کامل‌ترین اطلاعات در مورد فلوسوئیچ پکیج دیواری

کاملترین پاسخ فلوسوئیچ پکیج چیست

امروزه در بسیاری از خانه‌ها شاهد استفاده پکیج دیواری هستیم که به دلیل عملکرد فوق‌العاده در تامین آب گرم مصرفی و البته گرمایش محیط بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این دستگاه مانند هر دستگاه دیگری از قطعات ریزتری تشکیل شده است که یکی از آن‌ها فلوسوئیچ پکیج است  که در عملکرد صحیح دستگاه نقش مهمی دارد و اگر خراب شود خروجی مطلوبی از پکیج دریافت نخواهید کرد. در ادامه می‌خواهیم به صورت کامل سوال فلوسوئیچ پکیج چیست را جواب داده و درباره کاربردهای آن نیز صحبت کنیم؛ پس تا پایان همراه ما باشید.

فلوسوئیچ پکیج چیست؟

به طور کلی فلوسوئیچ‌ پکیج را با نام سوئیچ‌های جریان نیز معرفی می‌کنند و همانطور که از نام آن مشخص است منطبق بر جریان فعالیت می‌کند. وظیفه این قطعه در دستگاه‌های مختلف صنعتی نظارت بر جریان مایعات است و به منظور حفاظت از تجهیزات و عملکرد صحیح آن‌ها، مقدار جریان را اندازه‌گیری می‌کند. در واقع فلوسوئیچ‌ها مقدار جریان مایع را اندازه‌گیری می‌کنند و در صورتی که این جریان از اندازه عادی خیلی بیشتر و یا خیلی کمتر باشد، هشداری به سیستم می‌دهند تا اقدامات لازم انجام شود و از آسیب رسیدن به آن‌ها جلوگیری می‌کند.

توجه داشته باشید در برخی از سیستم‌ها کار فلوسوئیچ جلوگیری از خرابی نیست و صرفا سیستم را با حرکت مایع خبر می‌کند تا کارهای لازم در این حالت را انجام دهد.

ساختار فلوسوئیچ چگونه است؟

تشریح ساختار فلوسوئیچ پکیج به زبان ساده

فلوسوئیچ در پکیج‌ها دارای قطعات ریز جزئی است که عبارت‌اند از بدنه، خار، شناور تفلونی، کنتاکت‌های فلوسوئیچ و فیلتر یا صافی. فلوسوئیچ‌ یک بدنه دارد که شناور داخل آن قرار می‌گیرد و نقش این شناور تفلونی اتصال کنتاکت‌های فلوسوئیچ پکیج به یکدیگر است.  برای قرار دادن و نگهداری واشر یا رزوه یک خار در فلوسوئیچ وجود دارد و برای جلوگیری از ورود مواد زائد به این قطعه از یک فیلتر و یا صافی استفاده می‌شود.

تفاوت فلوسوئیچ و فلومتر در پکیج

برای پاسخ به سوال تفاوت فلومتر و فلوسوئیچ در پکیج چیست؟ می‌توان اینطور بیان کرد که فلومتر پکیج علاوه بر اطلاع دادن عبور آب در پکیج، مقدار آب عبوری را نیز اندازه‌گیری می‌کنند که باعث می‌شود پکیج تشخیص دهد تا چه اندازه باید شعله مشعل را روشن کند. این در حالی است که فلوسوئیچ‌ها صرفا به سیستم خبر عبور آب را می‌دهند و کاری به مقدار آن ندارند؛ از این‌رو مشعل پکیج‌هایی که فلوسوئیچ دارند تنها در دو حالت خاموش و روشن کار می‌کند ؛در صورتی که پکیج‌های دارای فلومتر حالت سوم نیمه روشن نیز دارند.

معرفی انواع فلوسوئیچ پکیج

فلوسوئیچ پکیج در انواع مختلف و با کاربرد های متفاوت وجود دارد

فلوسوئیچ‌ها که از مهم ترین قطعات پکیج هستند، انواع مختلفی دارند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. به طور کلی انواع فلوسوئیچ در پکیج عبارت است از:

  • فلوسوئیچ تیغه‌ای، پدالی یا پره‌ای: پرکابردترین نوع فلوسوئیچ پکیج همین فلوسوئیچ‌های پدالی هستند که با داشتن یک سنسور و یک فنر که باز و بسته می‌شوند به خوبی بر جریان آب نظارت دارند.
  • فلوسوئیچ مغناطیسی یا پیستونی: این مدل از فلوسوئیچ‌ها یک پیستون و یک فنر دارند که با حرکت آب پیستون نیز حرکت خواهد کرد. کار فنر در این فلوسوئیچ بازگرداندن پیستون به حالت اولیه است و این فرایند با حرکت آب ادامه پیدا می‌کند. حرکت مداوم پیستون همزمان با عبور آب ایجاد یک میدان مغناطیسی می‌کند که خبر را به برد پیکج انتقال می‌دهد؛ از این‌رو به این فلوسوئیچ‌ها مغناطیسی می‌گویند.
  • فلوسوئیچ کلمپی یا التراسونیک: به طور کلی فلوسوئیچ‌های کلمپی در خارج از لوله‌های پکیج نصب می‌شوند و با حسگر الکتریکی که دارند بر عبور جریان آب نظارت کرده و به محض تغییر جریان گزارش را به برد پکیج ارسال می‌کنند.
  • فلوسوئیچ گرمایشی یا ترمال: به طور کلی فلوسوئیچ‌های گرمایشی عملکرد متفاوتی دارند و علاوه بر اندازه‌گیری جریان می‌توانند روی جریان کنترل داشته باشند؛ یعنی می‌توانند جریان را کاهش و افزایش داده یا قطع کنند. در واقع فلوسوئیچ‌ ترمال پکیج دیواری منطبق بر جریان‌های همرفتی و همراه با دو سنسور دما کار می‌کنند؛ به این صورت که یک سنسور دمای فرایند را حس می‌کند و سنسور دیگر بر اساس جریان آب گرم می‌شود. هر چقدر که جریان بیشتر شود، اختلاف دمای این دو حسگر کمتر خواهد شد تا جایی که به اندازه معین شده برسد. در این حالت فلوسوئیچ اقدام لازم را انجام خواهد داد.
  • فلوسوئیچ توربینی: بر خاف برخی از تجهیزات صنعتی معمولا در پکیج‌ها جریان آب کم است؛ در نتیجه فلوسوئیچ‌های توربینی با توجه به حساسیتی که دارند می‌توانند گزینه خوبی برای استفاده در پکیج‌ها باشند.

مهم ترین وظیفه فلوسوئیچ در پکیج دیواری

وظیفه اصلی فلوسوئیچ در پکیج نظارت بر جریان آب است و باید به محض افزایش جریان که نشان‌دهنده باز شدن شیر است به برد اطلاع‌رسانی کند. در واقع فلوسوئیچ‌ها به محض باز شدن شیر و عبور جریان آب به برد پکیج خبر داده تا شعله مشعل را برای گرم کردن آب روشن کند؛ از این‌رو وظیفه فلوسوئیچ پکیج موثر بر عملکرد کلی پکیج و البته روشن و خاموش شدن شعله است. در به این صورت که زمانیکه آب در جریان است، پکیج شعله را روشن می‌کند تا آب گرم مصرفی فرد تامین شود و به محض بسته شدن شیر آب دوباره فلوسوئیچ خبر توقف جریان را داده و مشعل خاموش خواهد شد.

طرز کار فلوسوئیچ پکیج شوفاژ دیواری

طرز کار فلوسوئیچ پکیج به تک مبدل یا دو مبدل بودن پکیج گرمایشی وابسته است

نحوه کار کردن فلوسوئیچ پکیج به این شکل است که ابتدا آب از صافی فلوسوئیچ عبور می‌کند و شناوری که در داخل آن است را به حرکت در می‌آورد. در بالای این شناور یک آهنربا قرار دارد که با حرکت کردن یک میدان مغناظیسی ایجاد کند و باعث می‌شود که کنتاکت‌های سنسور متصل شده و پیغام برای برد ارسال خواهد شد. با قطع جریان آب نیز شناور دیگر حرکت نمی‌کند و میدان مغناطیسی وجود نخواهد داشت که در نهایت کنناکت‌ها متصل نخواهند شد و برد متوجه می‌شود که جریان متوقف شده است. در پکیج‌های تک مبدل و دو مبدل عملکرد فلوسوئیچ کمی متفاوت است که این تفاوت را در ادامه مشاهده می‌نمایید.

طرز کار فلوسوئیچ در پکیج های تک مبدل

اگر دستگاه پکیج شما تک مبدل است،با اطلاع‌رسانی عبور جریان آب فلوسوئیچ به برد، پمپ قطع خواهد شد. در واقع کار فلوسوئیچ در این مدل از پکیج های دیواری روی پمپ نیز موثر خواهد بود و با عبور جریان آب پمپ نیز متوقف خواهد شد.

طرز کار فلوسوئیچ در پکیج های دو مبدل

برخی از مدل‌های پکیج‌ها دومبدله هستند که طرز کار فلوسوئیچ در آن‌ها متفاوت با تک مبدله است. نحوه کار فلوسوئیچ در پکیج‌های دو مبدل به این صورت است که با عبور جریان آب و خبر دادن به برد، فرمانی برای شیر سه راه موتوری نیز ارسال می‌شود تا راه برای مبدل ثانویه باز شود.

محل قرارگیری فلوسوئیچ در پکیج

با توجه به وظیفه‌ای که این قطعه دارد و توضیحاتی که در رابطه با آن ارائه شد، می‌توان محل قرار گیری فلوسوئیچ پکیج را متوجه شد. این قطعه معمولا در مسیر آب سرد ورودی به پکیج و قبل از رسیدن به مبدل قرار می‌گیرد چرا که از یک طرف باید عبور جریان آب ورودی به دستگاه را به موقع تشخیص دهد و از طرف دیگر این تشخیص روی مبدل‌ها نیز اثرگذار خواهد بود. همچنین این قطعه با سوکت‌های مربوطه به برد متصل خواهد شد.

علائم خرابی فلوسوئیچ پکیج

بررسی علائم خرابی فلوسوئیچ پکیج

یکی از علائمی که خرابی فلوسوئیچ دارد این است که با باز کردن شیر آب گرم مصرفی دمای آب مطلوب نباشد و پکیج به درستی آب را گرم نکند. این نشانه دلیل قطعی بر خرابی فلوسوئیچ در پکیج نیست اما می‌تواند یکی از دلایل خرابی آن باشد. نشانه دیگری که خرابی فلوسوئیچ در پکیج دارد این است که با بستن شیر آب گرم مصرفی دستگاه از حالت تابستانه خارج شود. همچنین در صورتی که فلوسوئیچ گیر کند دستگاه در حالت غیرفعال باقی خواهد ماند.

عیب یابی و تست فلوسوئیچ پکیج

برای تست فلوسوئیچ روش‌های مختلفی وجود دارد که ساده‌ترین آن‌ها این است که دستگاه را روی حالت تابستانه قرار دهید و سپس شیر آب گرم مصرفی را باز کنید؛ چنانچه پکیج به درستی کار نکرد، فلوسوئیچ می‌تواند خراب باشد. روش دیگر تست فلوسوئیچ در پکیج استفاده از ولت‌متر برای بررسی سلامت سیم‌ها و البته میزان ولتاژ ۵ است. همچنین در صورتی که شیر آب گرم باز شود، جریان نشان داده شده روی ولت‌متر باید کاهش یابد و به محض بسته شدن شیر باید دوباره به حالت عادی بازگردد.

بر خلاف تصور عموم عیب یابی پکیج در خانه هم امکان پذیر است؛ برای همین ما مقاله ای با عنوان آموزش اصول عیب یابی پکیج دیواری و زمینی بدون نیاز به تعمیرکار در وبلاگ منتشر کرده ایم که مطالعه آن اطلاعات خوبی به شما می دهد.

آموزش تعمیر فلوسوئیچ پکیج در خانه

صفر تا صد تعمیر فلوسیوچ در خانه

بعضی وقت‌ها فلوسوئیچ‌ها مشکل جدی ندارند و به سادگی می‌توانید خودتان تعمیرات لازم را انجام دهید؛ البته دقت داشته باشید که اگر هیچگونه دانش حداقلی ندارید اقدام به کاری نکنید اما مواردی هست که تعمیر و برطرف کردن آن‌ها کار دشواری نخواهد بود. این موارد عبارت‌اند از:

  • قطعی در سیم‌ها: بررسی اتصال سیم‌ها و تعمیر آن‌ها از جمله کارهایی است که می‌توانید خودتان برای تعمیر آن اقدام کنید. دقت داشته باشید که به هنگام بررسی و تعمیر سیم‌کشی حتما دستگاه را از برق جدا کرده باشید.
  • عدم چرخش شناور داخلی: این مشکل ممکن است به دلیل جابه‌جا بودن شلنگ‌های آب سرد و گرم به وجود بیاید که می‌توانید به راحتی با جابه‌جا کردن و درست بستن آن‌ها این مشکل را برطرف نمایید.
  • کثیف شدن فیلتر: کثیفی فیلتر عملکرد صحیح این قطعه را مختل می‌کند که می‌توانید با شستن و تمیز کردن آن مشکل را برطرف کنید.
  • رسوب گرفتن لوله: اگر لوله ورودی آب رسوب گرفته باشد عملکرد فلوسوئیچ در پکیج دچار مشکل می‌شود که با رسوب‌گیری لوله این مشکل رفع خواهد شد.
  • گیر کردن فلوسوئیچ: در صورت مشاهده گیر کردن فلوسوئیچ باید سریعا دستگاهتان را خاموش کنید و مشکل را بررسی کنید. در صورت وجود مشکل جدی از روشن کردن مجدد دستگاه خودداری کرده و فلوسوئیچ را تعویض نمایید.

البته همانطور که از قدیم گفته اند: کار را باید به کاردان سپرد؛ پس اگر دانش کافی ندارید خودتان به سراغ تعمیرات نروید و از افراد متخصص کمک بگیرید. مثلا اگر ساکن پایتخت هستید، میتوانید از تهران سرویس یار برای تعمیر پکیج تهران کمک بگیرید

آموزش تعویض فلوسوئیچ پکیج بدون تعمیرکار

برای تعویض این قطعه از قبل فلوسوئیچ با کیفیت و جنس خوب را تهیه کرده و سپس برای تعویض طبق مراحل زیر اقدام کنید:

  1. ابتدا باید اتصالات آب، برق و گاز را قطع نمایید.
  2. قاب دور دستگاه و سپس شیر پر کن را باز کنید.
  3. شیر آب را باز کنید تا آب درون دستگاه خالی شود.
  4. اتصالات فلوسوئیچ به برد را قطع کنید.
  5. فلوسوئیچ را از دستگاه جدا نمایید. دقت کنید که معمولا این قطعه یک پین دارد و باید به آرامی آن را باز کنید.
  6. با توجه به جهت جریان آب ورودی قطعه نو را جایگزین نمایید.
  7. سیم‌ها و سوکت‌های فلوسوئیچ را به برد متصل کنید.
  8. قاب پکیج را بسته و سپس آب، برق و گاز ورودی را وصل نمایید.

نتیجه گیری

کاربرد فلوسوئیچ پکیج نظارت بر جریان آب ورودی به دستگاه است و باعث می‌شود که برد دستگاه به موقع فرمان روشن شدن مشعل را داده و آب گرم مصرفی به درستی تامین شود. این قطعه ساختار ساده‌ای دارد اما نقش مهمی را در سیستم ایفا می‌کند. علائم خرابی فلوسوئیچ در پکیج در بالا گفته شد که به شما کمک می‌کند به موقع برای تعمیر آن اقدام کنید. همچنین نحوه تعویض این قطعه به طور کامل توضیح داده شد. چنانچه در رابطه با این قطعه سوالی دارید و یا قبلا تجربه تعمیر یا تعویض آن را داشته‌اید در قسمت نظرات مطرح نمایید.

تاریخ انتشار۳۱/۰۱/۱۴۰۲ @ ۱۰:۲۹

2 دیدگاه برای “کامل‌ترین اطلاعات در مورد فلوسوئیچ پکیج دیواری

    • Sardar Farmanbar گفته:

      سلام وقت بخیر
      به طور کلی فلوسوئیچ قابل تعمیر نیست و در صورت خراب شدنش بهترین کار کمک گرفتن از تعمیر کار برای تعویض قطعه هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان