چرا پکیج چکه میکند؟ ۹ دلیل چکه پکیج دیواری

آموزش رفع چکه آب از پکیج دیواری

سیستم گرمایشی پکیج ممکن است با گذشت زمان با ایراداتی روبه‌رو شود که عملکرد صحیح این دستگاه را با اختلال روبه‌رو می کنند. یکی از این مشکلات چکه آب از پکیج است که به دلایل مختلفی امکان دارد اتفاق بیفتد. برای تعمیر چکه کردن پکیج باید ابتدا عیب یابی پکیج را انجام دهید تا علت را متوجه شده و سپس برای برطرف کردن این مشکل اقدام نمایید.

در این مقاله قصد داریم که ۹ علت چکه آب از پکیج را معرفی کنیم. پس اگر شما هم به دنبال پیدا کردن دلایل آبریزش پکیج هستید، تا پایان ما را همراهی نمایید.

۹ تا ازمهم ترین دلایل چکه کردن پکیج گرمایشی

9 علت چکه آب از پکیج دیواری

بدیهی است که همیشه عیب یابی پکیج دیواری، اولین مرحله برای که برای تعمیر کردن این سیستم گرمایشی است، پس شما ابتدا باید علت را شناسایی کنید که چرا پکیج چکه میکند؟ دلایلی که باعث می‌شود آب از پکیج شما چکه کند عبارت‌اند از:

 • نصب نادرست پکیج؛
 • خرابی در محل اتصالات و واشرها؛
 • افزایش فشار پکیج؛
 • سوراخ شدن مبدل پکیج؛
 • اختلال در شیر اطمینان؛
 • ترک داشتن لوله‌های انتقال آب؛
 • اشکال در پمپ سیرکولاتور؛
 • اختلال در عملکرد شیر پرکن پکیج؛
 • پوسیده شدن قطعات داخل دستگاه؛

به طور کلی چکه آب از پکیج جزء اختلالات رایج این سیستم گرمایشی است که به دلایل مختلفی از جمله خراب شدن شیر اطمینان، اختلال در پمپ سیرکولاتور، زنگ زدگی مبدل ها و ترک خوردگی لوله ها شروع می شود؛ اما اغلب تعمیرکاران معتقند، اصلی ترین علت چکه آب از پکیج، نصب نادرست دستگاه است. توصیه می شود در صورت چکه کردن پکیج، سریعاً به رفع آن اقدام کنید؛ چون اگر آب به برد پکیج نفوذ کند، هزینه تعمیر مشکل آبریزش بسیار بالا می‌رود؛ چرا که در آن صورت باید برد به صورت کامل تعویض شود.

مطالعه بیشتر:

۱‎۱ کار ساده که باعث کاهش تعمیر پکیج دیواری می شوند

نصب نادرست پکیج گرمایشی؛ اصلی ترین علت چکه آب از پکیج

مهم ترین دلیل چکه کردن آب پکیج؛ نصب نادرست دسگاه است

اولین دلیلی که می‌توان برای چکه کردن پکیج معرفی کرد، عدم نصب صحیح این دستگاه است. در صورتی که هنگام نصب پکیج دیواری دقت لازم وجود نداشته باشد، ممکن است سیستم دچار ایراداتی شود که یکی از آن‌ها چکه آب است. پیشنهاد می‌کنیم حتما برای نصب این دستگاه از نصاب ماهر و مطمئن کمک بگیرید تا دچار مشکلات بعدی نشوید.

مطالعه بیشتر:

بهترین محل در ساختمان را برای نصب پکیج دیواری را بشناسید

خرابی در محل اتصالات و واشر ها و تاثیر آن بر آبریزش پکیج

در قسمت اتصالات پکیج واشر هایی قرار می‌دهند تا از آبریزش پکیج جلوگیری کنند. با مرور زمان به علت وجود املاح آب، کم‌کم واشرها خورده می‌شوند که باعث می‌شود شما شاهد چکه کردن آب از این ناحیه باشید؛ از این‌رو خرابی واشرها را می‌توان یکی از چند دلیل چکه پکیج دانست. علت چکه آب از رادیاتور پکیج نیز می‌تواند به همین دلیل خرابی واشر در محل اتصال با لوله‌ها باشد.

چکه کردن کردن پکیج به دلیل بالا رفتن فشار آب دستگاه

افزایش فشار آب پکیج؛ علت چکه آب از زیر دستگاه

از جمله مواردی که می‌توان جزء علت های چکه آب از پکیج برشمرد، افزایش فشار آب به بالای عدد ۲ است. این افزایش فشار به هر دلیلی ممکن است رخ دهد که افزایش دما یکی از آن‌ها است. در چنین شرایطی پکیج جهت جلوگیری کردن از هر گونه خطر احتمالی سعی می‌کند آب اضافی در خود را تخلیه کند و شما شاهد چکه آب از زیر پکیج خواهید بود. خود شما نیز می‌توانید با کمک شیر اطمینان پکیج، آب اضافی را خارج کنید تا زودتر دستگاه به حالت عادی برگردد.

مطالعه بیشتر:

با ۷ دلیل رایج افزایش فشار پکیج دیواری آشنا شوید + آموزش حل مشکل

سوراخ شدن مبدل پکیج

چکه کردن پکیج می‌تواند از قسمت مبدل‌ها اتفاق بیفتد. وجود یک حفره یا سوراخ که معمولا روی بدنه‌ی بیرونی مبدل‌ها است باعث چکیدن آب از پکیج می‌شود. البته این مسئله را بیشتر در پکیج‌هایی که دو مبدل دارند شاهد خواهید بود اما به طور کلی وجود حفره روی مبدل باعث نشتی آب از پکیج خواهد شد.

نکته‌ی قابل توجه این است که اگر نشتی آب از مبدل مربوط به قسمت آب رادیاتورها باشد با افت فشار آب در سیستم مواجه خواهید شد. این در حالی است که اگر نشتی برای قسمت آب مصرفی باشد معمولا افت فشار نخواهید داشت.

اختلال در شیر اطمینان پکیج گرمایشی

به طور کلی شیر اطمینان پکیج با این هدف تعبیه شده است که در صورت افزایش فشار آب به موقع اقدام کرده و آب اضافی را از دستگاه خارج کند که این کار باعث می‌شود تا فشار آب به حالت طبیعی خود بازگردد.

خراب شدن شیر اطمینان، از دلایل شایع چکه کردن پکیج

اگر در عملکرد این شیر اختلالی به وجود بیاید شما شاهد چکه کردن آب از پکیج و یا تخلیه آب بدون دلیل خواهید بود. در واقع علت اب دادن شیر اطمینان پکیج می‌تواند نشان‌دهنده خرابی این قطعه باشد.

ترک داشتن لوله‌های انتقال آب

چکه آب از پکیج می‌تواند در مسیر انتقال آب و از لوله‌ها اتفاق بیفتد. لوله‌هایی که برای انتقال آب در سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی استفاده می‌شوند اغلب از جنس برنج هستند که مقاومت بالایی در برابر فرسودگی و خورده شدن دارند اما در هر صورت شدت سختی آب و یا عدم رسوب‌گیری دوره‌ای می‌تواند به آن‌ها آسیب بزند.جابه‌جایی نادرست آن‌ها نیز از جمله مواردی است که می‌تواند سلامت این لوله‌ها را به خطر بیندازد. فرسودگی این لوله‌ها و در نهایت ترک خوردنشان از جمله دلایل چکه کردن پکیج است.!

مطالعه بیشتر:

بهترین نکات نگهداری پکیج از زبان تعمیرکاران با تجربه

اشکال در پمپ سیرکولاتور

وظیفه اصلی پمپ پکیج گردش آب در سیستم است تا آب از رادیاتورها به سمت مبدل اولیه حرکت کند. با گذر زمان قدرت این پمپ کم شده و نمی‌تواند آب را به درستی در گردش نگه دارد. چنانچه پمپ سیرکولاتور خراب شد ممکن است صداهای بلندی را نیز از پکیج بشونید و در نهایت شاهد نشتی آب از پکیج نیز خواهید بود.

اختلال در عملکرد شیر پرکن پکیج

شیر پرکن و ارتباط آن با چکه آب از پکیج

وظیفه تامین آب کل سیستم به عهده این قطعه است و به همین دلیل تنها راهی ارتباطی بین آب مصرفی و آب سیستم گرمایشی است. شیر پر کن در مسیر ورودی آب سرد قرار می‌گیرد و آب را به سمت مکش پمپ هدایت می‌کند. در صورتی که این شیر خراب شود، آبریزش پکیج را مشاهده خواهید کرد.

پوسیده شدن قطعات داخل دستگاه

آخرین دلیلی که می‌توان به عنوان علت چکه آب از پکیج معرفی نمود، پوسیدگی قطعات داخلی پکیج است. طبیعی است که به مرور زمان به دلایل مختلفی از جمله سختی آب، زنگ‌زدگی و… قطعات داخلی دستگاه دچار پوسیدگی شوند.

تعمیر مشکل چکه آب پکیج، کار تعمیرکاران ماهر

پس از معرفی دلایل مختلف چکه کردن پکیج نوبت به روش‌های برطرف کردن این ایراد می‌رسد. با توجه به علت چکه آب پکیج، باید اقدام لازم را انجام دهید؛ یعنی در صورتی که خرابی قطعه‌ای از دستگاهتان باعث چکه آب شده باشد باید آن را تعویض کنید. چنانچه نشتی آب پکیج به دلیل نصب نادرست و یا رسوب زیاد در لوله‌ها باشد نیاز دارید که رسوب‌گیری کرده و نصب دستگاه را نیز اصلاح کنید.

تعمیر مشکل چکه آب از پکیج با روش استاندارد

در برطرف کردن چکیدن آب از دستگاهتان این نکته را حتما مدنظر داشته باشید که تعویض قطعات و یا هرگونه اقدامی در رابطه با پکیج‌ها نیازمند تخصص و تجربه است. اگر تجربه کافی و یا دانش لازم در این زمینه ندارید اصلا سراغ تعمیر پکیج نروید. توصیه می‌کنیم در این شرایط حتما از افراد ماهر و متخصص کمک بگیرید. مجموعه تهران سرویس یار ارائه‌دهنده خدمات تعمیر پکیج تهران است و خدمات خود را در سراسر پایتخت ارائه می‌دهد. جهت دریافت خدمات مورد نظرتان تنها کافی است با این مجموعه ارتباط بگیرید.

مطالعه بیشتر:

نکات مهمی که هنگام تعمیر پکیج و اسپلیت باید به آن توجه کنید

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

فرقی نمی‌کند که به دنبال علت چکه آب از پکیج ایران رادیاتور، علت چکه آب پکیج بوتان و یا به طور کلی چکیدن آب از هر نوع پکیجی باشید، ما در این مقاله درباره علت چکه آب از پکیج با هر برندی صحبت کردیم. قبل از هرگونه اقدامی برای تعمیر پکیج ابتدا از دلیل چکه کردن پکیج مطمئن شوید و سپس برای برطرف کردن آن اقدام کنید. همچنین برطرف کردن چکه آب از پکیج با توجه به دلایلی که دارد، نیازمند دانش تخصصی در این حوزه است پس پیشنهاد میکنیم بدون داشتن تخصص اصلا خودتان تعمیرات لازم را انجام ندهید.

شما میتوانید تعمیر شوفاژ های خود را با خیالی آسوده به ما واگذار کنید و دیگر نگران هیچ چیز نباشید. ۲۰ سال تجربه در زمینه تعمیر اسپلیت و پکیج در تهران، گارانتی تعمیرکاران حرفه ای ماست.

تاریخ انتشار۰۹/۱۰/۱۴۰۱ @ ۲۲:۱۳

2 دیدگاه برای “چرا پکیج چکه میکند؟ ۹ دلیل چکه پکیج دیواری

 1. محمد رشیدی گفته:

  پکیج ما فقط زمانی که خاموش میکنیم از داخل چکه میدهد ولی در حالت روشن بودن چکه نمیکند. علت چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان