آموزش اصول عیب یابی پکیج دیواری و زمینی بدون نیاز به تعمیرکار

آموزش نحوه عیب یابی پکیج گرمایشی دیواری و زمینی

پکیج‌ها امروزه به عنوان سیستم‌های گرمایشی متداول در خانه و کارخانه‌ها و مکان‌های صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از شایع‌ترین مشکلات تاسیساتی خانه ها و آپارتمان‌ها و تمامی مراکزی که از این سیستم گرمایشی استفاده‌ می‌کنند از کار افتادن پکیج‌ها است. به همین دلیل ما در این مقاله قرار است در خصوص عیب یابی پکیج و ترفندهای عیب یابی پکیج صحبت کنیم. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

اصول اولیه عیب یابی پکیج گرمایشی

همانطور که می‌دانید امروزه استفاده از انواع دستگاه گرمایش پکیج به عنوان سیستم گرمایشی گسترش یافته است، اما این سیستم نیز مانند هر وسیله دیگری ممکن است دچار مشکل شود. برای مثال توقف و یا خاموش شدن پکیج اگرچه عیبی است که مانع از کارکرد صحیح این سیستم می‌شود اما گاهی اوقات به راحتی و با دنبال کردن دستورالعمل کارخانه تولیدکننده که به صورت برچسب بر روی بدنه آبگرمکن یا پکیج نصب شده می‌توان آن را عیب یابی کرد.

گاهی اوقات نیز مشکلاتی که در پکیج پدیدار می‌شود کمی پیچیده‌تر است و نیازمند ترفندهای عیب یابی پکیج است. به عبارتی لازم است تمامی مشکلات سیستم را به وسیله اصول عیب یابی پکیج پیش برده و هر چه سریع‌تر ایراد آن را بررسی و حل کرد؛ اما آنچه مهم است دانستن عیب پکیج دیواری و نحوه برطرف کردن آن است.

روش های عیب یابی سریع پکیج از مقدماتی تا پیشرفتهخ

نکته مهم دیگری که لازم است در زمینه عیب یابی سیستم حرارت پکیج رعایت کنید، کمک گرفتن از متخصصین این حوزه و سرویسکاران مخصوص برای این دستگاه گرمایشی است؛ چون عیب یابی پکیج دیواری کاری تخصصی است و تعمیر آن نیز فردی متخصص را مطالبه می‌کند. از این‌رو اگر دانش فنی کافی ندارید، بهتر استاز تعمیر این سیستم پرهیز کنید و به محض بروز مشکل و اخلال در کارکرد آن با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید.

آموزش عیب یابی مشکلات رایج پکیج

باز هم یادآور می‌شوم که عیب یابی پکیج کار هر کسی نیست و به تکنسین های زبده نیاز دارد اما برای کسانیکه دوست دارند سطح دانش فنی خودشان ارتقاء دهند، در ادامه رایج ترین مشکلات پکیج و طریقه عیب یابی را هرکدام را توضیح میدهم. این مشکلات متداول شامل موارد زیر است:

  • روشن نشدن پکیج؛
  • کم بودن آب گرم شوفاژها؛
  • اشتعال انفجاری مشعل پکیج در هنگام روشن شدن؛
  • کم بودن فشار آب؛
  • سر و صدای زیاد پکیج؛
  • قطعی مداوم دودکش؛
  • زرد بودن شعله پکیج.

حالا که متداول ترین اختلالات سیستم حرارت پکیج را معرفی کردیم، نوبت این رسیده که توضیح دهیم هر یک از این مشکلات نشانه چیست و چگونه در فرایند عیب یابی به ما کمک می‌کند.

روشن نشدن پکیج، شایع ترین مشکل سیستم پکیج

اگر شما در هنگام روشن کردن پکیج خود با مشکل روشن نشدن دستگاه روبه‌رو شدید لازم است بررسی‌های اولیه را انجام دهید. برای اینکار ابتدا گاز پکیج دیواری را بررسی کنید و در صورت بسته بودن، آن را باز کنید. همچنین فشار آب موضوع دیگری است که در زمان بروز این مشکل باید به آن توجه داشته باشید، چنانچه آب پکیج کم باشد و یا قطع شده باشد پکیج شما به درستی کار نخواهد کرد.

مشکل روشن نشدن پکیج و عیب یابی آن

اگر تمامی این موارد را بررسی کردید و همچنان مشکل روشن شدن سیستم گرمایشی‌تان حل نشده بود می‌توانید از متخصصین این حوزه برای تعمیر پکیج کمک بگیرید.

کم بودن آب گرم شوفاژها

یکی دیگر از مشکلاتی که بسیار پیش می آید و باید در پروسه عیب پکیج دیواری به آن توجه کرد، کم بودن دمای آب گرم است. بهتر است بدانید که در بعضی مواقع علت کم بودن دمای آب، کم و زیاد شدن فشار آب است. به علاوه خرابی فلوسوئیچ پکیج هم یکی از علت‌های کم بودن دمای آب است. البته گاهی اوقات رسوب گرقتن پکیج هم می‌تواند باعث کاهش دمای آب گرم شود که در این صورت استفاده از اسید و یا جوهر نمک می‌تواند تا حد مطلوبی موثر باشد.

آموزش عیب یابی کم بودن دمای آب گرم پکیج

آخرین مشخصه‌ای که می‌تواند برای کم بودن دمای آب گرم نشانه باشد، خراب شدن سنسور دمای پکیج است؛ چرا که خرابی در این قسمت می‌تواند علت سردی و گرمی آب پکیج شود.

اشتعال انفجاری مشعل پکیج در هنگام روشن شدن

گاهی اوقات با روشن کردن پکیج شاهد اشتعال انفجاری در قسمت مشعل خواهید بود. برای عیب یابی این مشکل، لازم است از ورودی گاز به پکیج و سلامت آن مطلع شوید؛ به عبارتی در صورتی که گاز نوسان داشته باشد امکان روشن شدن انفجاری پکیج دیواری وجود دارد که باید ورودی گاز را بررسی و مجدد تنظیم کنید. چنانچه در این قسمت مشکلی وجود نداشت می‌توانید جرقه زن پکیج را بررسی کنید.

عیب یابی مشکل به حالت انفجاری رشدن پکیج

گاهی خرابی در الکترود جرقه زن باعث می‌شود گاز درون پکیج جمع شده و به صورت ناگهانی روشن شده و باعث انفجار شود که در این صورت باید الکترود جرقه زن را تعویض کنید. البته میزان فاصله الکترود جرقه زن را تا مشعل چک کنید و در صورت فاصله آن را نزدیک مشعل کنید.

کم بودن فشار آب پکیج

برای عیب یابی سریع پکیج گرمایشی در صورتی که فشار آب کم است لازم است به لوله‌های آب در پکیج مراجعه کنید؛ چرا که در برخی مواقع نشتی آب در لوله‌ها باعث کاهش فشار آب پکیج می‌شو که در این صورت باید نشتی لوله‌ها گرفته شود و یا لوله‌ها عوض شوند.

سر و صدای زیاد پکیج

گاهی اوقات ممکن است سر و صدای زیاد پکیج شما را اذیت کند. در این صورت برای عیب یابی سر و صدای زیاد پکیج دیواری لازم است رتور دستگاه را چک کنید؛ چرا که خرابی در رتور باعث ایجاد سر و صدای زیاد می‌شود و لازم است آن را تعویض کنید‌.

سرو صدای زیاد و ناهنجار، یکی از اختلالات متداول پکیج گرمایشی

البته هواگیری پکیج‌ها نیز ممکن است در سر و صدای این سیستم گرمایشی دخالت داشته باشد؛ از این رو بهتر است این قسمت را نیز چک کنید.

مطالعه بیشتر:

آموزش جامع رفع صدای پکیج بوتان، ایران رادیاتور و تمام برندها

قطعی مداوم دودکش

چنانچه قطعی مداوم دودکش سیستم گرمایشی پکیج را مشاهده کردید، بهتر است مسیر خروجی دودکش را بررسی کنید که دچار انسداد نشده باشد. اگر چنین مشکلی در پکیج پدیدار شده بود باید راه دودکش پکیج را باز کنید و یا اینکه دودکش را به صورت کلی تعویض کنید.

زرد بودن شعله پکیج

زرد بودن شعله پکیج یکی دیگر از مشکلاتی است که ممکن است در پکیج پدیدار شود. برای عیب یابی سریع پکیج در زمان بروز این مشکل ابتدا باید مشعل را بررسی کنید که کثیف نباشد و در صورت کثیف بودن آن را تمیز کنید. چنانچه با انجام این کار مشکل پکیج حل نشد، بهتر است به سراغ دود کش بروید چرا که ممکن است ایراد از مکش دودکش باشد که در این صورت باید دودکش بررسی شده و تخلیه یا تعویض شود.

هزینه عیب یابی و تعمیرات پکیج

زمانی که صحبت از عیب یابی پکیج و ترفندهای عیب یابی پکیج دیواری می‌شود، بحث هزینه نیز جای خود را باز می‌کند. همانطور که گفته شد، عیب یابی پکیج کاری تخصصی است که بهتر است توسط متخصصین و سرویسکاران این سیستم گرمایشی انجام شو؛ از این‌رو هزینه سرویس پکیج بر اساس نوع خرابی، برند تجهیزات پکیج شما، نوع پکیج و شرایط و محیط پکیج متفاوت است و قیمت‌دهی تنها با حضور تعمیرکار پکیج متخصص و بعد از بازدید خرابی انجام می‌شود؛ به همین دلیل نمی‌توان گفت قیمت مشخصی برای این تعمیرات وجود دارد.

هزینه عیب یابی تخصصی پکیج در تهران و حومه

البته دقت داشته باشید در مواردی خاص که نوع خرابی و مشکلات دستگاه از پیش مشخص شده است، امکان قیمت دهی وجود دارد اما به طور کلی تعیین قیمت از راه دور و بدون بررسی عیب پکیج کاری غیر اصولی و غیر حرفه‌ای است.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

همانطور که گفته شد، پکیج دیواری از جمله سیستم‌های گرمایشی پرطرفدار است که امروزه از آن در آپارتمان‌ها، مراکز صنعتی و تجاری استفاده می‌شود. اختلال در عملکرد این سیستم گرمایشی پدیده‌ای دور از انتظار نیست و ممکن است مانند هر ابزار و سیستمی دچار مشکل شود. از این‌رو ما در این مقاله نحوه عیب یابی پکیج دیواری را برای شما به صورت شفاف بیان کردیم تا بتوانید به راحتی عیب یابی پکیج را انجام دهید.

امیدواریم استفاده از این مقاله برای شما مناسب بوده باشد.چنانچه نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید آن را با ما در میان بگذارید. ما از شنیدن نظرات شما خوشحال خواهیم شد. اگر در زمینه عیب یابی و تعمیر پکیج به کمک نیاز دارید میتوانید با تعمیرکاران خبره تهران سرویس یار، بهترین مرکز تعمیرات پکیج در تهران در ارتباط باشید تا پکیج شمارا در منزل خودتان و در کمترین زمان ممکن با گارانتی یک ساله عیب یابی تعمیر کنیم

تاریخ انتشار۱۴/۰۹/۱۴۰۱ @ ۰۱:۵۰

2 دیدگاه برای “آموزش اصول عیب یابی پکیج دیواری و زمینی بدون نیاز به تعمیرکار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان