تشریح مرحله به مرحله طرز کار کولر گازی همراه با عکس

بررسی طرز کار کولر گازی و اسپلیت

کولر گازی از دستگاه‌های خنک‌کننده پرطرفدار است که در محیط‌های مختلف تجاری، صنعتی، مسکونی و… استفاده می‌شود. شاید برایتان جالب باشد که طرز کار کولر گازی چگونه است و این دستگاه چگونه هوا را خنک می‌کند. این قضیه وقتی جالب‌تر می‌شود که این دستگاه همه این فعالیت‌ها را با کمک انرژی برق انجام می‌دهد. در این مقاله قصد دارید تا به شما بگوییم کولر گازی چگونه کار می کند و طرز کار اسپلیت به چه شکل است؟ پس برای دریافت پاسخ این سوالات تا پایان با ما همراه باشید.

اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده اسپلیت و کولر گازی

قطعات مهم یونیت داخلی و خارجی اسپلیت

قبل از اینکه طرز کار کولر گازی را توضیح دهیم بهتر است بدانید که اسپلیت چیست و از چه اجزایی تشکیل شده است. این دستگاه جدای از لوله، اتصالات، فیلترها و… از دو قسمت کلی بیرونی و داخلی تشکیل شده است. توضیحات این دو قسمت عبارت است از:

قطعات یونیت خارجی کولر گازی دو تکه

به طور کلی کمپرسور، شیر انبساط، فن و کندانسور از جمله قطعاتی هستند که به کمک هم بخش خارجی کولر گازی دو تکه (اسپلیت) را تشکیل می‌دهند. در ادامه این قطعات را به تفصیل بیان خواهیم کرد:

 • کمپرسور: این قطعه به عنوان قلب تپنده سیستم شناخته می‌شود کهگاز کم فشار را دریافت کرده و با متراکم کردن و البته خنک کردن دوباره وارد لوله‌های گردش هوا می‌کند. کمپرسورها معمولا در یک محفظه فلزی قرار گرفته‌اند که از آن‌ها در برابر خطرات مختلف محافظت می‌کند.
 • شیر انبساط: شیر انبساط یکی از بخش‌های بیرونی سیستم کولر گازی و اسپلیت است که وظیفه کنترل میزان مبرد ورودی به اواپراتور را بر عهده دارد. بهتر است بدانید که در کولر گازی‌هایی با ظرفیت بیشتر از شیر انبساط ترموستاتیک استفاده می‌شود که به صورت خودکار و الکترونیکی عمل می‌کند. 
 • فن: اینطور تصور نکنید که فن کولر گازی پدیده خاصی است؛ بلکه فن پنل خارجی اسپلیت، یک فن معمولی است که سه یا چهار پره دارد و توسط یک موتور هدایت می‌شود. از لحاظ مکانی این فن در جلوی کمپرسور و سیم‌پیچ کندانسور قرار گرفته است. این فن با چرخش خود هوای اطراف را جذب می‌کند و توسط پره‌های آلومینیومی به کمپرسور و کندانسور می‌وزد؛ در نتیجه آنها را خنک می‌کند و این چرخه تا زمانی ادامه دارد که هوای گرم توسط کولر گازی تولید شود. 
 • کندانسور: کندانسور یکی دیگر از قطعات خارجی کولر گازی است که گاز فشار بالا را از کمپرسور دریافت و آن را به مایع تبدیل می‌کند؛ سپس در پی این حالت گرمای تولید شده را جذب و به بیرون انتقال می‌دهد.

تا اینجا مهم ترین قطعات یونیت خارجی اسپلیت را تشریح کردیم و در ادامه نوبت بخش داخلی کولر گازی است.

قطعات یونیت داخلی کولر گازی

قطعات یونیت داخلی کولر گازی شامل فن خنک‌کننده کولر گازی، اواپراتور، فیلتر هوا و لوله تخلیه است که هر یک وظایف مخصوص به خود را دارند که در ادامه ذکر خواهیم کرد:

 • فن خنک‌کننده کولر گازی: فن خنک‌کننده کولر گازی یکی از مهم‌ترین قطعات داخلی در نحوه عملکرد کولر گازی است که وظیفه مکش هوای گرم و آلوده اتاق را بر عهده دارد. در واقع این قطعه هوای اتاق را مکیده و آن را به فیلتر هوا و اواپراتور می‌رساند. این کار باعث می‌شود دمای هوا کاهش یابد و آلودگی آن از بین برود.
 • اواپراتور: اواپراتور نقشی مهم و اساسی در عملکرد کولر گازی ایفا می کند؛ در واقع اواپراتور یک سیم‌پیچ مسی می‌باشد که از لوله هایی از جنس مس ساخته می‌شود. اساس کار این سیستم به گونه‌ای است که گاز مبرد از یک لوله با دما و فشار مشخص و رو به پایین وارد اواپراتور می‌شود. در ادامه فن دستگاه کولر گازی به کار می‌افتد و هوای گرم اتاق را جذب و با عبور از اواپراتور منجر به خنک شدن آن می‌شود.
 • فیلتر هوای اسپلیت: همان‌طور که گفته شد، هوای آلوده به وسیله فن وارد پنل داخلی می‌شود و با ارسال به اواپراتور و به عبارتی با عبور از فیلتر هوای تمیز دوباره به فضای داخل اتاق باز می‌گردد؛ اما بهتر است بدانید که فیلتر هوا قبل از اواپراتور قرار دارد و این بدین معناست که هوای گرم اتاق ابتدا از فیلترها عبور می‌کند، گرد و خاک آن جذب شده و سپس از اواپراتور عبور می‌کند تا خنک و تازه شود. فیلتر هوا به طور طبیعی به مرور زمان کثیف می‌شود و نیاز به تمیز شدن یا تعویض خواهد داشت.
 • لوله تخلیه: لوله‌ی اواپراتور دمای بسیار کمتری نسبت به دمای محیط دارد در نتیجه بخار آب متراکم شده و در آنجا به قطرات آب تبدیل می‌شود. این قطرات توسط لوله تخلیه به محلی خارج از دستگاه برده می‌شوند تا عملکرد کولر گازی دچار اختلال نشود. در صورتی که آب تشکیل شده خارج نشود شاهد پرتاب قطرات آب و یا حتی یخ از کولر گازی خود خواهید بود.

سیستم تهویه مطبوع اسپلیت از چندین قطعه متفاوت ساخته شده که بررسی همه آنها در این مقاله ممکن نیست؛ اما ما یک مقاله اختصاصی برای معرفی قطعات اسپلیت تهیه کردیم که میتوانید آن را مطالعه کنید.

تشریح اساس کار سیستم تهویه مطبوع کولر گازی

عملکرد کولر گازی دو تکه یا همان اسپلیت

به طور کلی می‌توان کولر گازی را وسیله‌ای تعریف کرد که گرما را از محیط داخل گرفته و بیرون انتقال می‌دهد؛ به عبارت دیگر می‌توان گفت که کولر گازی با خارج کردن گرمای محیط، سرمایش را ایجاد می‌کند؛ برای همین بسیاری از تکنسین ها، عملکرد این دستگاه را شبیه یخچال معرفی می‌کنند چون دقیقا شبیه یخچال گرما را از محیط داخل گرفته و به بیرون منتقل می‌کند.

نحوه عملکرد کولر گازی به صورت مرحله به مرحله

در توضیحاتی که برای اجزای داخلی و خارجی کولر گازی دادیم، نحوه کار کردن اسپلیت مشخص شد و حالا می‌دانید که اسپلیت چگونه کار می کند. حالا می‌خواهیم به صورت کامل بیان کنیم که کولر گازی چگونه کار می کند یعنی از ابتدای فعالیت تا انتها به چه ترتیبی این کارها انجام می‌شود. طرز کار کولر گازی به این صورت است که ابتدا هوای گرم داخل محیط توسط فن به داخل پنل کشیده شده و به اواپراتور ارسال می‌شود و این هوای گرم داخل اواپراتور خنک می‌شود.

اینفوگراف طرز کار کولر گازی

خنک شدن این هوا به این صورت است که گرمای محیط توسط یک گاز مبرد جذب می‌شود تا هوا خنک شود. گاز مبرد نیز گرمای خود را در خارج محیط از دست می‌دهد و دوباره برای جذب هوای گرم آماده می‌شود؛ پس به طور کلی طرز کار کولر گازی به این صورت است که هوای گرم محیط جذب می‌شود و گرمای خود را به یک گاز مبرد می‌دهد و خنک می‌شود تا دوباره به محیط برگردد. گرمای جذب شده توسط گاز مبرد نیز به خارج از محیط منتقل می‌شود.

در حالت کلی می‌توان در پاسخ به سوال کولر گازی چگونه کار می کند گفت که نحوه عملکرد کولر گازی کاملا شبیه یخچال است. کولر گازی محیط داخل خانه را شبیه داخل یخچال در نظر گرفته و با گرفتن گرمای محیط، آن را خنک می‌کند؛ از این‌رو ساده‌ترین جواب برای طرز کار کولر گازی این است که شبیه یخچال کار می‌کند. لازم به ذکر است که شما می‌توانید دمای مدنظر خود را برای محیط تنظیم کرده و فعالیت کولر گازی تا رسیدن به آن دما به طور ادامه پیدا می‌کند.

حرف آخر

کولر گازی از وسایل خنک‌کننده پرطرفداری است که با عملکرد خاص خود هوای مطلوبی را برای محیط رقم می‌زند. اینکه کولر گازی چگونه کار می کند، شاید سوال بسیاری از افراد باشد که یا قصد خرید این دستگاه را دارند و یا قبلا خرید کرده‌اند.

در این مقاله پس از معرفی تجهیزات داخلی و خارجی کولر گازی طرز کاز این کولر نیز توضیح داده شده است که به شما کمک خواهد کرد تا بهره بهتری از این محصول ببرید. همچنین باتوجه به نکاتی که درباره طرز کار کولر گازی مطرح شد می‌توانید تشخیص دهید که چه زمانی نیاز به تعمیر کولر گازی خواهید داشت. چنانچه به تعمیرکار ماهر برای تعمیر اسپلیت احتیاج داشتید، تهران سرویس یار با پوشش سراسری تهران و ماهرترین افراد آماده خدمت‌رسانی به شما است.

تاریخ انتشار۰۹/۰۹/۱۴۰۱ @ ۰۳:۴۶

2 دیدگاه برای “تشریح مرحله به مرحله طرز کار کولر گازی همراه با عکس

 1. احمد گفته:

  با خواندن این مقاله خیلی ساده متوجه شدم که کولر گازی چگونه کار میکند
  واقعا دستتون درد نکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان