۱‎۱ کار ساده که باعث کاهش تعمیر پکیج دیواری می شوند

روش های طلایی کاهش هزینه تعمیر پکیج

احتمالاً این ضرب‌المثل معروف را شنیده‌اید که “نباید قصاص قبل از جنایت کرد”! اما حالا ما به شما می‌گوییم برای کاهش هزینه تعمیر پکیج و اسپلیت برخلاف این توصیه قدیمی و مشهور عمل کنید. به این صورت که با انجام یک‌سری کارهای نسبتاً ساده اما بسیار کاربردی به طور قابل توجهی در  مخارجی که در آینده باید برای تعمیر و عیب یابی این دستگاه‌های گرمایشی بپردازید، صرفه جویی کنید؛ یعنی کارهایی مانند سرویس کردن به موقع دستگاه، رسوب زدایی آن، خرید پکیج از برند معتبر و با ظرفیت گرمایی مناسب، جلوگیری از یخ زدن دستگاه و غیره به همین دلیل قصد داریم در این مطلب روش‌هایی برای کم‌تر شدن هزینه تعمیر پکیج دیواری را خدمتتان معرفی کنیم.

اهمیت کاهش هزینه تعمیر پکیج

پکیج های دیواری، این سیستم‌های گرمایشی محبوب و پراستفاده در صورت خرابی بسته به مشکل ایجاد شده می‌توانند هزینه‌های زیادی را برای تعمیر روی دستتان بگذارند. از طرفی بدحالی و مریض بودن اقتصاد موضوعی است که بر هیچ کسی پوشیده نیست؛ بنابراین در صورت خرابی این دستگاه‌ها به احتمال زیاد غم عالم توی دلتان می‌نشیند چرا که همه ما هزاران مخارج ریز و درشت داریم و این که بخواهیم هزینه نسبتاً زیادی را برای تعمیر سیستم‌های گرمایشی بپردازیم، باعث بهم خوردن برنامه‌هایمان شده و ما را دچار فشار مالی می‌کند.

به خصوص که خرابی پکیج و سایر لوازم خانگی کاملاً ناگهانی اتفاق می‌افتد و این طور نیست که فرصت کافی برای برنامه‌ریزی درباره تعمیر آن داشته باشیم. البته این موضوع به ظاهر این‌گونه بوده و هر خرابی و ایرادی که در پکیج ظاهر می‌شود، نشانه‌هایی داشته که ما به آن‌ها بی‌توجهی کرده‌ایم. از همه این‌ها که بگذریم طبیعی است که هر کسی به دنبال راه‌هایی برای کاهش هزینه تعمیر پکیج باشد تا در صورت روبرو شدن با این مشکل در تنگنا و فشار قرار نگیرد. اگر اطلاعات کافی در مورد پکیج دیواری ندارید، پیشنهاد می کنیم ابتدا مقاله ما با عنوان انواع پکیج گرمایشی و مزایا و معایب این دستگاه را بشناسید را بخوانید سپس به مطالعه این مطلب ادامه دهید.

هرکسی را بهر کاری ساختند؛ تعمیر پکیج های گرمایشی را به متخصصین این حوزه بسپارید

در صورت خرابی انواع لوازم خانگی از یک اتوی کوچک گرفته تا آبگرم کن و پکیج همواره این وسوسه وجود دارد که چرا پول الکی به تعمیرکار بدهم آن هم در صورتی که خودم از پس تعمیر این دستگاه بر می‌آیم! احتمالاً شما نیز دست کم یک بار با چنین وسوسه‌ای دست و پنجه نرم کرده‌اید. به خصوص که خرابی سیستم‌های گرمایشی، تامین آب گرم مصرفی و گرمایش منزل را مختل کرده و  باعث لنگ ماندن افراد می‌شود. در چنین شرایطی اغلب مردم عادی شخصاً دست به آچار شده و بر این باورند که از پس تعمیر این دستگاه‌ها بر می‌آیند!

اهمیت کاهش هزینه تعمیرات پکیج به دلیل مشکلات اقتصادی در ایران بسیا زیاد است

اگرچه این کار از بنیان اشتباه است اما به هر حال آن را برای فرار از مخارج تعمیرات پکیج دیواری و امید به این که هرچه سریع‌تر تعمیر شود، انجام می‌دهیم؛ منتها نتیجه این کار زمین تا آسمان با برآوردها و محسبات ذهنی‌مان فرق دارد. به این صورت که در عمده مواردی که افراد غیرمتخصص برای تعمیرات دستگاه‌های گرمایشی اقدام می‌کنند؛ نه‌تنها مشکل این دستگاه‌ها برطرف نخواهد شد بلکه به دلیل نداشتن دانش فنی و تجربه کافی، قطعات حساس دستگاه مانند پمپ، مشعل، برد، مبدل و غیره نیز دچار خرابی شده و در نهایت هزینه تعمیر پکیج گرمایشی چند برابر می‌شود.

 بنابراین همواره به خاطر داشته باشید که تعمیر سیستم‌های گرمایشی و هر دستگاه دیگری یک کار کاملاً تخصصی بوده که باید به تعمیرکاران و تکنسین‌های آموزش دیده و مجرب آن حوزه سپرده شود؛ به این منظور پیشنهاد می‌کنیم درخواست عیب یابی و تعمیر پکیج تهران را در وب‌سایت تهران سرویس یار ثبت کنید تا تعمیرکاران این مرکز در سریع ترین زمان ممکن به محل موردنظر شما اعزام شوند.

چند راهکار ساده اما طلایی برای کاهش هزینه تعمیرات پکیج

همان طور که گفته شد در صورت خرابی پکیج شوفاژ دیواری هزینه‌هایی که باید برای خرید قطعات و دستمزد تعمیرکاران بپردازید؛ به خصوص در شهرهایی همچون تهران بسیار بالا است. در حالی که اگر از این دستگاه به طور صحیح نگهداری کنید و یک سری کارها مانند هواگیری، سرویس کردن، جلوگیری از یخ زدگی، نصب در محیط مناسب و غیره را انجام دهید؛ به طور قابل توجهی از خرابی آن‌ها و در نهایت مخارج تعمیرشان کاسته خواهد شد. بگذارید این طور بگوییم برای کاهش هزینه‌های تعمیر پکیج شوفاژ چند راهکار ساده اما طلایی وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • خرید پکیج متناسب با مساحت محل موردنظر؛
 • نصب سیستم گرمایشی در محل مناسب؛
 • توجه کافی به رسوب زدایی پکیج دیواری؛
 • جلوگیری از یخ زدن سیستم؛
 • بررسی عملکرد دستگاه در فواصل منظم و دوره‌‌ای ؛
 • سرویس و عیب یابی کامل پکیج گرمایشی؛
 • تنظیمات صحیح دستگاه ؛
 • خرید پکیج از یک برند معتبر؛
 • انجام عملیات سرویس کردن مبدل‌ها؛
 • هواگیری صحیح و اصولی سیستم گرمایشی؛
 • سرویس کردن پمپ آب پکیج؛

در ادامه این راهکارهای فوق‌العاده کاربردی را بررسی می‌کنیم تا دیگر بابت مخارج تعمیر و عیب‌ یابی پکیج دیواری دل‌نگران نباشید.

خرید پکیج متناسب با مساحت محل موردنظر

اولین روشی که با استفاده از آن می‌توانید هزینه تعمیرات و عیب یابی پکیج های شوفاژ را کم کنید این است دستگاهی متناسب با مساحت محل موردنظر خود بخرید؛ چون اگر میان قدرت و ظرفیت پکیج با متراژ و مساحت محیط تناسب وجود داشته باشد، باعث بهتر شدن عملکرد دستگاه شده و در نتیجه کمتر دچار عیب و ایراد خواهد شد.

خرید پکیج متناسب با مساحت محیط یکی از ابتدایی ترین گام ها برای کاهش قیمت تعمیر پکیج است

با این تفاسیر برای صرفه جویی در قیمت تعمیر این سیستم‌های گرمایشی پیشنهاد می‌کنیم حتماً پکیج دیواری را متناسب با مساحت منزل یا محیط کار خود خریداری کنید؛ به خصوص که در این جا بحث ظرفیت گرمایی پکیج مطرح می‌شود که منظور از آن در حقیقت همان میزان گرمای تولید شده توسط دستگاه است.

بنابراین قبل از خرید سیستم گرمایشی باید دو آیتم مهم “متراژ محیط” و “ظرفیت گرمایی دستگاه” را مدنظر قرار دهید؛ چرا که اگر انتخاب صحیحی نداشته باشید و گرمای تولیدی پکیج جوابگوی متراژ محیط نباشد، دستگاه مجبور می‌شود بیشتر از توان خود مایه بگذارد و در نهایت دچار خرابی زودهنگام خواهد شد. از سوی دیگر اگر پکیجی با ظرفیت گرمایی بالا را برای محیطی کوچک استفاده کنید، با توجه به اینکه گرمایش تولید شده بیشتر از نیاز محیط است، به ناچار باید هزینه بیشتری را برای مصرف انرژی دستگاه بپردازید. جالب است بدانید برای اینکه ظرفیت مناسب گرمایی محیط را پیدا کنید، تنها کافی است طبق فرمول زیر پیش بروید:

۱) مساحت مکان‌های مسکونی ضرب در ۱۵۰ تقسیم بر ۸۶۰ ؛

۲) مساحت محیط‌های اداری ضرب در ۱۰۰ تقسیم بر ۸۶۰؛

به این ترتیب ظرفیت گرمایی مناسب محیط مورد نظر را بر اساس کیلو وات بدست خواهید آورد و این گونه برای روزهای آینده در هزینه تعمیر پکیج دیواری صرفه جویی خواهد شد.

نصب سیستم گرمایشی در محل مناسب

شاید به نظرتان عجیب باشد که از “نصب پکیج در محل مناسب” به عنوان روشی برای کاهش هزینه تعمیرات این دستگاه‌ها نام بردیم، اما باور کنید این راهکار ساده، تاثیر بسیار زیادی در کاهش هزینه تعمیر پکیج دارد؛ زیرا اگرچه این سیستم‌های گرمایشی طوری طراحی شده‌اند که فضای چندان زیادی را اشغال نکنند اما این قابلیت به آن معنا نیست که دستگاه گرمایشی را می‌توانید هر کجا که دلتان بخواهد، نصب کنید.

به ویژه که محل نصب پکیج‌ های دیواری رابطه مستقیمی با میزان طول عمر آن‌ها دارد. طبیعتاً هرچه دستگاه دیرتر خراب شود، هزینه کمتری نیز برای تعمیر آن باید بپردازید. در حالی که نصب پکیج در محیط‌های نامناسب باعث خرابی زودهنگام دستگاه شده و ممکن است شما را حسابی به خرج بیندازد.

روی هم رفته بهترین محل برای نصب این دستگاه‌ها فضایی بسته است به طوری که پکیج حدوداً یک الی دو متر از زمین فاصله داشته باشد. این گونه در صورت نیاز به سرویس و تعمیرات نیز فرد سرویس کار براحتی می‌تواند اقدامات لازم را روی دستگاه انجام دهد. پیشنهاد میکنم مقاله رایگان مارا مطالعه کنید تا روش نصب پکیج دیواری بدون نیاز به تعمیرکار را بیاموزید!!

توجه کافی به رسوب زدایی پکیج دیواری

رسوب زدایی پکیج جزو اقدامات ضروری و موثر برای کاهش قیمت تعمیر این دستگاه‌ گرمایشی است. بگذارید این طور بگوییم در این دستگاه‌ها برای جلوگیری از چسبیدن رسوب آب به سیستم، از ” رسوب گیر” استفاده می‌شود. در واقع رسوب گیر نقش مهمی در سیستم‌های گرمایشی داشته و اگر عملکرد آن مختل شود، ممکن است آسیب‌های جدی برای دستگاه به همراه داشته باشد.

یکی از روش های کاهش هزینه تعمیر پکیج دیواری، رسوب زدایی است

با این تفاسیر اگر به دنبال کم‌تر شدن قیمت تعمیرات پکیج هستید، پیشنهاد می‌کنیم صافی‌ها و فیلتر رسوب گیر دستگاه را به صورت منظم بررسی کنید؛ زیرا اگر قسمت‌های نامبرده شده نتوانند وظیفه خود را به درستی انجام دهند، این موضوع روی فشار آب گرم تاثیر گذاشته و باعث کاهش آن می‌شود. با کم شدن فشار آب گرم نیز دستگاه بیشتر تلاش می‌کند و در نتیجه تحت فشار قرار می‌گیرد به طوری که بعدها خرج زیادی را برای تعمیرات روی دستتان می‌گذارد.

اکنون که به اهمیت رسوب زدایی اصولی در کاهش هزینه تعمیر پکیج دیواری پی بردید  جا دارد این نکته را متذکر شویم که رسوب زدایی حتماً باید توسط سرویس کاران با تجربه و حرفه‌ای انجام شود. در غیر این صورت حتی ممکن است مخارج تعمیر سیستم‌های گرمایشی را بیشتر کند.

جلوگیری از یخ زدن سیستم

اگر می‌خواهید از خرابی پکیج‌های گرمایشی جلوگیری کرده و در صورت خرابی احتمالی آن‌ها مشکل دستگاه با یک سری تعمیرات جزئی و کم هزینه برطرف گردد، نباید اجازه دهید که سیستم دچار یخ‌ زدگی شود. اهمیت این موضوع آن قدری زیاد است که تعمیرکاران حرفه‌ای “جلوگیری از یخ زدن سیستم” را به عنوان یکی از مهم‌ترین راهکارهای کاهش هزینه تعمیر پکیج معرفی می‌کنند.

به طور کلی در روزهای سرد زمستانی کاهش شدید دمای هوا باعث یخ زدن آب در لوله‌ها و همین طور داخل سیستم پکیج می‌شود. به خصوص اگر دستگاه برای مدتی طولانی خاموش بماند، آسیب‌های جبران ناپذیری به آن وارد خواهد شد. بنابراین در فصل زمستان و روزهای به شدت سرد، اگر قرار است به هر دلیلی برای مدتی نسبتاً طولانی در خانه یا محل کار خود حضور نداشته باشید، تا جایی که ممکن است پکیج را خاموش نکنید؛ چرا که سیستم ضد یخ آن طوری برنامه ریزی شده که اگر دمای آب از حد مشخصی پایین‌تر بیاید، فعال می‌شود و از یخ زدن دستگاه جلوگیری می‌کند؛ با این حال اگر انتخاب شما این است که پکیج گرمایشی را خاموش کنید؛ لازم است آب درون لوله‌ها را تخلیه کرده تا در صورت یخ زدگی، آسیبی متوجه دستگاه گرمایشی نشود.

بررسی عملکرد دستگاه در فواصل منظم و دوره‌‌ای

اکثر مردم آشنایی چندانی با ساختار درونی پکیج های دیواری ندارند و همین قدر که این دستگاه‌ها گرمای مطلوب و آب گرم مصرفی کافی را تولید کنند، برایشان کفایت می‌کند. در حالی که این سیستم‌های گرمایشی کاملاً فشرده بوده و قطعات تشکیل دهنده آن‌ها در یک محفظه کوچک چیده شده است. با این حساب سیستم گرمایشی پکیج را می‌توان موتورخانه‌ای کوچک و جمع و جور در نظر گرفت؛ به طوری که دیگر هیچ یک از دردسرهای موتورخانه‌ها و سیستم‌های گرمایش مرکزی در آن وجود ندارد.

اگر علمکرد پکیج را زود به زود برسی کنید هزینه تعمیرات آن کمتر می شود

همین بی‌دردسر بودن نیز باعث شده که در چند سال اخیر پکیج گرمایشی رکن اصلی ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری و غیره باشد؛ منتها این سیستم‌ها به هر حال دستگاه‌هایی هستند که به مراقبت، نگهداری و سرویس شدن نیاز دارند. در غیر این صورت باید خودتان را برای خراب شدن قطعات مهم آن آماده کنید. قطعاتی که اگر شانس بیاورید با تعمیرات درست می‌شوند، وگرنه چاره‌ای جز تعویض آن‌ها وجود نخواهد داشت.

روی هم رفته هزینه تعمیر و تعویض قطعات پکیج دیواری نسبتاً بالا بوده و وقتی یک آن به خودتان می‌آیید و می‌بینید که خرج سنگینی روی دستتان مانده است. با این تفاسیر بررسی و چک آپ منظم و دوره‌ای پکیج‌ها موضوعی نیست که بتوان آن را پشت گوش انداخت! به خصوص که این‌گونه در صورت مستهلک یا معیوب شدن قطعات داخلی دستگاه فوراً متوجه آن شده و می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای کمتر عیب و ایراد به وجود آمده را رفع کنید.

سرویس و عیب یابی کامل پکیج گرمایشی

سرویس و عیب یابی پکیج تنها زمانی نتیجه بخش خواهد بود که هر ساله به طور منظم انجام شود. در حقیقت سرویس کردن دستگاه‌های گرمایشی را باید نوعی سرمایه‌گذاری بلندمدت بدانیم؛ چرا که این سیستم‌های گرمایشی به طور همیشگی در معرض آب و حرارت قرار داشته و این گونه قطعات آن‌ها بیشتر فرسوده و خراب می‌شود.

در واقع آب، قطعات مهم دستگاه همچون پمپ آب، مبدل، رادیاتورها و غیره را دچار رسوب زدگی کرده و این گونه مانع عملکرد صحیح آن‌ها خواهد شد. از گیر کردن پمپ آب و سوختن آن گرفته تا کاهش گرمایش سیستم و نامطلوب بودن گرمای آب گرم مصرفی و گرم نبودن رادیاتورها همه و همه جزو مشکلاتی هستند که به دلیل رسوب آب روی قطعات مهم دستگاه ایجاد می‌شوند.

بنابراین اگر دست کم سالی یک بار پکیج گرمایشی خود را به سرویس کاران حرفه‌ای و با‌تجربه بسپارید؛ دیگر نیازی نیست بابت ضعیف بودن راندمان دستگاه، فرسودگی زود هنگام قطعات، مصرف بی‌رویه انرژی و غیره نگران باشید.  مهم‌تر از همه این که از هزینه و مخارج تعمیر و عیب یابی پکیج‌های شوفاژ نیز کاسته می‌شود .

تنظیمات صحیح دستگاه

تنظیم کردن صحیح دستگاه باعث کم شدن مخارج تعمیر پکیج می شود

پکیج های دیواری جزو سیستم‌های گرمایشی نسبتاً مدرنی هستند که با استفاده از آن‌ها در ساختمان‌های مسکونی و اداری از گرمایی لذت بخش و مطبوع بهره‌مند خواهید شد؛ اما همین دستگاه به دلیل داشتن قطعات ریز و درشت مختلف جزو سیستم‌های پیچیده محسوب شده و حتماً باید به طور دقیق و اصولی تنظیم شود. در غیر این صورت نه‌تنها تولید گرمایش و تامین آب گرم مصرفی با مشکل مواجه خواهد شد؛ بلکه احتمال خرابی قطعات اصلی و مهم دستگاه نیز بیشتر می‌شود؛ بنابراین با نگه داشتن سیستم گرمایشی روی تنظیمات درست از یک سو در هزینه‌ها و مخارج تعمیر صرفه‌جویی می‌شود؛ از سوی دیگر پکیج می‌تواند عملکردی کاملاً ایده‌آل و باب میلتان داشته باشد.

انجام عملیات سرویس کردن مبدل‌ها

اگر خاطرتان باشد کمی قبل سرویس کردن کامل پکیج را به عنوان راهکاری طلایی برای کاهش هزینه تعمیر آن معرفی کردیم. اکنون قصد داریم وارد جزئیات شویم و اهمیت سرویس کردن مبدل‌ها و تاثیر این کار بر کاهش مخارج تعمیرات پکیج‌ها را نیز بررسی کنیم. به این علت که مبدل جزو قطعات اصلی این دستگاه‌های گرم‌کننده محسوب می‌شود و وظیفه دارد در مدار گرمایش حرارت را به آب منتقل کند.

حتی اگر کمی از ساز و کار پکیج های گرمایشی سر در بیاورید به خوبی می‌دانید که مبدل ها تا چه حد مهم و پرکاربرد هستند؛ اما همین قطعات با ارزش مدام در تماس با رسوبات آب بوده و رفته رفته لایه‌ای ضخیم از رسوب روی آن‌ها می‌نشیند.  در نهایت کار به جایی می‌رسد که مبدل به سختی می‌تواند حرارت را به آب درون سیستم گرمایش انتقال دهد. در نتیجه آب، آن گرمای مطلوب و لازم را نخواهد داشت و این گونه سیستم گرمایشی برای تولید گرمایش ایده‌آل به تکاپو افتاده  و حسابی از خودش کار می‌کشد. به طوری که اولاً احتمال سوراخ شدن مبدل و همین طور فرسودگی سایر قطعات بیشتر شده و ثانیاً میزان مصرف گاز افزایش می‌یابد.

در حالی که اگر از اول سرویس کردن به موقع و منظم مبدل‌ها را جدی می‌گرفتید؛ هیچ‌گاه با چنین خرابی‌های مهم و زیادی در دستگاه روبرو نمی‌شدید؛ و در نتیجه در قیمت تعمیر پکیج‌های دیواری نیز صرفه‌جویی می‌شد.

خرید پکیج از یک برند معتبر

هرچه در هنگام خرید پکیج دقت بیشتری به خرج داده و این دستگاه را از برندی معروف‌تر و معتبر‌تر بخرید؛ در نهایت بابت کارایی و کیفیت قطعات آن آسوده خاطرتر خواهید بود. البته بسیاری از افراد معتقدند که وسایل برقی شانسی هستند و گاهی بدون هیچ دلیلی خراب می‌شوند؛ اگرچه این نقل قول چندان معتبر به نظر نمی‌رسد با این حال هر وسیله‌ای ممکن است دیر یا زود با دلیل یا بی دلیل خراب و معیوب شود؛ بنابراین عقل حکم می‌کند پکیج مورد نیاز خود را از تولید‌کنندگانی با سابقه درخشان و میزان خرابی کمتر خریداری کنید. به اضافه این که ما در ایران توسط اغلب کارخانه‌های تولیدی دنیا تحریم شده‌ایم؛ و در نتیجه دسترسی آسانی به قطعات دستگاه‌های تولید شده توسط آن‌ها نخواهیم داشت.

خرید پکیج از یک برند معتبر اصلی ترین راه کاهش هزینه تعمیرات آن در آینده

حال در چنین شرایطی فرض کنید پکیجی که از فلان برند معروف خارجی خریده‌اید خراب شود  و کار به تعویض قطعه برسد! در این صورت شما می‌مانید و یک قطعه کمیاب که برای پیدا کردن آن باید تمام بازارهای داخلی را بالا و پایین کرده یا در نهایت هزینه‌ای گزاف بپردازید تا با هزارتا بامبول از خارج برایتان بیاورند. به همین دلایل است که پیشنهاد می‌کنیم پکیج‌ های گرمایشی و هر دستگاه دیگری را از برندهایی بخرید که در عین معتبر و خوش نام بودن رابطه خوبی با کشورمان دارند؛ البته که در حال حاضر نیز کارنامه تولیدکنندگان داخلی در زمینه تولید انواع پکیج‌ های گرمایشی کاملاً درخشان وموفق بوده است.

روی هم رفته اگر در خرید پکیج های دیواری موارد گفته شده را مدنظر قرار دهید؛ براحتی می‌توانید قیمت تعمیر این دستگاه‌ها را کاهش دهید. بهترین برند پکیج دیواری موجود در بازار ایران را بشناسید، عنوان مقاله بلاگ تهران سرویس یار در خصوص بهترین پکیج بازار است که میتواند برایتان مفید باشد.

هواگیری صحیح و اصولی سیستم گرمایشی

با توجه به این که کارکرد سیستم‌های گرمایشی پکیج وابستگی کاملی به آب دارد و از آن سو همواره احتمال نفوذ هوا به درون سیستم مطرح است؛ در نتیجه برای این که از خرابی پکیج  و هزینه تعمیرات آن در آینده جلوگیری شود؛ حتماً باید به طور منظم مواردی همچون فشار آب دستگاه، عملکرد پمپ آب و رادیاتورها را بررسی کنید. گاهی نتیجه این بررسی نشان می‌دهد که دستگاه به هواگیری نیاز دارد. در چنین شرایطی باید با نمایندگی‌ها و مراکز معتبر تعمیر پکیج تماس بگیرید تا هواگیری صحیح و اصولی این سیستم‌های گرمایشی را انجام دهند.

در صورت بی توجهی به این موضوع اتفاقی که می‌افتد باقی ماندن جریان هوا درون سیستم پکیج دیواری است؛ که در نهایت از بازدهی و کارایی سیستم کم کرده و باعث صدمه دیدن قطعات مهم و ارزشمند آن می‌شود. با این تفاسیر معرفی هواگیری به عنوان راهکاری برای کم کردن هزینه تعمیرات پکیج کاملاً به جا و منطقی است.

سرویس کردن پمپ آب پکیج

پمپ آب یکی از قطعه‌های مهم و گران‌قیمت بکار رفته در سیستم‌های گرمایشی است که وظیفه دارد آب را درون مدار گرمایش به گردش درآورد. از طرفی هدایت آب گرم مصرفی به نقاط مختلف خانه یعنی حمام، آشپزخانه و غیره را نیز مدیون عملکرد صحیح این قطعه هستیم. از همه این‌ها که بگذریم پمپ آب به دلیل ماهیت و کارکردی که دارد، مستقیماً با آب در تماس است. همین موضوع نیز باعث ته‌نشین شدن رسوبات آب روی آن می‌شود.

در نهایت، انباشتگی رسوبات روی پمپ به جایی می‌رسد که قطعات سازنده آن نیز درگیر شده و در نتیجه نمی‌توانند درست و حسابی کار کنند. این مشکل گاهی حتی می‌تواند بدتر و شدیدتر باشد؛ یعنی در اوقاتی که پمپ پکیج مدتی طولانی خاموش بوده و رسوبات آنچنان روی قطعات پمپ تجمع کنند که باعث گیر کردن پره آن شوند. به این ترتیب روشن کردن پمپ همانا و سوختن الکتروموتور آن همانا!

وقتی کار به این جا برسد معمولاً امکان تعمیر پمپ آب پکیج وجود نداشته و تنها گزینه‌ای که روی میز باقی می‌ماند، تعویض آن با یک پمپ جدید است! خودتان نیز می‌دانید که وقتی پای تعویض و خرید قطعه جدید پیش می‌آید؛ یعنی باید هزینه‌های زیادی را بپردازید. در حالی که اگر از اول به فکر سرویس کردن منظم و مستمر پمپ آب پکیج باشید احتمال این که با چنین دردسرها و مخارجی روبرو شوید، بسیار کم است.

جمع بندی

پکیج ها، سیستم های گرمایشی سخت جان و قدرتمندی هستند که اگر در یک ساختمان مسکونی، اداری و تجاری نصب شوند؛ دیگر بابت آب گرم مصرفی و همین طور گرمایش مطبوع محیط هیچ دغدغه‌ای نخواهید داشت؛ منتها این دستگاه‌ها همانند هر سیستم دیگری نیازمند نگهداری صحیح و اصولی هستند. از جمله این که به موقع باید برای سرویس کامل آن و همین طور سرویس قطعاتی همچون پمپ آب و مبدل اقدام کنید.

به طور کلی با انجام کارهایی از قبیل خرید پکیج با ظرفیت گرمایی مناسب، برند معتبر، نصب صحیح و اصولی و غیره تا حد بسیار زیادی از خرابی این دستگاه ها جلوگیری خواهد شد. به همین دلیل در این مطلب، راهکارهایی طلایی و تضمینی را برای کاهش هزینه تعمیر پکیج معرفی کردیم. اگر شما نیز روش دیگری می‌شناسید که مخارج تعمیر سیستم‌های گرمایشی پکیج را کم می‌کند، می توانید آن را با ما در میان بگذارید.

تاریخ انتشار۲۸/۱۲/۱۴۰۱ @ ۲۱:۴۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان