همه چیز درباره فلومتر پکیج و طرز کار آن + آموزش تعمیر

فلومتر پکیج قطعه ای که وضعیت دما را به برد سیستم گزارش میکند

به طور کلی پکیج‌ها به عنوان یکی از دستگاه‌های پرکاربرد در سیستم‌های گرمایشی از قطعات مختلفی تشکیل می‌شوند که هر کدام نقش خاصی دارند. یکی از این قطعات مهم فلومتر پکیج است که عملکرد آن شبیه یک حسگر بوده و برای به موقع تامین شدن آب گرم مصرفی کاربرد دارد. در ادامه اطلاعات کامل‌تری درباره این قطعه به شما می‌دهیم که پاسخ به سوال فلومتر پکیج چیست را خواهید یافت؛ پس تا پایان همراه ما باشید!

فلومتر چیست؟

در صنایع مختلف دستگاه‌هایی وجود دارند که میزان عبور سیالات از لوله برای آن‌ها حائز اهمیت است؛ از این‌رو نیاز به قطعه‌ای دارند که به کمک آن بتوانند این مقدار را اندازه‌گیری کنند. قطعه‌ای که این کار را انجام می‌دهد فلومتر است که با نام‌های مختلفی مانند دبی سنج، سنسور دبی، نمایشگر دبی و… نیز شناخته می‌شود. جالب است بدانید فلومترها بر اساس عملکردی که دارند و نحوه اندازه‌گیری‌شان به دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند که عبارت‌اند از:

 • فلومتر اولتراسونیک یا فراصوتی
 • فلومتر توربینی
 • فلومتر جرمی
 • فلومتر مغناطیسی
 • فلومتر اختلاف فشار یا DP
 • فلومتر جابجایی مثبت
 • فلومتر کانال باز
 • فلومتر نوسانی

خروجی کار همه این مدل‌ها اندازه‌گیری جریان خطی، غیر خطی، جریان حجمی یا جرمی سیال مایع و یا سیال گاز است. با توجه به اینکه میزان عبور این سیالات مهم است و در بعضی از صنایع حساسیت بالایی دارد، باید دقت اندازه‌گیری این قطعه بالا باشد. همچنین لازم به ذکر است که هر کدام از مدل‌های معرفی شده برای فلومترها در جای خاصی کاربرد دارند و باید در زمان استفاده به این مسئله توجه داشت.

ساختار فلومتر پکیج

فلومتر در پکیج هی گرمایشی نیز استفاده شده و اندازه‌گیری جریان آب عبوری را انجام می‌دهد. ساختار سنسور فلومتر پکیج ساختاری مکانیکی است که از یک استوانه فلزی، آهنربا، حسگر و یک پروانه‌ای شبیه توربین تشکیل شده است. هر زمانی که آب در حرکت باشد، توربین چرخیده می‌شود و آهنربا نیز با آن به حرکت در می‌آید. حرکت آهنربا یک میدان مغناطیسی ایجاد می‌کند و با هر ضربه به دو پلاتینی که در نزدیکی توربین قرار دارند اتصالات را قطع و وصل می‌کند. خروجی این تماس‌ها با پلاتین‌ها ایجاد یک فرکانس الکتریکی است که در نهایت به برد پکیج این اطلاع را می‌دهد که آب به حرکت در آمده است؛ به همین دلیل است که فلومترها را نوعی حسگر معرفی می‌کنند چرا که حرکت کردن آب را حس کرده و گزارش می‌کنند.

مطالعه بیشتر:

چرا پکیج چکه میکند؟ ۹ دلیل چکه پکیج دیواری

تفاوت فلومتر و فلوسوئیچ در پکیج

امروزه اغلب پکیج‌های جدیدی که به بازار عرضه می‌شوند دارای فلومتر هستند و فلوسوئیچ‌ها را بیشتر در نمونه‌های قدیمی‌تر مشاهده می‌کنید. به طور کلی تفاوت فلومتر و فلوسوئیچ در پکیج را می‌توان در دخالت این قطعه روی تنظیم شعله مشعل معرفی کرد؛ به عبارت دیگر، فلوسوئیچ‌ها تنها با اطلاع دادن عبور جریان آب از لوله این خبر را به دستگاه می‌دهند که باید شعله مشعل خود را روشن کند اما فلومترها علاوه بر دادن این خبر، میزان جریان عبوری آب را نیز اعلام می‌کنند تا دستگاه بداند که شعله خود را به چه اندازه‌ای باید روشن کند. در واقع فلومترها همزمان با اعلام عبور جریان آب، میزان کم یا زیاد بودن آن را نیز مشخص می‌کنند اما فلوسوئیچ‌ها تنها حرکت آب را گزارش می‌دهند.

لازم به ذکر است که شعله مشعل پکیج‌های مجهز به فلومتر در سه حالت خاموش، شعله کم و روشن که همان شعله زیاد می‌شود کار می‌کند؛ این در حالی است که شعله مشعل پکیج‌های دارای فلوسوئیچ تنها دو حالت خاموش و روشن را دارند. برای اطلاعات بیشتر در این باره خواندن مقاله فلوسوئیچ چیست را توصیه می کنیم.

انواع فلومتر پکیج

همانطور که گفتیم فلومترها انواع مختلفی دارند که در زمان تهیه و استفاده از آن‌ها باید به این مسئله توجه داشت. به طور کلی انواع فلومتر پکیج را می‌توان در دو دسته شرح داد که عبارت‌اند از:

 • فلومتر پکیج فرکانس بالا: پراوانه‌ی این نوع از قطعات به گونه‌ای است که سطح تماس زیادی با آب دارند؛ از این‌رو به هنگام چرخش فرکانس بالاتری تولید کرده و فرکانس بالایی به برد پکیج منتقل خواهند کرد.
 • فلومتر پکیج فرکانس پایین: برخلاف نمونه قبلی، پروانه‌های فلومتر فرکانس پایین تماس کمتری با آب دارند که باعث می‌شود فرکانس تولیدی آن‌ها کمتر باشد؛ به همین دلیل به آن‌ها فلومترهای فرکانس پایین می‌گویند.

دقت داشته باشید که عدم توجه به فرکانس بالا یا پایین بودن فلومتر در پکیج، می‌تواند شما را در تنظیم شعله و کوتاهی و بلندی آن دچار مشکل کند.

محل قرارگیری فلومتر در پکیج  

به طور کلی محل قرارگیری فلومتر پکیج در دستگاه‌های با برند مختلف ممکن است متفاوت باشد و به طور قطعی نمی‌توان گفت که این قطعه در کجا قرار می‌گیرد اما معمولا در اغلب پکیج‌ها فلومتر بعد از مسیر آب ورودی به دستگاه قرار می‌گیرد تا بتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد. در واقع آب قبل از ورود به پکیج ابتدا از داخل فلومتر باید عبور کند که همین مسئله منجر به اندازه‌گیری میزان جریان ورودی آب به دستگاه خواهد شد.

البته همانطور که گفتیم محل قرارگیری فلومتر در پکیج را نمی‌توان قطعی مشخص کرد و در برخی از برندها مانند پکیج‌های بوش فلومتر در جای دیگری قرار دارد.

مطالعه بیشتر:

بهترین برند پکیج دیواری موجود در بازار ایران را بشناسید

وظیفه فلومتر پکیج

به طور کلی وظیفه فلومتر پکیج مانند هر فلومتر دیگری در وهله اول توجه به جریان عبوری و اندازه‌گیری کردن آن است. در واقع فلومتر در پکیج نیز وظیفه اندازه‌گیری جریان عبوری سیال مایع را بر عهده دارد و باید مشخص کند که چه زمانی آب در لوله به حرکت در آمده است. همچنین میزان عبور آب از لوله را نیز مشخص کند که زیاد است یا با سرعت کمی در حال حرکت است. این اندازه‌گیری در پکیج‌ها برای لوله آب گرم مصرفی انجام شده و نتیجه آن به برد دستگاه منتقل می‌شود.

در نهایت برد با فهمیدن حرکت جریان آب در لوله آب گرم متوجه می‌شود که نیاز به آب گرم وجود دارد و باید شعله مشعل را روشن کند.اینکه مقدار شعله مشعل پکیج زیاد باشد یا کم نیز با توجه به اندازه‌گیری اعلام شده توسط فلومتر پکیج مشخص خواهد شد.

با توجه به توضیحات ارائه شده می‌توان وظیفه فلومتر پکیج را اینگونه بیان کرد که اندازه‌گیری مقدار آب عبوری در لوله آب گرم با هدف اطلاع به دستگاه برای روشن کردن شعله مشعل و تنظیم آن وظیفه فلومتر در پکیج است؛ از این‌رو نقش فلومتر پکیج در تامین آب گرم مصرفی بسیار مهم خواهد بود.

مطالعه بیشتر:

دلایل سرد و گرم شدن آب پکیج و آموزش حل آن بدون هزینه

طرز کار فلومتر پکیج

تشریح طرز کار فلومتر پکیج + عکس

نحوه کار کردن فلومتر در پکیج‌ها در حالت کلی شبیه هم است و اندازه‌گیری انجام می‌شود اما تفاوت‌های نیز دارد. طرز کار فلومتر پکیج در پکیج‌های تک مبدل و دو مبدل به شرح زیر است:

 • طرز کار فلومتر در پکیج های تک مبدل؛
 • طرز کار فلومتر در پکیج های دو مبدل؛

طرز کار فلومتر در پکیج های تک مبدل

در پکیج‌های تک مبدل طرز کار فلومتر به این شکل است که اندازه‌گیری توسط آن انجام شده و گزارش به برد ارسال می‌شود. سپس برد دستگاه ابتدا دستور خاموش شدن پمپ پکیج را می‌دهد و بعد از آن دستور روشن شدن شعله اعلام می‌شود. به عبارت دیگر در پکیج‌های تک مبدل پس از رسیدن خبر عبور جریان آب، ابتدا پمپ قطع می‌شود و سپس شعله مشعل روشن خواهد شد.

طرز کار فلومتر در پکیج های دو مبدل

به طور کلی طرز کار فلومتر در پکیج‌های دو مبدل کمی با نمونه قبلی تفاوت دارد، در این مدل دستگاه‌ها پس از رسیدن گزارش فلومتر به برد، ابتدا دستور بستن راه رادیاتورها به شیر سه راهی ارسال می‌شود و سپس شعله مشعل روشن خواهد شد. در واقع در پکیج‌های دو مبدله پمپ قطع نخواهد شد و فقط آب گرم با اولویت بیشتر برای مصرف تامین خواهد شد؛ از این‌رو به محض اعلام عبور جریان آب از لوله توسط فلومتر پکیج، مسیر آب ورودی رادیاتورها بسته خواهد شد تا آب گرم مصرفی تامین شود.

علائم خرابی فلومتر پکیج

توجه به علائم خرابی فلومتر پکیج بسیار ضروری است

به طور کلی برای مشخص شدن خرابی فلومتر پکیج از سوی دستگاه هیچ گزارش خطایی نشان داده نخواهد شد؛ از این‌رو شاید حس کنید تشخیص خرابی فلومتر در پکیج کار سختی باشد و نتوانید بدون دانش فنی و تخصص این کار را انجام دهید. برای رفع این چالش راه حلی پیشنهاد می‌دهیم که به شما در تشخیص خرابی فلومتر کمک می‌کند. اصلی‌ترین نشانه و علامتی که به شما اعلام می‌کند احتمال خرابی فلومتر وجود دارد این است که پس از باز کردن شیر آب گرم، آب خروجی گرمای کافی را نداشته باشد. در واقع اگر احساس کردید که آب گرم مصرفی ندارید و دمای آن به میزان مطلوب شما نیست به سلامت فلومتر پکیج شک کنید.

عیب یابی و تست فلومتر پکیج

مانند تمام قطعات پکیج، فلومترها نیز ممکن است خراب شوند و با توجه به اهمیتی که دارند باید خیلی زود نسبت به تعمیر یا تعویض آن‌ها اقدام شود. راه‌های مختلفی برای بررسی سلامت فلومتر وجود دارد که برخی از متداول‌ترین آن‌ها عبارت است از:

 1. گرم نبودن آب مصرفی پکیج؛
 2. یکسره کردن فلومتر؛
 3. ولتاژ گرفتن فلومتر پکیج؛

مطالعه بیشتر:

آموزش اصول عیب یابی پکیج دیواری و زمینی بدون نیاز به تعمیرکار

گرم نبودن آب مصرفی

ساده‌ترین راه تست فلومتر پکیج این است که شیر آب گرم را باز کنید و ببینید که آب مصرفی شما به اندازه کافی گرم است یا خیر تا متوجه سلامت یا عدم سلامت فلومتر شوید. در واقع یکی از علائم خرابی فلومتر این است که پس از باز کردن شیر آب گرم، آب خروجی گرمای کافی نداشته باشد.

یکسره کردن فلومتر

فلومتر پکیج چیست و چگونه کار میکند

برای تست فلومتر پکیج می‌توانید دو سیم آن را به یکدیگر متصل کرده تا اتصال کوتاه انجام شود. اگر با انجام این کار مشعل دستگاهتان روشن شد، نشان می‌دهد که فلومتر خراب است؛ در غیر این صورت ایرادی نخواهد داشت چرا که با اتصال دو کنتاکت فلومتر باید شعله روشن شود.

ولتاژ گرفتن فلومتر پکیج

برای عیب یابی فلومتر پکیج می‌توانید با یک دستگاه اهم متر نیز این کار را انجام دهید. از آنجایی که برد دستگاه ولتاژ ۵ ولتی را برای تغذیه فلومتر تامین می‌کند باید بین پایه‌های فلومتر در مسیر DC این مقدار ولتاژ برقرار باشد؛ در غیر این صورت یا سیم‌کشی معیوب است یا برد! همچنین اگر سیم‌های خروجی از فلومتر در شرایطی که آب گرم مصرفی باز است ولتاژی بین صفر تا پنج نداشته باشند نیز نشان‌دهنده معیوب بودن فلومتر است.

آموزش تعمیر فلومتر پکیج ‏

از آنجایی که برندهای مختلف و مدل‌های متنوعی از پکیج‌ها در بازار وجود دارند نمی‌توان یک روش برای تعمیر فلومتر در همه پکیج‌ها معرفی کرد. در واقع مدل‌ها و برندهای مختلف در زمان تعمیر فلومتر تفاوت‌هایی را خواهند داشت. نکته مهم دیگر برای تعمیر فلومتر پکیج این است که از خرابی این قطعه مطمئن باشید چرا که بعضا خرابی دیگر قطعات مانند برد ممکن است روی عملکرد این قطعه اثر گذاشته باشند؛ از این‌رو توصیه می‌کنیم حتما با روش‌های مختلف تست کنید تا مطمئن شوید که خرابی از خود فلومتر باشد.

همچنین می‌توانید از افراد متخصص و تعمیرکاران ماهر نیز در این زمینه کمک بگیرید.متداول‌ترین ایراداتی که برای فلومترها به وجود می‌آید و شما می‌توانید خودتان نسبت به تعمیر آن‌ها اقدام کنید موارد زیر هستند:

 • رسوب گرفتگی در مسیر حرکت توربین و عدم حرکت آن: در این حالت کافی است شما رسوبات را از بین برده تا توربین بتواند حرکت کند.
 • خراب شدن آهنربا: چنانچه آهنربا خراب شده باشد اتصالات درست شکل نمی‌گیرد و باید آن را تعویض کنید.
 • شکستگی پروانه: در این حالت باید پروانه‌ی فلومتر را عوض نمایید.
 • قطع شدن یا معیوب شدن سیم‌های فلومتر: ضمن رعایت نکات ایمنی در صورت مشاهده قطعی و پارگی سیم‌ها باید آن‌ها را مجددا به یکدیگر متصل کنید.

جا دارد اینجا بگوییم که مجموعه ای بهتر از تهران سرویس یار برای تعمیر پکیج در تهران پیدا نمی کنید؛ ما به شما تضمین می دهیم.

مطالعه بیشتر:

آموزش تعمیرات تخصصی انواع پکیج دیواری و زمینی از صفر تا صد

آموزش تعویض فلومتر پکیج 

آموزش تعویض فلومتر پمیج به زبان ساده

به طور کلی راحت‌ترین راه برای عوض کردن فلومتر پکیج این است که اصلا قطعه‌ی خراب را باز نکنید و فقط فلومتر جدید را در همان مسیر آب ورودی نصب نمایید. این کار از چکه آب پکیج و خرابی اتصالات جلوگیری کرده و می‌تواند کار شما را برای اتصال سیم‌ها نیز ساده نماید. باز کردن قطعه خراب و جایگزینی نیز کار سختی نخواهد بود اما نیاز به دانش فنی حداقلی خواهد داشت. توصیه می‌کنیم که اگر دانش و مهارت لازم را در این زمینه ندارید حتما از یک تعمیرکار ماهر در این زمینه کمک بگیرید تا آسیبی به خود و دستگاهتان نزنید!

مطالعه بیشتر:

نکات مهمی که هنگام تعمیر پکیج و اسپلیت باید به آن توجه کنید

نتیجه گیری

پکیج‌ها از قطعات مختلفی تشکیل می‌شوند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها فلومتر است. فلومتر پکیج وظیفه اندازه‌گیری میزان آب عبوری از لوله را دارد تا با خبر دادن به برد دستگاه زمان و میزان روشن شدن شعله را مشخص کند. به عبارتی وظیفه فلومتر پکیج شبیه یک حسگر است که با متوجه شدن حرکت آب در لوله و خبر دادن به برد، شعله مشعل را روشن می‌کند تا آب گرم مصرفی تامین شود. در این مقاله ضمن پاسخ به سوال فلومتر پکیج چیست به بیان ساختار و وظیفه این قطعه نیز پرداختیم. همچنین روش‌هایی برای تست فلومتر پکیج نیز ارائه کردیم که به کمک آن‌ها می‌توانید سلامت آن را بررسی نمایید. توضیحاتی در رابطه با تعمیر یا تعویض فلومتر در پکیج نیز مطرح شد.

لازم به ذکر است که اگر مهارت لازم و دانش فنی مربوط به تعمیر پکیج و تعمیرات اسپلیت را ندارید حتما برای تست، تعمیر یا تعویض از یک فرد ماهر در این زمینه کمک بگیرید. چنانچه در این رابطه سوالی دارید یا قبلا تجربه تعمیر فلومتر پکیج را داشته‌اید می‌توانید در قسمت نظرات آن را مطرح کنید.

تاریخ انتشار۰۹/۰۱/۱۴۰۲ @ ۲۱:۴۵

2 دیدگاه برای “همه چیز درباره فلومتر پکیج و طرز کار آن + آموزش تعمیر

  • Sardar Farmanbar گفته:

   سلام اگر برای تعمیرات پکیج با تکنسین های ما هماهنگ کردین لازم نیست خودتون دنبال قطعه باشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان