۱۱ راهکار تجربی کاهش هزینه تعمیر اسپلیت

کاهش هزینه تعمیر کولر گازی اسپلیت با 11 روش تجربی و تست شده

به طور کلی کولر گازی و اسپلیت سیستم های تهویه مطبوع با قابلیت سرمایش و گرمایش هستند که از طرف علم و تکنولوژی به مردم هدیه شده اند. باور کنید این دستگاه ها خلق شده اند که زندگی را برای من و شما راحت تر و لذت بخش تر کنند به طوریکه در یک روز گرم تابستانی یا در سرمای زمستان با روشن کردن این سیستم های تهویه هوای کم مصرف به سرعت می توانیم دمای محیط را باب میل خود تنظیم کرده و نهایت لذت را از اوقاتتان ببریم؛ اما همین دستگاه های شدیداً کار راه انداز اگر به درستی نگهداری نشوند، دچار خرابی های متعدد شده و آن وقت است که کارتان زار می شود.

در نهایت باید هزینه نسبتاً سنگینی را برای تعمیر یا تعویض قطعات دستگاه بپردازید تا بلکه دوباره بتواند مثل روز اولش کار کند. به همین دلیل قصد داریم در این مطلب یک سری راهکار طلایی برای کاهش هزینه تعمیر کولر گازی اسپلیت  معرفی کنیم که اگر به درستی اجرا شوند، جادو می کنند و از هرگونه خرابی و خرج تراشی دستگاه جلوگیری خواهد شد.

محتوا پنهان

۱ سوال مهم: چرا باید به فکر کاهش هزینه تعمیر کولر گازی باشیم؟!

پیش از پاسخ دادن به این سوال پیشنهاد می کنیم به صورت رندوم به چند مرکز تعمیر کولر گازی مراجعه کرده و هزینه خدمات آن ها را به صورت حدودی پرس و جو کنید به این ترتیب کاملاً متوجه خواهید شد که به طور کلی هزینه تعمیر اسپلیت  و کولر گازی به خصوص در صورت نیاز به تعویض قطعات صرف نظر از برند تولید کننده، نسبتاً گران تمام می شود. از همه این ها که بگذریم قیمت ارزهای خارجی از جمله دلار و یورو در کشورمان به طور دائم در نوسان بوده و همین موضوع باعث بالا رفتن روز شمار هزینه تعمیرات سیستم های سرمایشی و گرمایشی می شود؛ اما رعایت یک سری نکات ساده مثل سرویس دوره ای منظم، تمیز کردن کندانسور و فیلتر هوا و شارژ گاز کولر گازی به صورت سالیانه می تواند باعث کاهش هزینه تعمیر اسپلیت شود. درواقع با انجام دادن این کار ها دستگاه های تهویه مطبوع کمتر دچار مشکل شده و اگر هم عیب و ایرادی پیدا کنند، یک تعمیرات جزئی با قیمت کم برای برطرف کردن ایراد آن ها کافی خواهد بود. البته توصیه می شود حتی برای این کار های تعمیراتی ساده هم به نمایندگی ها و مراکز تخصصی تعمیر کولرگازی مراجعه کنید؛ زیرا این تعمیرگاه ها با بکار گرفتن تعمیرکاران و سرویس کاران متخصص و حرفه ای کلیه خدمات تعمیرات اسپلیت را با کیفیت بالا و مناسب ترین قیمت ارائه می دهند.

 مهم ترین مزیت تعمیرگاه های معتبر اسپیلت این است که پیش از هر کاری دستگاه تهویه مطبوع را به طور دقیق عیب یابی کرده و مشخص می کنند که کجای کارش می لنگد. مثلاً اگر مشکل شما با کولر گازی پایین آمدن قدرت خنک کنندگی و باد گرم زدن آن باشد؛ این مشکل به دلایلی مانند خرابی برد دستگاه، معیوب بودن کمپرسور، خراب شدن خازن، کمبود شارژ گاز کولر، سرویس نکردن به موقع دستگاه و غیره ایجاد می شود. در چنین شرایطی این هنر تعمیرکاران متخصص است که بتوانند عیب دستگاه را دقیقاً و با اطمینان مشخص کنند. در نهایت اگر تشخیص دهند که مشکل کولر به خاطر خرابی یا سوختن یکی از قطعات مهم و اصلی به وجود آمده و نیاز به تعویض آن قطعه باشد؛ از قطعاتی کاملاً اورجینال و اصل استفاده می کنند. کلیه موارد گفته شده دست به دست هم می دهند تا حتی در صورت خرابی کولرگازی نیز بابت هزینه ها و کیفیت خدمات دغدغه چندانی نداشته باشید. به خصوص که این گونه یک بار هزینه تعمیر یا تعویض قطعات دستگاه را می پردازید و در عوض برای مدتی طولانی می توانید از سیستم سرمایشی خود استفاده کنید.

راهکارهای تضمینی برای کاهش هزینه تعمیر اسپلیت

حالا که به اهمیت کاهش هزینه تعمیر کولر گازی پی بردید، همان طور که قولش را دادیم می خواهیم روش های کاهش هزینه تعمیرات اسپلیت را خدمتتان معرفی کنیم. این روش ها در حقیقت یک سری نکات و ریزه کاری های ساده اما بسیار مهم هستند؛ بنابراین مبادا فکر کنید قرار است خودتان آستین هایتان را بالا بزنید و برای تعمیر کولر دست به آچار شوید! ابداً این طور نیست و حتی برای باز کردن یک پیچ از سیستم های سرمایشی باید در این زمینه مهارت و تخصص کافی داشته باشید.

در واقع راهکار های کاهش هزینه تعمیر و پکیج روش هایی ساده هستند که خرج تعمیرات شما را کم می کنند

با این تفاسیر آنچه باعث کم شدن مخارج تعمیر دستگاه های تهویه مطبوع می شود در واقع نکاتی برای نگهداری بهتر این دستگاه ها است که با افزایش طول عمر آن ها از خراب شدنشان نیز جلوگیری می کند و به دنبال آن نیز هزینه تعمیرات کولرهای گازی اسپلیت کم تر شده و در بسیاری از اوقات اصلاً نیازی به پرداخت چنین مخارجی وجود نخواهد داشت. راهکارهای تضمینی برای کاهش هزینه تعمیر اسپیلت شامل موارد زیر است:

 • سرویس منظم و دوره ای اسپلیت؛
 • شارژ گاز سالیانه کولرگازی؛
 • خرید کولر از یک برند  معتبر
 • اندازه گیری بیشترین قدرت دستگاه؛
 • انتخاب صحیح میان تعمیر یا تعویض اسپلیت؛
 • جدی گرفتن علائم و هشدارهای دستگاه؛
 • مراجعه به نمایندگی ها و تعمیرگاه معتبر؛
 • توجه به اصول بهداشتی؛
 • انجام تعمیرات جزئی و ساده به صورت خانگی؛
 • تمیز کردن کندانسور؛
 • متناسب بودن توان سیستم تهویه مطبوع با اندازه محیط؛

در ادامه تمام راه های کاهش قیمت تعمیر اسپلیت را به صورت جداگانه آموزش خواهیم داد.

سرویس منظم و دوره ای اسپلیت، موضوعی مهم که نباید از آن غافل شوید

دستگاه های تهویه مطبوع مثل کولر گازی اسپلیت هم همچون دیگر لوازم خانگی باید به صورت منظم سرویس شوند؛ زیرا این گونه سرویس کاران ماهر عیب یابی به موقع و دقیقی روی اسپلیت ها انجام داده و کلیه راهنمایی های لازم برای نگهداری هرچه بهتر آن ها را در اختیارتان قرار می دهند. در واقع هرچقدر که امروز بهتر از کولرهای گازی اسپیلیت نگهداری کنید؛ فردا و روزهای آینده به همان نسبت از هزینه های تعمیر این دستگاه ها کاسته خواهد شد. به این صورت که در هر بار سرویس کردن دستگاه، کوچک ترین ایرادی در سیستم تهویه هوا به سرعت شناسایی و برطرف شده و این گونه از بروز مشکلات بزرگ تر و جدی تر جلوگیری می شود.

بهترین راه کاهش هزینه تعمیر کولر گازی، سرویس دوره ای دستگاه است

توجه داشته باشید که بهترین و مناسب ترین زمان برای سرویس کردن کولرهای گازی بر اساس نوع سیستم مورد استفاده متفاوت است؛ به این صورت که برای راه اندازی سیستم سرمایشی باید دستگاه را اوایل بهار سرویس کنید. از طرفی  برای راه اندازی سیستم گرمایشی، فصل پاییز بهترین موقع برای سرویس کردن اسپلیت محسوب می شود.

شارژ گاز سالیانه کولرگازی؛ یکی از بهترین راهکار ها برای کم کردن هزینه تعمیرات دستگاه

سیستم های تهویه مطبوع اسپیلیت برای عملکرد صحیح و ایده آل باید به مقدار استانداردی گاز مبرد داشته باشند؛ حال اگر مقدار گاز از حد نرمال کمتر شود، نه تنها عملکرد دستگاه مختل خواهد شد بلکه قطعات اصلی آن تحت فشار زیادی قرار می گیرند. نتیجه آن نیز ورود آسیب های جدی به این قطعات و گاهی حتی سوختن و از بین رفتن آن ها خواهد بود.

با این تفاسیر اگر به دنبال یک راهکار تضمینی برای کم کردن قیمت تعمیر کولرگازی هستید؛ پیشنهاد می کنیم همه ساله برای شارژ کردن گاز این دستگاه اقدام کنید. به این ترتیب ضمن حفظ کیفیت کارکرد سیستم تهویه مطبوع، در مخارج تعمیرات آن نیز صرفه جویی می شود؛ البته خدمات شارژ گاز اسپلیت جزو خدمات کاملاً تخصصی بوده که برای انجام آن حتماً باید به تعمیرکاران یا تعمیرگاه های معتبر و با سابقه مراجعه کنید.

خرید کولر از یک برند  معتبر؛ اولین روش کاهش هزینه تعمیر اسپیلت

خرید از برند معتبر، تاثیر غیر مستقیم در کاهش هزینه تعمیر اسپیلت دارد

با خرید اسپلیت از یک برند معتبر و شناخته شده براحتی به نمایندگی های تعمیر آن دستگاه و مهم تر از همه قطعاتش دسترسی خواهید داشت البته به شرط اینکه شرکت سازنده کولر گازی مورد نظر ایران را تحریم نکرده باشد؛ در غیر این صورت هیچ هزینه مصوبی برای تعمیر و تعویض قطعات اسپیلت وجود نداشته و چه بسا برای پیدا کردن قطعات آن باید زمان، انرژی و مهم تر از همه پول زیادی را صرف کنید. بنابراین اگر می خواهید در آینده از هزینه های تعمیرات کولر گازی اسپلیت کاسته شود، پیشنهاد می کنیم در هنگام خرید این دستگاه ها دقت بیشتری به خرج داده و به سراغ برندهای بی دردسر اما معتبری بروید که امتحان خودشان را به خوبی پس داده اند.

اندازه گیری بیشترین قدرت دستگاه؛ یک روش هوشمندانه برای کاهش هزینه تعمیر کولر گازی

اندازه گیری قدرت خنک کنندگی اسپلیت با معیارهای مختلفی امکان پذیر بوده و جزو روش های کاهش هزینه تعمیر کولر گازی به حساب می آید؛ زیرا با گذر زمان امکان دارد از قدرت سرمایش کولر اسپلیت کم شود و تنها در صورتی متوجه این موضوع خواهید شد که قبلاً بیشترین قدرت دستگاه را اندازه گیری کرده باشید. به این ترتیب بلافاصله متوجه می شوید که سیستم تهویه مطبوع یک عیب و ایرادی دارد و پیش از این که مشکلات جدی تری در آن ایجاد شود، فرصت دارید که با یک مرکز معتبر تعمیر اسپیلت تماس بگیرید. این مراکز با اعزام تعمیرکار متخصص فرآیند عیب یابی دستگاه را به سرعت انجام می دهند و مشکل را در همان مراحل اولیه برطرف می کنند. به این ترتیب از هزینه های اضافی برای تعمیرات کولر جلوگیری خواهد شد.

انتخاب صحیح میان تعمیر یا تعویض اسپلیت؛ انتخابی برای یک عمر

گاهی اوقات تعمیر اسپلیت نه تنها باعث برطرف شدن مشکل آن نمی شود بلکه فقط خرج های اضافه روی دستتان می گذارد؛ در حالی که اگر همان ابتدا به نمایندگی یا یک مرکز مطمئن تعمیر و سرویس کولر گازی در تهران و شهرستان ها مراجعه می کردید؛ تعمیرکاران این مراکز آب پاکی را روی دستتان می ریختند و می گفتند که به جای پرداخت هزینه های مکرر برای تعمیر بهتر است به فکر تعویض دستگاه تهویه و مطبوع و خرید یک اسپلیت نو باشید.

در واقع اگر هزینه تعمیر کولر از نصف هزینه خرید مجدد دستگاه  بالاتر باشد، توصیه می شود که از آن قطع امید کرده و به فکر خرید یک اسپلیت جدید و تر و تمیز باشید. زیرا حتی پس از تعمیر دستگاه و پرداخت هزینه های نسبتاً بالا هم هیچ تضمینی وجود ندارد که در آینده دور یا نزدیک مجدداً دچار مشکل نشود. با این تفاسیر به ما حق بدهید که تعویض کولر معیوب با یک دستگاه تازه را به عنوان یکی از روش های کاهش هزینه تعمیرات اسپلیت در نظر بگیریم.

جدی گرفتن علائم و هشدارهای دستگاه؛ کاهش قیمت تعمیرات اسپلیت به کمک خودش

جدی گرفتن علائم و هشدارهای دستگاه تهویه مطبوع کار چندان سختی نبوده و نیازی نیست که حتماً در زمینه تعمیر اسپلیت جزو افراد متخصص و با تجربه باشید بلکه هر فردی پس از شنیدن صداهای زیاد و ناهنجار از کولر، احساس بوی بد و ناخوشایند مانند بوی تخم مرغ فاسد شده یا بوی تعفن از دریچه های اسپلیت و همین طور یکنواخت نبودن جریان سرمایش یا گرمایش سریعاً متوجه می شود که این دستگاه حال و روز نرمالی ندارد. منتها تشخیص این که هر یک از علائم گفته شده به معنای وجود چه مشکلی در کولر است، کاری تخصصی بوده و باید به تعمیرکاران حرفه ای سپرده شود.

در چنین شرایطی تنها کاری که انجام آن از شما انتظار می رود، تماس گرفتن با نمایندگی ها و مراکز تعمیرات معتبر اسپیلت است زیرا تعمیرکاران حرفه ای حاضر در این مراکز پس از بررسی علائم گفته شده به پشتوانه دانش و تجربه خود سریعاً تشخیص می دهند که کدام قسمت از اسپیلیت دچار مشکل شده است. به عنوان مثال بوی تخم مرغ فاسد معمولاً به معنای نشتی دستگاه بوده و بوی تعفن می تواند نشانه کپک زدن سیستم باشد. به اضافه این که عدم یکنواختی جریان گرمایشی / سرمایشی غالب اوقات در دستگاه هایی دیده می شود که دیگر سنی از آن ها گذشته و کاملاً مستهلک و کهنه شده اند. به طور کلی بی توجهی به هشدارها و علائم اسپلیت تنها باعث بروز مشکلات جدی تر در این دستگاه ها خواهد شد. مشکلاتی که رفع آن ها هزینه های بیشتری را به همراه خواهد داشت.

مراجعه به نمایندگی ها و تعمیرگاه های معتبر؛ روش طلایی کاهش هزینه تعمیر کولر گازی

 تا به این جا روش های متعددی را برای کم کردن مخارج تعمیر کولر گازی معرفی کردیم. روش دیگری که با اجرای آن می توانید در هزینه تعمیرات سیستم های سرمایشی – گرمایشی صرفه جویی کنید، مراجعه به نمایندگی ها و مراکز معتبر است. توجه داشته باشید در هر صنفی افرادی سودجو حضور دارند که صرفاً به دنبال دریافت پول های گزاف آن هم در ازای ارائه خدمات بی کیفیت و غیر تخصصی هستند.  طبیعتاً در حوزه عیب یابی و تعمیر سیستم های تهویه مطبوع نیز تعداد بسیار زیادی تعمیرگاه و تعمیرکار آنلاین یا حضوری را با چنین ویژگی هایی خواهید یافت.

مراجعه به تعمیرگاه های معتر به صورت مستقیم در کاهش هزینه تعمیر کولر گازی تاثیر دارد

با این تفاسیر اگر می خواهید از هزینه تعمیرات دستگاه های تهویه هوا کاسته شود، پیش از هر کاری قیمت این خدمات را از چند مرکز تعمیر متفاوت استعلام کنید تا اصطلاحاً مظنه بازار دستتان بیاید؛ سپس نظر دیگر مشتریان هر شرکت را درباره خدمات دریافتی شان جویا شوید. برای این کار می توانید از نظرات درج شده در وب سایت شرکت مورد نظر یا یک چنین راهکارهایی استفاده کنید. پس از انجام کارهای گفته شده براحتی می توانید یک نمایندگی کاملاً معتبر و حرفه ای برای تعمیر و سرویس اسپلیت خود انتخاب کنید. به خصوص که هزینه خدمات در چنین مراکزی بر اساس نرخ مصوب اتحادیه تعیین می شود؛ مگر این که نیاز به تعویض قطعه باشد که در این صورت باید قیمت روز آن قطعه در بازار را بپردازید.

توجه به اصول بهداشتی؛ کاهش هزینه تعمیرات کولر گازی با نظافت

چنانچه در نگهداری کولرهای گازی به اصول و مراقبت های بهداشتی توجه کنید، ضمن کاهش مصرف برق از هزینه تعمیر و تعویض قطعات این دستگاه ها نیز کاسته خواهد شد. به عنوان مثال آلودگی ها، شاخ و برگ و هرگونه شی خارجی را از واحد / یونیت بیرونی سیستم تهویه مطبوع پاک کنید؛ سپس از پارچه نمدار یا جارو برقی برای تمیز کردن دریچه های کولر و پنل داخلی آن کمک بگیرید. دستگاه تهویه هوا را روی سطح صاف یکنواخت قرار دهید تا رطوبت هوا نتواند به آن نفوذ کند. تمیز کردن زهکش اواپراتور و خارج کردن جلبک،کپک و آلودگی های این چنینی از آن اقدام دیگری است که در این مرحله باید انجام دهید.

انجام تعمیرات جزئی و ساده به صورت خانگی؛ کم کردن هزینه تعمیرات اسپلیت در منزل

اگرچه همواره توصیه می شود کارهای مربوط به تعمیرات کولرهای گازی را به افراد حرفه ای و متخصص در این زمینه محول کنید؛ اما گاهی اوقات نیز یک سری تعمیرات جزئی و ساده به صورت خانگی امکان پذیر بوده و به این ترتیب می توان در هزینه های تعمیر اسپلیت صرفه جویی کرد؛ یعنی کارهایی مانند عوض کردن فیلتر کولر که کاملاً ساده بوده و تقریباً هرکسی می تواند آن را انجام دهد. به خصوص که اگر فیلترها کهنه یا بیش از حد پر شوند، سیستم تهویه مطبوع مجبور به اضافه کاری و تولید هوای کثیف تر می شود؛ در حالی که با تعویض به موقع و خانگی فیلترها براحتی می توانید از به وجود آمدن مشکلات جدی در کولرهای گازی جلوگیری کرده و همین طور قیمت تعمیر آن ها را کاهش دهید.

لجام تعمیرات ساده اسپلیت در خانه باعث کم شدن مخارج تعمیر می شود

به طور کلی آنچه گفته شد از یک سو باعث افزایش طول عمر کولر گازی و کم شدن هزینه تعمیرات آن می شود و از سوی دیگر سلامت افراد حاضر در آن محیط تضمین شده و کولر جریان سرمایشی یا گرمایشی کاملاً تمیزی را به فضای اطراف منتشر خواهد کرد.

متناسب بودن توان سیستم تهویه مطبوع با اندازه محیط؛ ضامن کاهش هزینه تعمیر اسپلیت در آینده

اینکه ظرفیت و توان دستگاه خریداری شده متناسب با محیط و نیاز فرد باشد، یک روش بسیار هوشمندانه برای کاهش هزینه تعمیرات اسپلیت است؛ زیرا سیستم کاملاً متناسب با محیط کار کرده و به هیچ وجه فشار اضافه ای به آن وارد نمی شود. به این ترتیب قطعات داخلی و اصلی اسپلیت در شرایطی کاملاً ایمن و مناسب فعالیت کرده و از خرابی و استهلاک بیش از حد آن ها جلوگیری خواهد شد. به اضافه این که بابت مصرف برق نیز به مشکل بر نمی خورید زیرا دستگاه تهویه مطبوع کاملاً به اندازه و متناسب با فضای مورد نظر کار خواهد کرد.

نتیجه گیری

با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه،  خرابی اسپلیت ها حتی اگر به صورت جزئی نیز باشد، هزینه های نسبتاً بالایی را به همراه دارد؛ چه برسد به اینکه این دستگاه های تهویه مطبوع نیاز به تعمیرات اساسی مانند تعویض قطعه داشته باشند! بنابراین به درخواست مشتریان، ۱۱ روش کاهش هزینه تعمیر کولر گازی اسپلیت را در این مقاله آموزش دادیم. شما می توانید از این راهکار های ساده اما کاربردی کمک گرفته و در هزینه های تعمیر کولر گازی صرفه جویی کنید. به عنوان مثال کولر گازی خود را به موقع سرویس کنید، هر سال برای شارژ گاز آن به مراکز معتبر تخصصی بروید، تعمیرات کوچک و ساده را در خانه انجام دهید و غیره. اما اگر در نهایت مجبور به هزینه کردن شدید، می توانید از تعمیرکاران بی رقیب تهران سرویس یار برای تعمیر اسپلیت در تهران کمک بگیرید.

تاریخ انتشار۱۶/۱۲/۱۴۰۱ @ ۰۴:۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان