کولر گازی پرتابل چیست؟، معرفی اسپلیت سیار از سیر تا پیاز

همه چیز درباره کولر گازی پرتابل

با شروع تابستان، همه افراد به دنبال نصب یک کولر گازی یا سیستم تهویه مرکزی برای منزل یا اتاق محل کار خود هستند، اما ایجاد تهویه مطبوع و خنک سازی در یک فضای کوچک به مراتب راحت تر از فضاهای بزرگ است و نصب کولرهای گازی بزرگ برای محیط های کوچک کار عاقلانه ای نیست زیرا انرژی زیادی را هدر میدهد. در چنین شرایطی نصب کولر گازی پرتابل یا به اصطلاح اسپیلت سیار، یکی از بهترین گزینه های سرمایش فضا است. در این مقاله ابتدا میخواهیم بگوییم که کولر گازی پرتابل چیست و سپس به بررسی انواع، مزایا و معایب و نحوه عملکرد این دستگاه برودت و حرارت می پردازیم.

کولر گازی پرتابل چیست؟

اولین سوالی که در این مقاله می خواهیم پاسخ دهیم این است که کولر گازی پرتابل چیست؟ کولرگازی سیار یا اسپلیت قابل حمل (Portable AC) یکی از انواع سیستم های سرمایشی و تهویه مطبوع است که به واسطه چرخ هایی که زیر آن تعبیه شده، جا به جا کردن آن بسیار آسان بوده و برای خنک کردن فضاهای مسکونی و اداری به کار میرود. کولر گازی پرتابل یک دستگاه مستقل است که برخلاف انواع دیگر کولر گازی و اسپلیت، مکان ثابتی ندارد و در هر فضایی میتوان آن را نصب کرد.

کولر گازی پرتابل چیست | انواع اسپلیت قابل حمل

کولر گازی سیار، اکثرا برای ایجاد تهویه مطبوع در فضاهای کوچک مانند اتاق زیر شیروانی، اتاق خواب، پذیرایی های کوچک و دفاتر اداری، به کار میروند زیرا نصب، جابجایی و نگهداری آسانی دارند. همچنین برخی از مدل های کولر گازی پرتابل پمپ حرارتی دارند که باعث میشود حتی در زمستان برای گرمایش محیط، گزینه خوبی باشند. توصیه میکنم مقاله تهران سرویس یار با موضوع کولر گازی چیست را حتما بخوانید.

مطالعه بیشتر:

معرفی اجزای کولر گازی و تشریح وظایف هریک

مزایای سیستم تهویه مطبوع کولرگازی سیار

همانطور که گفتیم، کولرگازی سیار یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین انواع کولر گازی در دنیا است، اما چرا؟ شاید شما هم با آگاهی از مزایای کولر گازی پرتابل، مشتاق به خرید این سیستم سرمایش و تهویه مطبوع شوید. مزایایی نظیر:

 • نصب آسان: یکی از بزرگترین مزیت های کولر گازی پرتابل نصب آسان آن میباشد. در واقع برای نصب کولر اسپلیت سیار نیازی به استخدام یک تکنسین حرفه ای ندارید و خودتان میتوانید با استفاده از جعبه ابزار دستگاه و راهنمای آن، این سیستم خنک کننده را نصب کنید. تنها کافیست که یک خروجی برای شلنگ تهویه کولر پیدا کنید. 
 • متحرک بودن: مهم ترین حسن کولر گازی پرتابل در نام آن نهفته است. در زیر کولر گازی سیار چرخ هایی وجود دارد که با کمک آنها میتوان کولر اسپلیت را از یک نقطه به نقطه دیگر حمل کرد. 
 • مناسب محیط های کوچک: کولر گازی پرتابل کوچک بهترین انتخاب برای فضاهای کوچک هستند زیرا جاگیر نیستن؛ همچنین افراد مستاجر که اقامت دائم ندارند و زیاد جا به جا میشوند، نیز کاندید خوبی برای نصب این دستگاه خنک کننده میباشند.
 • تهویه مطبوع قابل حمل نسبت به انواع دیگر کولر گازی هزینه کمتری دارد و از آنجایی که خود مشتری می تواند نصب آن را انجام دهد، دیگر نیازی به پرداخت هزینه نصب نیست. 
 • مناسب برای شهرهای شرجی: برای شهرهایی که آب و هوای مرطوب دارند، نمی توان هر کولری را نصب کرد زیرا ممکن است به قطعات داخلی کولر آسیب برسد، اما کولر سیار گازی کاملا رطوبت هوا را میگیرد و برای آب و هوای شرجی کاملا مناسب است.
 • امکان کنترل از راه دور: بسیاری از سیستم های کولر گازی سیار، دارای کنترل از راه دور هستند و میتوان از هر نقطه ای اقدام به خاموش و روشن آنها کرد. همچنین مدل های پیشرفته این دستگاه سرمایشی، دارای کنترل زمان هستند، یعنی می توان خاموش و روشن کردن اسپلیت سیار را در بازه های زمانی مشخص، تنظیم کرد.
 • قابلیت گرمایش محیط: اگر کولرهای گازی پرتابل در حالت هیتر تنظیم شوند، قابلیت گرمایش دارند، یعنی از این دستگاه به طور همزمان میتوان برای گرمایش و سرمایش محیط استفاده کرد.
 • نظافت آسان: نگهداری و نظافت کولر گازی پرتابل بسیار راحت است زیرا فیلترهای هوای آن در تعداد بالا موجود هستند.

مطالعه بیشتر:

کولر گازی پنجره ای چیست و چگونه کار می کند؟ + عکس

معایب کولر گازی پرتابل یا قابل حمل

مزایا و معایب کولر گازی قابل حمل

هر دستگاهی در کنار مزایا، معایبی نیز دارد. کولر گازی پرتابل نیز از این قاعده مستثنی نیست. مهمترین معایب کولر گازی پرتابل که باید قبل از خرید، آنها را بدانید عبارتند از:

 • سر و صدای زیاد: از آنجایی که کمپرسور در داخل کولرگازی قرار دارد، در مدل هایی که یونیت خارجی ندارند، سر و صدای کولر گازی زیاد بوده و آزاردهنده است؛ به همین دلیل بهتر است از سیستم هایی استفاده نمایید که یونیت خارجی دارند یا اینکه عایق بندی شده باشند.
 • قدرت پایین: سیستم های تهویه مطبوع پرتابل به صورت کلی انرژی کمتری برای خنک کردن محیط دارند زیرا نسبت به انواع دیگر کولر گازی، زمان بیشتری را برای سرمایش فضا صرف میکنند. 
 • برخی از انواع کولر گازی پرتابل شیلنگ تهویه دارند و برخی دیگر دارای مخزن آب هستند. دستگاه هایی که مخزن آب دارند، باید به طور منظم مخزن آنها تخلیه شود تا کولر اسپلیت به درستی کار کند.
 • سنگین بودن: از آنجایی که کمپرسور داخل کولر گازی سیار قرار دارد، این سیستم برودت هوا معمولا سنگین است و اگر چرخ نداشته باشد، حرکت دادن آن مشکل خواهد بود. به همین خاطر بهتر است مدل های چرخ دار کولر گازی پرتابل را خریداری کنید.
 • محدود بودن فضای خنک سازی: همان طور که گفتیم، کولر گازی قابل حمل برای ایجاد تهویه مطبوع و خنک کردن فضاهای کوچک به کار میروند و نمی توان توقع داشت که کل خانه را خنک کنند.
 • کولرگازی سیار به یک پنجره برای خارج کردن گرما و دودهای حاصل از سرمایش نیاز دارند، به همین خاطر باید یک لوله پلاستیکی به آن متصل شود تا گرما را به بیرون منتقل کنند.

اگر قصد خرید دارید، باید مزایا و معایب کولر گازی پرتابل را در کنار هم قرار داده و با توجه به شرایط خود، تصمیم گیری کنید. اگر مزایای کولر گازی سیار بیشتر است، در خرید آن شک نکنید، در غیر این صورت بهتر است به انواع دیگر کولر گازی و اسپلیت فکر کنید.

مطالعه بیشتر:

آموزش عیب یابی و رفع صدای کولر گازی پنجره ای در خانه

انواع کولر گازی پرتابل یا اسپلیت سیار

کولر گازی پرتابل به دو دسته کولر گازی پرتابل تک لوله و کولر گازی پرتابل دو لوله تقسیم میشود. این دو مدل از نظر کارایی و نحوه عملکرد کمی با هم متفاوت هستند که در ادامه به مقایسه کامل این دو دستگاه تهویه مطبوع میپردازیم.

کولر گازی پرتابل تک لوله (Single hose)

کولر گازی سیار تک لوله، فقط یک شلنگ برای خروج گرما و گازهای حاصل از فرایند خنک سازی محیط دارد. داشتن تنها یک شلنگ خروجی باعث نصب آسان تر و هزینه کمتر این دستگاه میشود. در کولر گازی پرتابل تک لوله، دستگاه هوا را از داخل اتاق میکشد و هوای سرد را به فضا باز میگرداند، همچنین رطوبت و گرمای حاصل از فرایند خنک سازی از طریق شلنگ به بیرون از فضا هدایت میشود.

کولرهای پرتابل تک لوله یک عیب بزرگ دارند؛ از آنجایی که دستگاه تهویه مطبوع به طور مداوم هوای داخل اتاق را می کشد و آن را تعویض نمی کند، هوای گرم از شکاف درها، پنجره ها و سایر سوراخ ها به داخل نفوذ کرده و باعث میشود که دستگاه تهویه مطبوع بیشتر کار کند تا هوا خنک شود. برای افزایش بازدهی کولر گازی پرتابل تک لوله می توان پنجره ها و درب ها را به خوبی عایق بندی کرد تا از ورود هوای گرم به داخل خانه جلوگیری شود.

مطالعه بیشتر:

آموزش تعمیر و نگهداری پکیج و اسپلیت با روش های تست شده

کولر گازی پرتابل دو لوله (Dual hose)

کولر گازی قابل حمل دو لوله، دو شلنگ مجزا دارد که یکی از آنها برای تخلیه گرما و رطوبت داخل اتاق و دیگری برای کشیدن هوای تازه از بیرون استفاده می شوند. هوای بیرون بعد از اینکه به دمای تنظیم شده کولر گازی رسید، در داخل فضا منتشر میشود.

عکس کولر گازی پرتابل دو لوله ای

کولر گازی پرتابل دو لوله بازدهی و کارایی بیشتری نسبت به مدل تک لوله دارد، زیرا دو شلنگ آن به صورت مجزا فرایند خروج گرما و ورود هوای خنک از بیرون را انجام میدهند، در نتیجه سرمایش اتاق با سرعت بیشتر و کار کمتری انجام میگیرد؛اما نباید فراموش کرد که یکی از معایب کولر گازی سیار دو لوله نصب سخت تر و قیمت بالاتر به نسبت مدل تک لوله است.

مطالعه بیشتر:

بررسی جامع تفاوت اسپلیت و کولر گازی + معرفی بهترین سیستم تهویه مطبوع

کولر گازی پرتابل چگونه کار میکند؟

کولر گازی پرتابل چگونه کار میکند؟ | طرز کار اسپلیت پرتابل

به طور کلی طرز کار کولر گازی پرتابل به این صورت است که هوای گرم و رطوبت را از اتاق خارج و به بیرون منتقل میکند. کولر گازی سیار دارای موتوری است که هوای گردش شده در اتاق را خنک کرده و گرمای محیط را از طریق شلنگ (ها) به هوای آزاد هدایت کند. کولر گازی پرتابل ۳ جزء کلیدی دارد که از طریق آنها فرایند سرمایش و تهویه مطبوع انجام میشود:

 • اپراتور و ماده مبرد: مبرد انتقال حرارت را آسان تر میکند. کمپرسور با فشرده کردن مبرد، آن را از مایع به گاز تبدیل میکند. همچنین فن که روی کویل های کولر قرار دارند، گرما و رطوبت را به بیرون منتقل میکنند.
 • کندانسور: فن هوای گرم و مرطوب را از اتاق به داخل دستگاه میکشد تا توسط کندانسور کولر گازی خنک شوند. کویل های کندانسور نیز با خنک کردن هوا، رطوبت را از هوای اتاق خارج میکنند تا زمانی که رطوبت دوباره به بخار آب تبدیل شود. 
 • فن: فن، هوای گرم و مرطوب را به داخل کولر گازی میکشد و کویل های موجود در دستگاه، دمای هوا را پایین می آورند و آب را از کولر گازی خارج میکنند. در نتیجه این اتفاق، هوای خنک شده در داخل اتاق منتشر میشود.

عملکرد کولر گازی پرتابل در نتیجه کار اپراتور، مبرد، کندانسور و فن است. برای اینکه عملکرد کولر گازی پرتابل به بالاترین حد خود برسد، همیشه باید کویل های دستگاه تمیز شود زیرا آلودگی های روی کویل های کندانسور میتواند از جذب گرمای محیط داخل توسط مبرد جلوگیری میکند. اگر کویل ها کثیف شوند، کمپرسور باید بیشتر کار کند تا هوا خنک شود. نتیجه این اتفاق، گرم شدن بیش از حد کمپرسور و در نهایت خرابی کولر گازی سیار شود.

مطالعه بیشتر:

تشریح مرحله به مرحله طرز کار کولر گازی همراه با عکس

نحوه نصب کولر گازی سیار

همان طور که پیشتر گفتیم، نصب کولر گازی پرتابل بسیار راحت است و نیازی به تخصص ندارد و خودتان میتوانید طبق دفترچه راهنمای دستگاه، مراحل نصب را انجام دهید، اما اگر برای پیدا کردن بهترین مکان نصب کولر گازی سیار و خروج شیلنگ نیاز به کمک دارید، میتوانید در سایت تهران سرویس یار، برای اعزام متخصص نصب یا تعمیر اسپلیت در تهران، درخواست ثبت بکنید.

مطالعه بیشتر:

نکات مهمی که هنگام تعمیر پکیج و اسپلیت باید به آن توجه کنید

سخن پایانی

کولر گازی پرتابل بهترین وسیله سرمایشی برای مکان های کوچکی مانند اتاق خواب، اتاق محل کار، پذیرایی های کوچک و … میباشد. در این مطلب، مزایا، معایب، طرز عملکرد، بهترین برندها و نحوه نصب کولر گازی سیار گفته شد. قبل از خرید کولر گازی قابل حمل، به نکات گفته شده در این مقاله توجه نمایید و سپس بسته به فضای اتاق خود، بین کولر گازی پرتابل تک لوله و دو لوله یکی را انتخاب کنید. مراقب وسیایل خانه خود باشید و در صورت نیاز به تعمیر اسپلیت یا تعمیرات پکیج تهران آن را به دست توانای تهران سرویس یار بسپارید.

تاریخ انتشار۲۴/۰۸/۱۴۰۱ @ ۰۲:۱۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان