پمپ پکیج چیست | طرز کار پمپ آب پکیج گرمایشی

معرفی پمپ پکیج و تشریح نحوه عملکرد آن

به طور کلی میتوان پمپ آب را یکی از قطعات اصلی پکیج گرمایشی معرفی کرد که نقش مهمی در عملکرد آن دارد و در صورتی که عملکرد پمپ پکیج درست نباشد، این قطعه عملکرد کل سیستم را به خطر انداخته و بازدهی مطلوب را نخواهید داشت؛ از این‌رو این سوال مطرح می‌شود که پمپ پکیج دیواری چیست و چه وظیفه ای دارد که از اهمیت زیادی برخوردار است. قرار است که در ادامه به این سوالات پاسخ دهیم و بگوییم که کار پمپ پکیج چیست و پمپ پکیج چگونه کار می کند پس تا پایان با ما همراه باشید.

پمپ پکیج چیست؟

همه می‌دانند که کار دستگاه پکیج گرمایشی گرم کردن محیط است و این کار را با گرم کردن آب و سپس انتقال آن به محیط انجام می‌دهد. به عبارت ساده‌تر پکیج آب را ابتدا گرم کرده و سپس با عبور آب از محیط آن را گرم می‌کند. در اینجا می‌توان برای پاسخ به سوال کار پمپ پکیج چیست گفت که وظیفه انتقال آب گرم از پکیج به محیط را پمپ آب انجام می‌دهد.

پمپ پکیج چیست و چگونه کار میکند

پمپ آب پکیج با افزایش فشار آب گرم آن را روانه لوله‌های انتقال آب در شوفاژ ها کرده و از سرد شدن هوا جلوگیری می‌کند. این قطعه از پکیج را می‌توان عامل اصلی انتقال گرما به محیط و به نوعی تکمیل‌کننده کار اصلی پکیج معرفی کرد. همچنین سرعت حرکت آب در رادیاتورها که به فشار آببستگی دارد هم با کمک پمپ پکیج به دلخواه قابل تنظنم و تغییر است. با توجه به مطالب گفته شده می‌توان کار پمپ آب پکیج را به طور خلاصه تنظیم فشار آب و انتقال آن به رادیاتورهای محیط دانست.

مطالعه بیشتر:

پکیج چیست؟ معرفی سیستم گرمایشی پکیج

پمپ پکیج چگونه کار می کند؟

پکیج‌ها در دو دسته دو مبدله و تک مبدله قرار می‌گیرند و این مسئله باعث می‌شود پمپ پکیج عملکردی متفاوت در این دو نوع داشته باشد. در پکیج‌هایی که تک مبدله هستند، در حالت استفاده از آب گرم پمپ هیچ کاری  انجام نمی‌دهد و فقط در زمانی که حالت گرمایشی فعال است پمپ پکیج نیز فعال شده و آب را صرفا به سمت لوله‌های انتقال آب حرکت می‌دهد.

آموزش عملکرد پمپ پکیج به زبان ساده

این در حالی است که در پکیج‌های دو مبدله پمپ همواره فعال بوده و آب از مبدل اولیه به سمت رادیاتورها و مبدل ثانویه منتقل می‌شود.

پمپ پکیج از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

جهت آشنایی بیشتر با عملکرد پمپ پکیج بهتر است با قطعات تشکیل دهنده آن نیز آشنا شوید. اجزای تشکیل پمپ پکیج حرارتی عبارت‌اند از:

  • استاتور: استاتور یا همان سیم‌پیچ از قطعات تشکیل‌دهنده پمپ پکیج بوده که وظیفه اصلی این قطعه ایجاد یک میدان مغناطیسی درون پمپ است.
  • روتور: روتور پمپ پکیج (Rotor) که به آن شفت نیز می‌گویند وظیفه به جریان درآوردن آب را به عهده دارد. این قطعه به صورت پره‌ای شکل است.
  • هوزینگ: این قطعه پلاستیکی از دیگر قطعات داخلی پمپ پکیج است که انواع مختلف آن در قسمت‌های متفاوتی از این سیستم گرمایش قرار می‌گیرد. متداول ترین جایی هوزینگ پمپ پکیج در آن قرار میگیرد، قسمت پشتی پمپ است.
  • کیسینگ: محفظه اصلی این دستگاه که اجزای مختلف درون آن قرار می‌گیرند را کیسنگ می‌نامند. در واقع این قطعه بدنه بیرونی پمپ پکیج است که اجزای دیگر را درون خود جای می‌دهد.

البته قطعات دیگری نیز هستند که می‌توان آن‌ها را جزو اجزای تشکیل‌دهنده پمپ پکیج معرفی کرد که عبارت است از:

  • کلید برای کنترل میزان سرعت پمپ
  • پیچ بازدید
  • جعبه تقسیم برق
  • خازن موتور که برای ذخیره کردن انرژی از آن استفاده می‌شود. این انرژی برای راه‌اندازی الکتروپمپ موتور نیاز می‌شود.

نکاتی که برای افزایش راندمان پمپ پکیج

تشریح قطعات داخلی پمپ پکیج + عکس

اگر می‌خواهید پمپ پکیج در بهترین حالت خود کار کندو از طرف دیگر بازدهی پکیج شما بالاتر باشد، باید نکاتی را مورد توجه قرار دهید. از جمله اصلی‌ترین این نکات عدم وجود هوا در طول مسیر لوله‌های انتقال آب است. در صورتی که هوا در طول مسیر گردش آب و به طور کلی در چرخه سیستم وجود داشته باشد علاوه بر اینکه بازدهی دستگاه پکیج کاهش می‌یابد بلکه روی سلامت قطعاتی چون پمپ پکیج تاثیر منفی می‌گذارد.

جمع بندی نهایی

قطعا میدانید که پکیج یکی از دستگاه‌های گرمایشی است که از آن برای گرم کردن محیط در فصول سرد استفاده می‌شود. در این مقاله در خصوص پمپ پکیج و نحوه عملکرد آن نکاتی بیان شد تا شما با این قطعه مهم در سیکل گرمایش پکیج آشنا شوید همچنین اطلاعات مفید و مختصری درباره وظیفه و نحوه علمکرد پمپ پکیج داده شد تا با کمک آن با آگاهی بیشتری از سیستم گرمایش پکیج استفاده کنید و به این ترتیب از خراب شدن آن جلوگیری کنید. البته اگر هر قطعه ای از پکیج به هر دلیلی نیاز به تعمیر پیدا کرد، جای نگرانی نیست. تهران سرویس یار بهترین مرکز تعمیر پکیج در غرب تهران است و فقط کافی است تماس بگیرید تا بهترین تعمیر کاران پکیج به منزل شما اعزام شوند.

تاریخ انتشار۱۷/۰۹/۱۴۰۱ @ ۰۱:۰۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان