روش نصب پکیج دیواری بدون نیاز به تعمیرکار را بیاموزید!!

نصب پکیج دیواری به صورت اصولی

پکیج دیواری از جمله سیستم‌های گرمایشی محبوب و البته مقرون به صرفه در بین سایر سیستم‌های گرمایشی است که امروزه از آن در ساختمان‌های مسکونی و تجاری استفاده می‌شود. استفاده از پکیج دیواری کار چندان دشواری نیست و هر فردی می‌تواند طرز استفاده از آن را فرا گیرد. اما نصب پکیج و یا تعمیر پکیج دیواری نیازمند دانش تخصصی است و به واسطه افراد کاربلد و متخصص در این زمینه انجام می‌شود.در این مقاله قصد داریم آموزش نصب پکیج و یا به عبارتی راهنمای نصب اصولی پکیج شوفاژ را برای شما بیان کنیم پس همراه ما تا انتهای این مقاله باشید.

آموزش نصب پکیج دیواری به صورت گام به گام

پیش از هر نکته‌ای در مورد نصب سیستم پکیج لازم است نکاتی را در خصوص پکیج دیواری با هم مرور کنیم. همان‌طور که گفته شد و شما نیز می‌دانید، پکیج دیواری یک سیستم گرمایشی محبوب است که برای گرم‌کردن آب و فضای خانه‌ها استفاده می‌شود و به وسیله آب و برق کار میکند.

آموزش تصویری نصب پکیج از صفر تا صذ

از آنجایی که این سیستم گرمایشی روی دیوار نصب میشود، میتوان گفت که بی نقص بودن پروسه نصب پکیج دیواری بسیار مهم است زیرا این دستگاه گرمایشی از اجزایی مانند مبدل، منبع انبساط، برد پکیج، شیر پرکن، شیر اطمینان و… تشکیل شده و هرگونه اشتباه در نصب باعث خرابی این قطعات یا اختلال خطرناک مثل نشت گاز میشود و خساراتی را به همراه دارد. با خواندن مقاله پکیج چیست انواع پکیج گرمایشی و مزایا و معایب این دستگاه را بشناسید

نصب درست پکیج دیواری نیاز به رعایت اصول و نکاتی دارد و تنها راه برای نصب اصولی این دستگاه این است که آموزش نصب پکیج دیواری را به خوبی فرا گیرید. در ادامه مراحل نصب پکیج گرمایشی را به شما آموزش خواهیم داد که عبارتند از:

 1. توجه به نوع پکیج گرمایشی؛
 2. انتخاب محل مناسب برای نصب سیستم؛
 3. وصل کردن لوله آب؛
 4. اتصال لوله گاز پکیج؛
 5. تست شیرهای ورودی آب دستگاه؛
 6. توجه شرایط دودکش؛
 7. هواگیری پکیج دیواری؛

در ادامه این آموزش به تمام این مراحل خواهیم پرداخت که باعث کاهش هزینه تعمیر پکیج خواهد شد.

مطالعه بیشتر:

با قطعات پکیج دیواری و کاربرد هر کدام آشنا شوید + عکس

توجه به نوع پکیج گرمایشی؛ اولین مرحله نصب پکیج

یکی از نکات مهم در شروع نصب پکیج آن است که شما می‌بایست نوع دستگاه را بر اساس فن دار یا بدون فن و البته با توجه به شرایط ساختمان انتخاب کنید. در واقع پکیج‌هایی که در بازار عرضه می‌شود در دو مدل فن‌دار و بدون فن ‌ارائه شده‌اند که این دو مدل در هنگام نصب تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. از این‌رو باید به این نکته توجه داشته باشید تا مبادا در تمامی این پکیج‌ها را به یک صورت نصب کنید. 

مطالعه بیشتر:

بهترین برند پکیج دیواری موجود در بازار ایران را بشناسید

انتخاب محل مناسب برای نصب سیستم

انتخاب محل نصب پکیج از دیگر موضوعات مهمی است که در هنگام نصب پکیج به دیوار، باید مورد توجه قرار گیرد. در واقع شما به عنوان کسی که قرار است به نصب سیستم گرمایشی پکیج اقدام کنید؛ لازم است بدانید که محل نصب این دستگاه باید تراز و بدون رطوبت باشد؛ چرا که مکان‌های نم‌دار و یا به عبارتی مرطوب ممکن است خیلی سریع سیستم گرمایشی شما را دچار اختلال کنند.علاوه بر این محل نصب پکیج باید تا حد امکان به دودکش نزدیک باشد تا کار لوله کشی ساده تر و کم هزینه تر شود.

مطالعه بیشتر:

بهترین نکات نگهداری پکیج از زبان تعمیرکاران با تجربه

توجه داشته باشید، اگر قرار است پکیج را در تراس نصب کنید باید دقت کنید که فاصله بین خروجی دودکش و دستگاه هایی مانند کولر آبی و اسپلیت دیواری کمتر از ۳.۵ متر نباشد.

مطالعه بیشتر:

با مزایا و معایب اسپلیت آشنا شوید و انواع کولر گازی را بشناسید

وصل کردن لوله آب؛ از مهم ترین مراحل نصب شوفاژ دیواری

همان‌طور که گفته شد، پکیج برای گرم کردن آب مصرفی و محیط اطراف از آب و برق استفاده می‌کند، از این‌رو لازم است پس از نصب دستگاه بر روی دیوار به سراغ وصل کردن لوله های آب بروید. نکته مهمی که لازم است رعایت کنید این است که قبل از آبگیری پکیج باید نسبت به محکم بودن دستگاه بر روی دیوار اطمینان حاصل کنید. در واقع این مسئله اهمیت زیادی دارد چرا که ممکن است دستگاه گرمایشی، در اثر آبگیری و سنگین شدن سقوط کرده و واژگون شود.

اتصال لوله گاز پکیج؛ مرحله حساس نصب دستگاه

لوله گاز و اتصال پکیج به آن نیز از دیگر مواردی است که میخواهیم در این قسمت مقاله آموزش نصب پکیج دیواری به آن بپردازیم. به طور کلی پیشنهاد میشود که برای اتصالات این قسمت و به منظور افزایش ضریب ایمنی و اطمینان، از شیلنگ‌های استاندارد و دارای قطر مناسب استفاده کنید. همچنین اتصال شیلنگ با بست‌های فلزی محکم و تست کردن محل اتصال برای جلوگیری از نشتی را نباید از یاد ببرید.

مطالعه بیشتر:

چرا پکیج چکه میکند؟ ۹ دلیل چکه پکیج دیواری

تست شیرهای ورودی آب دستگاه؛ اقدام ضروری هنگام نصب و راه اندازی پکیج دیواری

از جمله موارد دیگری که لازم است در هنگام نصب پکیج به آن دقت کنید، تست شیرهای ورودی آب و همچنین باز کردن آن‌ها است. شما می‌توانید با آموزش نحوه نصب شیلنگ پکیج شیرهای ورودی را متصل کنید. این‌ شیرها  به منظور نشان دادن میزان فشار بار داخل منبع انبساط پکیج به کار می‌رود. دقت داشته باشد که این میزان توسط یک گیج اندازه‌گیری فشار نمایان می گردد و لازم است آن را بر روی درجه ۱/۵ الی ۲ قرار دهید.

مطالعه بیشتر:

دلایل سرد و گرم شدن آب پکیج و آموزش حل آن بدون هزینه

توجه شرایط دودکش پکیج

هنگام نصب پکیج، حتما باید به دودکشی که انتخاب میکنید توجه ویژه ای داشته باشید

هنگام نصب کردن سیستم پکیج شوفاژ، لازم است به قطر دودکش دقت کنید. قطر دودکش نصب شده برای پکیج به هیچ عنوان نباید از قطر خروجی کلاهک مخروطی بالای دستگاه کوچک‌تر باشد؛ چرا که در این صورت ممکن است خطراتی پکیج شما و ساختمانتان را نیز تهدید کند. از این‌رو لازم است دقت داشته باشید که حداقل قطر دودکش برای پکیج دیواری بدون فن را ۱۵ سانتی متر در نظر بگیرید. حتما باید دقت داشته باشید که ارتفاع دودکش از محل نصب دستگاه تا کلاهک حداقل باید ۴ متر باشد و حتما کلاهک  H بر روی آن نصب شده باشد. همچنین لازم است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • دقت کنید که جهت نصب H روی دودکش باید در امتداد جریان باد غالب باشد چون در این صورت باد در داخل آن نمی‌پیچد.  
 • در نظر داشته باشید که کلاهک دودکش باید حداقل ۷۰ تا ۸۰ سانتی متر بالاتر از کف پشت بام باشد و اطراف آن نیز هیچگونه مانعی وجود نداشته باشد. 
 • همچنین شما باید بدانید که دودکش به هیچ عنوان نباید مقطع و یا به عبارتی بریده بریده باشد؛ چرا که کوچک شدن قطر دودکش حتی در یک نقطه باعث کاهش مکش آن می‌شود. 
 • لازم است که جدار خارجی دودکش را عایق بندی کنید چون این موضوع باعث جلوگیری از تشکیل قطرات و همچنین سرد شدن دود می‌شود؛ چرا که سرد شدن دود باعث کند شدن خروج دود و یا توقف آن می‌گردد و این موضوع آسیب به پکیج را به دنبال دارد.
 • دقت داشته باشید که دودکش محکم و مقاومی را برای پکیج خود انتخاب کنید. دودکش شما باید در برابر باد، بخار آب و عوامل مکانیکی دیگر مقاوم باشد.
 • با توجه به اینکه دودکش محلی برای تخلیه محصولات احتراق است، لازم است آن را به صورت عمودی نصب کنید تا مسیر مستقیمی داشته باشد. البته در مواردی که مشکلات اجرایی وجود داشته باشد و نیاز به تغییر جهت مسیر دود باشد، بهتر است از زانویی ۴۵ درجه حداقل پس از ۳۰ سانتی متر لوله عمودی استفاده شود تا مسیر کمتری نیاز به استفاده لوله افقی داشته باشد. 
 • در نظر داشته باشید که برای تست عملکرد مطلوب دودکش، لازم است یک روزنامه را بسوزانید و آن را در ورودی دودکش جای دهید تا مکش کند. چنانچه شعله آتش روزنامه و ذرات سوخته شده به سرعت داخل دودکش شود مکش دودکش قابل قبول است.

مطالعه بیشتر:

آموزش اصول عیب یابی پکیج دیواری و زمینی بدون نیاز به تعمیرکار

هواگیری پکیج دیواری؛ مرحله پایانی نصب پکیج گرمایشی

هواگیری پکیج یکی دیگر از نکات مهمی است که در مقاله های آموزش نصب پکیج دیواری به آن تاکید زیادی شده است. برای انجام این فرآیند لازم است، سرویس گرمایشی خود را در وضعیت زمستانه قرار دهید تا بدین واسطه آب در داخل شوفاژها جریان پیدا کند. پس از این که آب وارد شوفاژها شد میتوان عملیات هواگیری دستگاه را آغاز کرد. دقت داشته باشید که در این زمان نگه داشتن فشار آب درون پکیج ما بین ۱/۵ تا ۲ الزامی است.

مطالعه بیشتر:

آموزش تعمیرات تخصصی انواع پکیج دیواری و زمینی از صفر تا صد

۳ نکته مهم که باید در هنگام نصب سیستم گرمایشی پکیج که رعایت آنها ضروری است

همان‌طور که گفته شد نصب و راه اندازی پکیج کار دشواری نیست اما لازم است شما تخصص لازم در این زمینه را به دست آورید و سپس برای نصب اقدام کنید. در ادامه برخی نکات دیگر در خصوص نحوه نصب پکیج به دیوار را برای شما ذکر خواهیم کرد: 

 • حتما دقت داشته باشید که در هنگام نصب پکیج، فشار بار دستگاه را بر روی میزان ۱/۵ قرار دهید. بدین منظور لازم است از شیر پر کن پکیج کمک بگیرید. معمولا این قطعه در قسمت زیرین دستگاه تعبیه و با رنگ مشکی یا آبی مشخص گردیده است. 
 • در هنگام نصب به حالت زمستانه و یا تابستانه پکیج دقت داشته باشید و آن را بر اساس فصل تنظیم کنید. 
 • بهتر است بدانید که درجه مناسب برای سیستم گرمایش ۸۰ و میزان درجه مطلوب برای دستگاه پکیج ۶۰ می‌باشد.

مطالعه بیشتر:

با ۷ دلیل رایج افزایش فشار پکیج دیواری آشنا شوید + آموزش حل مشکل

نصب پکیج دیواری با مجموعه تهران سرویس یار

تهران سرویس یار خدمات نصب و تعمیر پکیج تهران را با گارانتی معتبر انجام میدهد.

قطعا با خواندن این مقاله متوجه شده‌اید که داشتن تخصص در زمینه نصب پکیج تا چه میزان الزامی است و هر فردی بدون دانش نمی‌تواند نصاب پکیج دیواری شود. اما اگر نصب پکیج دیواری برای شما دشوار است و یا آموزش نصب پکیج چندان برای شما کارآمد نبود؛ میتوانید عملیات نصب دستگاه خود را به مجموعه تهران سرویس یار بسپارید. این مجموعه ارائه دهنده خدمات نصب و تعمیر پکیج است و می‌تواند سیستم گرمایشی شما را در هر منطقه‌ای از پایتخت به راحتی برایتان راه اندازی کند.

مطالعه بیشتر:

نکات مهمی که هنگام تعمیر پکیج و اسپلیت باید به آن توجه کنید

کلام آخر

امروزه پکیج یکی از دستگاه های گرمایشی محبوب در بین سایر سیستم‌های گرمایشی است که می‌تواند آب گرم و هوای گرم محیط اطراف شما را تامین کند. نصب این سیستم گرما ساز دیواری به عنوان یک دستگاه حساس، نیازمند آگاهی و تخصص است. در واقع هر فردی باید برای نصب پکیج گرمایشی، دوره‌های آموزش نصب پکیج دیواری را گذرانده باشد تا بتواند با استفاده از دانش به دست آمده خود، انواع پکیج را به راحتی نصب کند.

در این مقاله در خصوص نصب صحیح پکیج دیواری نکاتی را برای شما بیان کردیم. امیدواریم استفاده از این مقاله برای شما مفید بوده باشد و شما را در زمینه نحوه نصب پکیج به دیوار یاری کند. چنانچه پیشنهاد و یا نظری در خصوص این موضوع داشتید آن را با ما در میان بگذارید. ما از شنیدن نظرات شما خوشحال خواهیم شد.

تهران سرویس یار ۲۰ سال است که بهترین مرکز تعمیر پکیج و تعمیر کولر گازی در تهران است و تمام خود را با یک سال گارانتی بی قید و شرط بیمه میکند

تاریخ انتشار۲۴/۱۰/۱۴۰۱ @ ۰۳:۴۸

2 دیدگاه برای “روش نصب پکیج دیواری بدون نیاز به تعمیرکار را بیاموزید!!

  • Sardar Farmanbar گفته:

   درود بر شما
   بله برای درخواست ارسال تعمیرکار جهت نصب پکیج در تهران با شماره های موجود تماس بگیرین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان