۲ @ ۱۱:۲۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان