بررسی جامع تفاوت اسپلیت و کولر گازی + معرفی بهترین سیستم تهویه مطبوع

تفاوت کولر گازی واسپلیت؛ کدام بهتر است؟

با نزدیک شدن به روزهای گرم سال، همه به فکر خرید یک سیستم خنک کننده برای ایجاد تهویه مطبوع در منزل یا محیط کار خود هستند. کولر گازی و اسپلیت رایج ترین دستگاه های سرمایشی میباشند، اما بسیاری از افراد تصور میکنند که اسپلیت نام دیگر کولر گازی است و هر دو این دستگاه ها یکسان هستند، در صورتی که کولر گازی و اسپیلت دو سیستم تهویه کننده هوای مجزا هستند که عملکرد متفاوتی دارند.

اگر میخواهید بهترین سیستم خنک کننده را انتخاب کنید، حتما باید با تفاوت کولر گازی و اسپیلیت آشنا شوید. در این مقاله ما می خواهیم فرق بین اسپلیت و کولر گازی را با معرفی مزایا و معایب هر یک ارائه کنیم. با ما همراه باشید.  

کولر گازی چیست؟

ابتدا تنها سیستم سرمایش خانه ها کولر آبی بود، اما به دلایلی از قبیل مصرف انرژی بالا و بازدهی کم، کولرهای گازی جایگزین آنها شدند. کولر گازی یک دستگاه خنک کننده است که به کمک قطعاتی مانند کمپرسور، مبرد، کندانسور، اوپراتور و شیر انبساط، هوای گرم و رطوبت داخل اتاق را گرفته و هوای سرد را در فضا پراکنده میکند.

کولر گازی چیست؟ مختصر و مفید

البته ما طرز کار کولر گازی به صورت کاملا ساده بیان کردیم و نحوه عملکرد این دستگاه تهویه مطبوع پیچیده تر است. در این سیستم سرماسازی، یک سیال که معمولا آب یا هوا است، با تبخیر مبرد خنک میشود. کولر گازی به سرعت گاز را به مایع تبدیل کرده و با استفاده از مواد شیمیایی، هوا گرم فضا را در خارج از خانه دفع کرده و باعث خنک شدن اتاق میشود.

اسپلیت چیست؟

اسپلیت یا اسپیلت نسل جدید کولر گازی دو تکه میباشد که برای سرمایش و گرمایش محیط به کار میرود. اسپیلیت به انگلیسی SPLIT نوشته میشود که به معنای دو تکه یا مجزا است. این نام گذاری به خاطر وجود دو یونیت داخلی و خارجی در این سیستم خنک کننده است که یکی در داخل خانه یا محیط کار و دیگری در فضای آزاد نصب میشود، یعنی اسپیلت یک دستگاه یکپارچه نیست و پنل های آن از هم جدا هستند. 

سیستم تهویه مطبوع اسپلیت چیست؟

در سیستم اسپلیت، چرخه معکوس وجود دارد، یعنی برای خنک کردن هوا، دستگاه هوای گرم را به داخل میکشد و با استفاده از تجهیزات پیشرفته خود، هوای خنک را در داخل اتاق پخش میکند. در حالت گرمایش اسپلیت، مبرد قبل از ورود به کندانسور، از داخل کویل های سیستم عبور کرده و بعد از فشرده شدن، گرم میشود. وقتی که مبرد به دمای مورد نظر برسد، هوای گرم در داخل اتاق پخش میشود. منظور از دمای مورد نظر، همان دمایی است که توسط برنامه نویس برای سیستم تهویه مطبوع اسپلیت از قبل تعریف شده است.

تفاوت کولر گازی و اسپلیت

مهم ترین تفاوت کولر گازی و اسپلیت این است که اسپیلت یکی از انواع کولر گازی میباشد. به عبارت دیگر، کولر گازی طیف گسترده ای از سیستم های خنک کننده را شامل میشود که اسپلیت فقط یکی از آنهاست. کولرهای گازی با توجه به مکان نصب، کاربرد و استراتژی که در هنگام ساخت این دستگاه به کار گرفته شده، یک تکه و دو تکه هستند و به موارد زیر تقسیم میشوند:

  • کولر گازی پرتابل (قابل حمل)
  • کولر گازی ایستاده
  • کولر گازی پنجره ای 
  • کولر اسپلیت

به طور کلی اسپیلت ظرفیت و بازدهی بالاتری نسبت به انواع دیگر کولر گازی دارد، اما در برخی از مکان ها مانند خانه هایی که در همکف ساختمان واقع شده اند، امکان نصب یونیت خارجی وجود ندارد و باید از کولرهای گازی پرتابل، پنجره ای و ایستاده برای ایجاد تهویه مطبوع و برودت هوا استفاده کرد.

کولر گازی بهتر است یا اسپلیت

پیش از خرید یک سیستم برودتی برای خانه یا محل کار، باید با تفاوت کولر گازی و اسپلیت آشنا باشید. کولر گازی و اسپلیت عملکرد یکسانی دارند و هر دو از طریق حذف گرمای محیط باعث کاهش دما و سرما سازی میشوند، اما از جهت اندازه، طراحی ظاهری، راندمان کاری، ظرفیت سرمایش و گرمایش، تعمیر و نگهداری، قیمت و میزان سر و صدا با هم تفاوت دارند.

نتیجه گیری

در این مقاله درباره تفاوت کولر گازی و اسپیلت و مزایا و معایب آنها صحبت کردیم. اینکه کولر گازی بهتر است یا اسپلیت به مکان مورد نظر شما و هزینه‌ای که برای یک سیستم خنک کننده در نظر گرفته‌اید بستگی دارد. اسپلیت قدرت و سرعت بالاتری نسبت به کولر گازی داشته اما هزینه بیشتری نیز دارد.

تاریخ انتشار۲۳/۰۹/۱۴۰۱ @ ۲۳:۵۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان