با برد پکیج گرمایشی و دلایل خرابی این قطعه بیشتر آشنا شوید + عکس

برد پکیج، مهم ترین قطعه و در واقع رئیس سایر قطعات این سیستم گرمایشی است

شاید بتوان مهم‌ترین بخش دستگاه پکیج را برد آن دانست چرا که از طریق برد پکیج تمام فعالیت‌های سیستم گرمایشی کنترل و مدیریت می‌شود. در واقع تمام دستورالعمل‌ها و تنظیماتی که شما برای سیستم خود تعیین می‌کنید، از طریق برد پکیج دیواری اعمال شده و در نهایت سیستم برای رسیدن به آن تنظیمات فعالیت می‌کند.

در این مقاله قصد داریم تا تشریح برد پکیج را به صورت کامل انجام دهیم که از معرفی قطعات تشکیل دهنده تا دلایل خرابی و نکات تعمیر را شامل می‌شود. در صورتی که شما هم به دنبال آشنایی با این قسمت از پکیج خود هستید تا پایان با ما همراه باشید.

برد پکیج چیست

مغز دستگاه، قسمت الکترونیکی، رکن اصلی، فرمان‌دهنده به دستگاه و… از جمله پاسخ‌هایی هستند که برای سوال برد پکیج چیست، مطرح می‌شوند. به طور کلی برد کنترل پکیج قطعه‌ای الکترونیکی است که تمام فرمان‌ها را به کل دستگاه داده و بر عملکرد آن‌ها نیز نظارت دارد یا به عبارتی رهبری کل سیستم بر عهده این قسمت خواهد بود. چنانچه خطایی در فعالیت دستگاه پدیدار شود، از طریق نمایشگر دیجیتال و یا لامپ‌های LED کدهای خطایی را نمایش می‌دهد تا نسبت به تعمیر دستگاه اقدام کنید.

در پاسخ سوال برد پکیج چیست؟ میتوان گفت این قطعه مدیر عامل سیستم است و کارها را کنترل می کند

همچنین تمام حسگرهای دستگاه به برد متصل بوده و نتایج را به برد منتقل می‌کنند؛ سپس برد پکیج دستورات لازم را طبق گزارش‌هایی که از سنسورها دریافت کرده است می‌دهد؛ برای مثال چنانچه دمای محیط به حد مطلوب فرمان داده شده برسد، دستگاه می‌تواند روی شعله کنترل داشته باشد یا در صورت کاهش یا افزایش فشار آب، اقدام لازم به موقع انجام خواهد شد.

با توجه به توضیحات ارائه شده می‌توان اینطور بیان کرد که برد پکیج مغز دستگاه است و در صورتی که درست کار نکند، کل دستگاه شما درست کار نخواهد کرد! در واقع چنانچه این قطعه دچار اختلال و خرابی شود به گونه‌ای که دیگر کار نکند، کل دستگاه شما از کار خواهد افتاد.

انواع برد پکیج دیواری

اکنون که متوجه شدید برد پکیج دیواری چیست، بهتر است با انواع آن نیز آشنا شوید. انواع برد پکیج عبارتند از:

  • برد اصلی: برد کنترل پکیج یا همان برد اصلی در محفظه‌ای مخصوص که به آن محفظه‌ی برد می‌گویند قرار می‌گیرد و با تمام قسمت‌های سیستم در ارتباط است تا بتواند مدیریت و خروجی خوبی را ارائه کند.
  • برد جرقه‌زن: همانطور که از اسم این برد مشخص است، وظیفه اصلی آن کنترل جرقه‌زن دستگاه و البته شعله است. این برد به یک ترانسی متصل شده که به آن ترانس جرقه‌زن می‌گویند و به کمک آن ترانس عمل جرقه زدن را انجام می‌دهد. محل قرارگیری این برد، روی برد اصلی است و به عبارتی آن را مونتاژ شده روی برد اصلی می‌دانند.

اجزای تشکیل دهنده برد پکیج

قطعات داخلی برد پکیج شامل فیوز، رله فن، ترانس و... هستند.

با توجه به اینکه برد پکیج مهمترین قسمت این سیستم گرم کننده محسوب میشود، بدیهی است که خودش از اجزای مختلفی تشکیل شده است. قطعات داخلی برد پکیج گرمایش عبارت‌اند از:

  • فیوز؛
  • رله فن؛
  • آی سی؛
  • ترانس تغذیه؛

در پایین اجزای تشکیل دهنده برد الکترونیکی پکیج دیواری را به صورت کامل تشریح خواهیم کرد.

فیوز؛ ناظر جریانات برق کل دستگاه پکیج

فیوز یکی از قطعات موجود در مدار برد پکیج است که معمولا به صورت شیشه‌ای بوده و با توجه به قدرت دستگاه می‌تواند آمپرهای مختلفی داشته باشد. جریان برق ورودی ابتدا از فیوز می‌گذرد و در صورتی که این جریان نامتعادل باشد یا در قسمتی از دستگاه اتصالی وجود داشته باشد، فیوز جریان را قطع می‌کند. البته جریان‌های خیلی زیاد و ناهنجار یا اتصالی در قسمت‌های مختلف پکیج دیواری، منجر به سوختن فیوز برد می‌شوند.

رله فن؛ مسئول روشن و خاموش شدن برد پکیج

رله فن جزئی دیگر از برد پکیج است که روشن شدن یا خاموش شدن فن سیستم را بر عهده دارد. در واقع رله فن مشخص می‌کند که در چه زمانی فن روشن شده و در چه زمانی خاموش شود. چنانچه این قطعه خراب شود، دیگر فن روشن نخواهد شد و یا اینکه به صورت یکسره کار خواهد کرد؛ در نتیجه عملکرد دستگاه مختل شده و لازم است در اسرع وقت نسبت به تعمیر و یا تعویض آن اقدام نمایید.

محل رله فن در برد پکیج

رله فن‌ها در هر نوعی از پکیج در قسمت متفاوتی قرار دارند و در صورتی که می‌خواهید رله فن دستگاه خود را بیابید، می‌توانید به کمک یک اهم‌متر این کار را انجام دهید. برای انجام این کار ابتدا اهم‌متر را روی حالت بیزر قرار داده و یکی از سیم‌ها را روی نول فن بگذارید و سیم دیگر را روی رله‌های دستگاه جابه‌جا کنید تا متوجه شوید کدام رله به فن متصل است. آن رله همان رله فن دستگاه شما خواهد بود. 

البته برخی برندها، عکس برد پکیج را به همراه دستگاه در اختیار شما قرار داده و یا به بدنه پکیج می چسبانند تا در مواقع لزوم بتوانید از آن در پیدا کردن قطعات مختلف کمک بگیرید. لازم به ذکر است که در پکیج‌های مدل جدیدتر مخصوصا در برندهای ایران رادیاتور و بوتان، رله فن وجود ندارد.

آی سی؛ قطعه ای در برد پکیج برای نوسانات الکتریکی

وظیفه ثابت نگهداشتن ولتاژ تغذیه و جلوگیری کردن از نوسانات به عهده آی سی است؛ به عبارت دیگر آی سی به بررسی میزان ولتاژ ورودی می‌پردازد تا با کنترل کردن آن و ایجاد ثبات، مانع از آسیب دیدن بقیه قطعات شود. ضمنا سیگنال‌هایی که آی سی با آن‌ها کار می‌کند می‌تواند آنالوگ و یا دیجیتال باشد.

ترانس تغذیه برد پکیج گرمایشی؛ کاهنده ولتاژ برق ورودی به سیستم گرمایشی

قطعه دیگری که روی برد پکیج قرار داشته و کارایی مهمی نیز دارد، ترانس تغذیه برد است. وظیفه اصلی این قطعه تبدیل برق 220 ولت ورودی شهری به 9 ولت یا 18 ولت مناسب کارکرد دستگاه پکیج است. در واقع برقی که دستگاه پکیج شما برای قطعات الکترونیکی خود نیاز دارد 9 یا 18 ولت است در حالی که برق ورودی آن 220 ولت خواهد بود؛ از این‌رو ترانس تغذیه وظیفه این تبدیل ولتاژ را به عهده خواهد داشت.

وظیفه برد کنترل پکیج گرمایشی

همانطور که گفتیم برد کنترل پکیج، همان برد اصلی است که به عنوان مغز دستگاه و یا همان رهبر کل سیستم فعالیت می‌کند؛ در واقع قسمت الکترونیکی پکیج را برد آن تشکیل می‌دهد که خود دارای اجزای مختلفی است و مهم‌ترین آن بخش‌ها را معرفی کردیم. وظیفه اصلی برد پکیج را می‌توان مدیریت و فرماندهی سیستم معرفی نمود که از یک طرف دستورات لازم را به قسمت‌های مختلف می‌دهد، از طرفی بر عملکرد درست هر کدام نظارت می‌کند و از طرف دیگر در صورت مشاهده هر گونه نقص یا خرابی در قسمت یا قطعه‌ای آن را به صورت‌های مختلف از جمله نمایش کدهای خطا گزارش می‌دهد.

وظیفه برد پکیج گرمایشی، مدیریت فعالیت های اصلی این دستگاه است

همچنین می‌توان برد پکیج را به نوعی رابط فرد با دستگاه نیز معرفی نمود چرا که شما می‌توانید انتظارات خود را از سیستم گرمایشی توسط برد معین نمایید و از آن به بعد انجام فرامین لازم را به برد بسپارید؛ به عبارت دیگر شما به کمک برد مشخص می‌کنید که الان پکیج باید تا چه اندازه باید گرما تولید کند و یا اعلام می‌کنید که هوای گرم هم می‌خواهید یا صرفا آب گرم نیاز شما را برطرف می‌کند. بعد از آن برد پکیج طبق دستورات شما کار هر قسمت را مشخص کرده و کل سیستم را مدیریت می‌کند.

چنانچه سیستم نیز دچار اختلال و خرابی شد، برد پکیج آن را به عنوان واسطه دستگاه با شما اعلام کرده و شما متوجه خواهید شد که باید برای تعمیر دستگاه اقدام نمایید. از طرف دیگر مشخصاتی از دستگاه همچون دمای حاضر، میزان فشار آب دستگاه و… را نیز برد پکیج گرمایشی به شما نشان می‌دهد.

نتیجه گیری

مغز دستگاه، فرمانده، مدیر، رهبر و… از جمله اسم‌هایی است که برای معرفی برد پکیج استفاده می‌شود. این قطعه الکترونیکی مسئولیت کنترل، نظارت و انجام دستورات را در سیستم گرمایشی به عهده دارد که خود از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. در این مقاله ضمن تشریح برد پکیج به صورت کامل علائم و دلایل خرابی این قطعه را نیز توضیح دادیم. در پایان نیز نکات لازم برای تعویض یا تعمیر برد پکیج دیواری را مطرح کردیم که به هنگام نیاز می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید. 

چنانچه درباره برد پکیج، قطعات، دلایل خرابی، تعمیر و… سوالی دارید می‌توانید آن را در قسمت نظرات مطرح نمایید. همچنین اگر تجربه‌ای از تعمیر این قطعه و یا دلایل خرابی آن دارید نیز با ما به اشتراک بگذارید و اگر نیازمند تعمیرکاران خبره برای تعمیر پکیج تهران هستید، کافی است با کارشناسان های تهران سرویس یار ارتباط گرفته و منتظر حضور یک تکنسین با تجربه در منزل خود باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست ارسال فوری تعمیرکار