بهترین محل در ساختمان را برای نصب پکیج دیواری را بشناسید

انتخاب محل نصب پکیج میتواند سزنوشت ساز باشد

همان‌طور که می‌دانید پکیج یکی از سیستم‌های گرمایشی مدرن است که امروزه مهمان اکثر ساختمان‌ها شده و با حضور خود محفلی گرم و دلپذیر را برای افراد رقم می‌زند؛ اما ورود آن به خانه‌ها مسئله‌ای ساده و آسان نیست بلکه نیزامند فراهم کردن شرایطی برای این سیستم است. یکی از این شرایط تعیین بهترین محل برای نصب پکیج دیواری است. در واقع محل نصب پکیج تاثیر زیادی در بالا رفتن عملکرد این سیستم دارد؛ از این‌رو چنانچه قصد دارید برای گرمایش خانه خود از پکیج استفاده کنید، لازم است پیش از هر چیزی بهترین جای نصب پکیج را در ساختمان خود تعیین کنید. در این مقاله مابه شما کمک خواهیم کرد تا بدانید پکیج باید کجا نصب شود؟ پس همراه ما باشید.

اهمیت انتخاب محل برای نصب پکیج

همان‌طور که گفته شد، پکیج (combi boiler ) نمونه مدرنی از سیستم‌های گرمایشی است که با توجه به مزیت‌هایی که به همراه دارد امروزه به یکی از سیستم‌های گرمایشی محبوب تبدیل شده است. این سیستم با ابعاد کوچک‌تر خود برای گرمای محیط و همچنین تامین آبگرم مصرفی کاربرد دارد؛ اما تمامی این وظایف زمانی از سمت سیستم گرمایشی شما محقق خواهند شد که محل نصب پکیج به طور صحیح انتخاب شده باشد؛ چرا که در صورت انتخاب یک مکان نامناسب به عنوان محل قرارگیری پکیج دیواری ممکن است مشکلات زیادی گریبانگیر کاربران این سیستم شود. برای مثال اگر جای نصب پکیج در ساختمان های با متراژ کم‌تر از ۶۰ متر  انتخاب شود گازهای حاصل از احتراق به درستی از محیط خارج نخواهند شد و خطر گازگرفتگی وجود دارد. همچنین دو عامل مهم دیگری در اهمیت انتخاب محل نصب پکیج دخالت دارند که عبارت اند از:  

 • کمک به کاهش هزینه تعمیر پکیج؛
 • افزایش طول عمر و راندمان پکیج؛

همان‌طور که گفتیم موارد ذکر شده اهمیت تعیین محل نصب پکیج را نشان می‌دهند ک ه در ادامه آن‌ها را به طور مفصل‌تری شرح خواهیم داد. نا گفته نماند ما قبلا مقاله ای برای آموزش نصب پکیج منتشر کرده ایم که برای متوجه شدن مطالب این مقاله مطالعه آن الزامی است.

مطالعه بیشتر:

انواع پکیج گرمایشی و مزایا و معایب این دستگاه را بشناسید

کمک به کاهش هزینه تعمیر پکیج

یکی از موارد مهمی که با تعیین و انتخاب مکان درست برای نصب پکیج دیواری حاصل می‌شود، کاهش هزینه‌ تعمیر پکیج است. در واقع نصب پکیج در مکانی نامناسب باعث می‌شود عملکرد این سیستم کاهش پیدا کند و بدین واسطه برخی از قطعات نیازمند تعمیرات شوند. در این صورت لازم است هزینه‌هایی برای تعمیر و یا تعویض این قطعات پرداخته شود. به همین دلیل، نصب پکیج در مکانی صحیح و تایید شده می‌تواند شما را از تعمیرات و هزینه‌هایی که لازم است برای تعمیرات آن بپردازید رها کند. 

افزایش طول عمر و راندمان پکیج

همان‌طور که گفته شد اگر قطعات پکیج در محل نامناسبی نصب شده باشد، در اثر استفاده طولانی مدت دچار خرابی و یا کاهش عملکرد خواهد شد. در این صورت عمر دستگاه به واسطه خرابی‌های متعدد و سختی در عملکرد کوتاه شده و راندمان آن کاهش پیدا می‌کند؛ از این‌ رو لازم است برای این که سالیان بیشتری از دستگاه خود استفاده کنید به محل نصب آن دقت کنید.

مطالعه بیشتر:

با قطعات پکیج دیواری و کاربرد هر کدام آشنا شوید + عکس

مشخصات محل مناسب برای نصب پکیج

تعیین محل درست برای نصب پکیج یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید به آن توجه داشته باشید چرا که عمر دستگاه گرمایشی و سلامت جانی اعضای خانواده را به دنبال دارد. تعیین محل برای نصب پکیج کار چندان سختی نیست تنها کافی است برخی از شرایط را رعایت کرده و مطابق با مقررات ملی ساختمان اقدام به نصب پکیج در ساختمان خود کنید. مسائلی مانند فاصله از زمین، از دیوار، قابلیت دسترسی و… از جمله نکاتی است که رد هنگام نصب باید به آن دقت داشته باشید.

مشخصات محل استاندارد نصب پکیج چیست

همان‌طور که توضیح داده شد اهمیت نصب پکیج در محل مناسب بسیار بالا است؛ چرا که افزایش سلامت دستگاه و کاهش هزینه‌های تعمیر را به دنبال دارد؛اما این محل درست و مناسب برای نصب سیستم گرمایشی پکیج دارای مشخصه‌هایی است که در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد تا بتوانید بر اساس آن‌ها محل مناسب برای پکیج در ساختمان خود را تشخیص دهید.  

 • فاصله از زمین: اولین نکته‌ای که باید به عنوان یکی از قوانین محل نصب پکیج مدنظر داشت آن است که پکیج و یا به عبارتی سیستم گرمایشی باید از زمین یک الی ۲ متر فاصله داشته باشد. در واقع نزدیک بودن آن به سطح زمین کمتر از اندازه های گفته شده درست نیست و ممکن است صدماتی را برای دستگاه به دنبال داشته باشد.
 • فاصله از دیوار: علاوه بر فاصله پکیج از زمین در هنگام نصب لازم است به فاصله پکیج از دیوار نیز دقت کرد. در واقع محل نصب پکیج طبق مقررات ملی ساختمان باید به گونه‌ای باشد که پکیج با دیواره های اطراف خود حدودا ۱۰ سانت فاصله داشته باشد. نکته مهم آن است که این اندازی گیری برای پکیج‌هایی که قرار است در داخل کابینت نصب شوند نیز صادق است.
 • نصب در فضایی بسته: از دیگر مواردی که برای جای نصب پکیج باید به آن دقت کرد فضای بسته است. در واقع مطابق با مقررات ملی ساختمان بهتر است محل نصب پکیج در فضای بسته باشد و از نصب این سیستم در حیاط، بالکن و محیط های باز پرهیز کرد.
 • سهولت در دسترسی: هنگام نصب پکیج لازم است مکانی در نظر گرفته شود که دسترسی به سیستم گرمایشی برای نصب پکیج و تعمیر و سرویس آن راحت باشد.
 • نزدیکی به انشابات برق و گاز: یکی از مناسب‌ترین محل‌ها برای نصب پکیج مکانی است که انشعابات لوله برق و گاز از آنجا رد شده است. در این صورت راحت‌تر می‌توان به سوخت آن دسترسی پیدا کرد. البته دقت کرد که لوله کشی‌ها به صورت روکار نباشد و در داخل دیوار کار شده باشند.
 • دارا بودن دودکش مجزا: نکته مهم دیگری که در خصوص شرایط محل نصب پکیج باید به آن دقت کرد، داشتن دودکش مجزا برای پکیج است. در واقع مقررات ملی ساختمان در این زمینه محلی را برای نصب پکیج مناسب می‌داند که امکان نصب دودکش در آن‌جا وجود داشته باشد.

تمامی نکات گفته شده به شما کمک می‌کنند تا در هنگام نصب با کمترین خطر و آسیب سیستم پکیج خود را به دیوار نصب کرده و از گرمایش حاصل شده توسط آن لذت ببرید. چنانچه برای نصب پکیج خود نیازمند کمک بودید می‌توانید از مجموعه تهران سرویس یار کمک بگیرید. این مجموعه با دارا بودن افراد متخصص در این زمینه قادر است در کوتاه ترین زمان ممکن نصب و تعمیر پکیج تهران از هر مارک ایرانی و خارجی را به سهولت و مطابق با قانون ساختمان برای شما انجام دهد.

مطالعه بیشتر:

بهترین برند پکیج دیواری موجود در بازار ایران را بشناسید

بهترین محل‌ها برای نصب پکیج دیواری کدام است؟

اکنون که از استاندارد محل نصب پکیج مطلع شدید، به سراغ معرفی محل‌های مناسب برای نصب پکیج می‌رویم. در ادامه بهترین جاهایی که می‌توان دستگاه گرمایشی را نصب نمود را به شما معرفی خواهیم کرد.

 1. آشپزخانه؛
 2. لاندری؛

آشپزخانه

بهترین محل نصب پکیج آشپزخانه است

آشپزخانه یکی از بهترین محل ها برای نصب پکیج دیواری و زمینی استِ چرا که امکان دسترسی به آن بسیار ساده و راحت می‌باشد. از طرفی آشپزخانه یکی از محل‌هاییی است که بیشترین انشعابات لوله برق و گاز را در خود دارد. از آنجایی که سیستم پکیج نیاز دارد که در محلی نزدیکی این انشعابات نصب شود، بهترین گزینه برای آن آشپزخانه است. همچنین نصب شدن پکیج در این محل باعث سلامت بیشتر و طولانی شدن عمر آن می‌شود؛ چرا که در این محل رفت و آمد سایر اعضای خانواده زیاد است و متوجه اخطارها و یا صداهای نا متعارف دستگاه خواهند شد و هر چه سریعتر برای تعمیر آن اقدام خواهند کرد.

مطالعه بیشتر:

آموزش اصول عیب یابی پکیج دیواری و زمینی بدون نیاز به تعمیرکار

لاندری

امروزه در اکثر خانه‌های جدید و نوساز اتاقی طراحی می‌شود که به اتاق لاندری معروف است. این اتاق محل قرار گیری لباسشویی و سیستم‌های نظافتی منزل است که باعث شده نه تنها نظم و زیبایی خانه بلکه سلامت دستگاه‌های قرار داده شده در آن بالاتر برود. اتاق لاندری نیز اگر با اصول و چینش صحیحی چیدمان شود، می‌تواند محل مناسبی برای پکیج دیواری باشد.

تنها باید دقت داشته که پکیج نباید در بالای لباسشویی و یا هر سیستم دیگری نصب شودچرا که در بلند مدت و در اثر حرارت تولید شده توسط دستگاه زیرین خود دچار فرسودگی خواهد شد.

محل هایی که نصب پکیج در آن ممنوع است!

طبق مقررات ملی ساختمان نصب پکیج در بعضی مکان ها مانند بالکن ممنوع است

همان‌طور که در موارد بالا گفته شد برخی از مکان‌ها به هیچ وجه برای نصب پکیج مناسب نیستند؛ چرا که ممکن است نه تنها آسیب‌های مختلفی برای سیستم گرمایشی پیش آید بلکه مشکلاتی و خسارات جانی مختلفی را برای افراد داخل ساختمان ایجاد کنند. برخی از مکان‌های ممنوعه برای نصب پکیج عبارت است از:

 • نصب پکیج در فضای باز؛
 • نصب پکیج در فضای کاملا بسته؛
 • نصب پکیج در حمام و یا زیر زمین؛

مکان‌های گفته شده جز محل هایی هستند که طبق مقررات ملی ساختمان برای نصب پکیج مناسب نیستند چرا که هر یک خطرات مخصوص به خود را دارند که در ادامه به تفصیل بیان خواهیم کرد.

نصب پکیج در فضای باز

یکی از مکان‌هایی که باعث آسیب دیدن پکیج خواهد شد مکان‌های باز است. اگرچه نصب پکیج در مکان‌های آزاد مزیت‌های مخصوص به خود مانند به صفر رسیدن احتمال گاز گرفتگی و عدم اشغال فضا در محیط بسته را به همراه دارد که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد؛ اما بازهم نصب آن در فضای باز توصیه نمی‌شود؛ چرا که سیستم گرمایشی شما در معرض یخ زدگی، باد، باران و موارد دیگری از این قبیل قرار خواهد گرفت و در نهایت منجر به خرابی پکیج خواهد شد.

مطالعه بیشتر:

نکات مهمی که هنگام تعمیر پکیج و اسپلیت باید به آن توجه کنید

نصب پکیج در فضای کاملا بسته

همان‌طور که گفته شد، محل نصب پکیج نباید در مکان‌های باز باشد اما این موضوع بدین معنا نیست که پکیج را در مکانی کاملا بسته قرار داد. مکان‌هایی که کاملا بسته هستند و هیچگونه پنجره و یا دری برای عبور اکسیژن ندارند از جمله مکان‌های پر خطر برای نصب پکیج می‌باشند که ممکن است جان سایر افراد ساختمان را در معرض خطر قرار دهد.

نصب پکیج در حمام، زیر زمین و پارکینگ

یکی دیگر از مکان‌های ممنوعه برای نصب پکیج حمام یا زیر زمین است. اگرچه این دو مکان شرایط بسته بودن فضا را دارند اما از لحاظ داشتن رطوبت و نم برای نصب این سیستم گرمایشی کاملا خطرناک هستند و خطر گاز گرفتگی ساکنین را به دنبال دارند. نصب پکیج در پارکینگ خانه نیز چندان کار درستی نیست؛ چرا که از دید افراد پنهان است و متوجه خطرات احتمالی و یا اخطارهای تعمیراتی نخواهند شد.

نتیجه گیری

همان‌طور که در این مقاله صحبت شد، انتخاب محل درست برای نصب پکیج از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که نه تنها سلامت افراد حاضر در ساختمان را به دنبال دارد بلکه باعث افزایش راندمان کاری سیستم پکیج نیز خواهد شد. در این مقاله در خصوص محل نصب پکیج و جای دادن آن نکاتی بیان شده است. همچنین شما می‌توانید با استفاده از این مقاله و همچنین استفاده از خدمات مجموعه تهران سرویس یار محل های نامناسب برای نصب پکیج در ساختمان را پیدا کنید و از نصب پکیج در آنجا خودداری کنید. چنانچه شما نیز نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید. ما از شنیدن نظرات شما خوشحال خواهیم شد.

تاریخ انتشار۲۵/۰۱/۱۴۰۲ @ ۰۲:۳۶

2 دیدگاه برای “بهترین محل در ساختمان را برای نصب پکیج دیواری را بشناسید

 1. رحیم گفته:

  خوندن این مقاله واقع برای انتخاب جای نصب پکیج بهم کمک کرد
  تشکر از تیم حرفه ای تهران سرویس یار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان