آموزش مهم ترین نکات نگهداری پکیج بوتان به صورت رایگان

رعایت نکات نگهداری پکیج بوتان به کاهش هزینه تعمیرات آن کمک میکند

امروزه پکیج و شوفاژ های بوتان جزو پرچمداران بازار سیستم‌های گرمایشی هستند و این موضوع برای یک برند داخلی نه‌تنها افتخار بسیار بزرگی محسوب می‌شود، بلکه نشان می‌دهد که متخصصین این شرکت تا چه حد کار خود را درست انجام داده‌اند! با این اوصاف حیف است که در نگهداری چنین سیستم قدرتمند و کارآمدی غفلت کنید و باعث خرابی زودهنگام آن شوید. البته در این صورت دودش به چشم خودتان می‌رود، به خصوص اگر جزو ساکنین شهرهای بزرگ و نسبتاً گرانی همچون تهران باشید چرا که باید هزینه‌های زیادی را برای تعمیرات پکیج تهران بپردازید.به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مطلب نحوه نگهداری پکیج بوتان و نکات مهم نگهداری این دستگاه‌ها را با شما در میان بگذاریم.

بهترین روش های نگهداری پکیج بوتان

بهترین روش‌ها و کارهایی که با انجام آن‌ها می‌توانید از شوفاژهای دیواری نگهداری کنید و طول عمر آن‌ها را افزایش و احتمال خرابی‌شان را کاهش دهید، شامل موارد زیر است:

 • از سرویسکاران مجاز پکیج بوتان کمک بگیرید؛
 • به اندازه ظرفیت دستگاه از آن توقع گرمایش و تولید آب گرم داشته باشید؛
 • فیلتر سختی گیر نصب کنید؛
 • تنظیم پکیج بر اساس دستور‌العمل‌های شرکت بوتان؛
 • درجه حرارت شوفاژ را به درستی تنظیم کنید؛

در ادامه متوجه می‌شوید که هر یک از موارد نامبرده شده تا چه حد در نگهداری پکیج و بیشتر شدن کارایی آن، اهمیت دارند.

از سرویسکاران مجاز پکیج بوتان کمک بگیرید

به طور کلی در نحوه نگهداری پکیج گاهی باید از افراد متخصص در زمینه تعمیر و عیب یابی کمک بگیرید، یعنی مواقعی که لازم است برای  سرویس کردن دستگاه، تعمیر و تعویض قطعات آن اقدام شود. به خصوص که پکیج های دیواری با تولید گرمایش و آب گرم مصرفی مسئولیت سنگینی را بر عهده داشته و حتماً باید در زمان‌هایی مشخص بررسی و چک‌آپ شوند. توجه داشته باشید ما می‌گوییم چک‌آپ اما تعمیرکاران و افراد فعال در حوزه تعمیر دستگاه‌های گرمایشی از آن با نام “سرویس کردن” یاد می‌کنند.

بهترین روش های نگهداری از پکیج بوتان

به طور کلی برای نگهداری صحیح و اصولی پکیج های بوتان نه‌تنها باید وضعیت سلامت قطعات این دستگاه‌ها را به طور منظم و دوره‌ای بررسی کنید، بلکه برای این کار لازم است از افراد متخصص و آموزش دیده کمک بگیرید؛ افرادی که با داشتن سال‌ها تجربه و دانش به طور تخصصی در حیطه تعمیر و عیب یابی پکیج های دیواری این شرکت فعالیت می‌کنند.

یک چنین تعمیرکارانی نه‌تنها آشنایی کاملی با سیستم‌های گرمایشی این برند دارند، بلکه عملیات عیب یابی و تعمیرات پکیج بوتان را با استفاده از به‌روز‌ترین تجهیزات نیز انجام می‌دهند. با این شرایط احتمال خطا و خرابکاری آن‌قدر ناچیز می‌شود که گاهی حتی به اپسیلون هم نمی‌رسد!

به اندازه ظرفیت دستگاه از آن توقع گرمایش و تولید آب گرم داشته باشید

هرچه ظرفیت شوفاژهای دیواری تناسب بیشتری با محیط داشته باشد، میزان کارایی و دوام این دستگاه‌ها نیز بالاتر خواهد بود. به اضافه این که هزینه‌ای که باید برای قبض گاز و برق بپردازید نیز تا حد بسیار زیادی کم‌تر می‌شود. به بیان دیگر اگر می‌خواهید پکیج گرمایشی پرقدرت به کارکرد خود ادامه دهد و بابت مصرف انرژی، تعمیر و غیره خرج چندانی برایتان نتراشد، همواره یادتان باشد که به اندازه ظرفیت دستگاه از آن توقع گرمایش و تولید آب گرم داشته باشید. چه بسا اگر دستگاه گرمایشی بیشتر از توان و ظرفیت خود کار کند، به سرعت مستهلک و از کار افتاده می‌شود.

فیلتر سختی گیر نصب کنید

به طور کلی نصب فیلتر سختی گیر (فیلتر مغناطیسی یا پلی فسفات ) در مسیر ورودی آب شوفاژهای دیواری را به جرئت می‌توان جزو مهم‌ترین  نکات نگهداری پکیج معرفی کرد. به این علت که ورود املاح به سیستم داخلی شوفاژ یک تنه تا حد بسیار زیادی باعث خرابی و کاهش طول عمر این سیستم‌های گرمایشی می‌شود. اگر بخواهیم کمی دقیق تر بگوییم آبی که در شبکه آبرسانی شهری جریان دارد پر از املاح است، ورود این املاح به درون دستگاه همانا و تشکیل رسوبات در مبدل های پکیج و لوله‌های داخلی همانا! رسوباتی که باعث مسدود شدن مجاری دستگاه، پایین آمدن راندمان و حتی خرابی قطعات مهم آن می‌شوند.

اصول نگهداری پکیج بوتان شامل چند نکته مهم است

 وقتی کار به این جا برسد چاره‌ای جز شستشوی مبدل پکیج، تعمیر و تعویض قطعات آسیب دیده و غیره باقی نمی‌ماند. از طرفی شستشوی مکرر مبدل و همین طور عوض کردن یا تعمیر قطعات اصلی دستگاه به خودی خود از کارایی پکیج و عمر مفید آن کم می‌کند. با این تفاسیر از همان روزهای اولیه استفاده از این سیستم‌های گرمایشی به فکر نصب فیلتر سختی گیر باشید، وگرنه می‌شوید مصداق بارز “خشت اول چون نهد معمار کج، تا ثریا می رود دیوار کج!”

تنظیم پکیج بر اساس دستور‌العمل‌های شرکت بوتان

تا به اینجا متوجه شدید برای این که پکیج های دیواری بوتان عملکرد درست و ایده‎آلی داشته باشند باید یک سری کارها انجام بدهید و اصطلاحاً با دل پکیج راه بیایید. از جمله این که دستگاه گرمایشی را دقیقاً بر اساس دستورالعمل‌های شرکت سازنده آن تنظیم کنید. به عنوان مثال در دفترچه راهنمای نگهداری پکیج بوتان، فشار نرمال برای کارکرد صحیح این دستگاه‌ها در محدوده ۱ الی ۱.۵ Bar ذکر شده است. حال اگر فشار دستگاه چیزی جز مقادیر گفته شده باشد، بدون شک پکیج عملکرد مناسبی نخواهد داشت و به هر حال یک جای کارش می‌لنگد!

می‌بینید که پایبندی به دستورالعمل‌های کارخانه تولید کننده سیستم‌های گرمایشی تا چه حد کیفیت کارکرد این دستگاه را بالا می‌برد. به خصوص که همواره نفوذ هوا به درون سیستم مدار گردش آب پکیج باعث مختل شدن عملکرد گرمایشی این دستگاه‌ها می‌شود، به طوری که رادیاتور نمی‌تواند آن گرمایش لازم و مناسب را داشته باشد. در چنین شرایطی اگر بر اساس آنچه در دفترچه راهنمای پکیج بوتان گفته شده جلو بروید و دستگاه را هواگیری کنید، دیگر هیچ دغدغه‌ای بابت گرمایش آن نخواهید داشت. ناگفته نماند هواگیری پکیج کاری تخصصی بوده و بهتر است توسط سرویسکاران حرفه‌ای انجام شود.

درجه حرارت شوفاژ را به درستی تنظیم کنید

 در نگهداری پکیج بوتان علاوه بر موارد گفته شده لازم است درجه حرارت شوفاژ را به درستی تنظیم کنید، به این صورت که نباید درجه حرارت دستگاه به طور مداوم روی وضعیت حداکثر قرار داشته باشد. در غیر این صورت سیستم گرمایشی با تمام توان خود کار می‌کند و فرصت کمی برای استراحت و ریکاوری دارد. از طرفی شوفاژهای دیواری با درجه حرارت ۶۰ درجه می‌توانند به مدت ۵ سال کار کنند، حال دستگاهی که مدام روی درجه حرارت ۸۰ درجه تنظیم باشد، تنها به مدت ۱ سال دوام می‌آورد و پس از آن از پا می‌افتد!

با این تفاسیر اگر می‌خواهید از عمر طبیعی دستگاه گرمازا کم نشود و شما را زودتر از موعد بابت تعمیر و تعویض به خرج نیندازد، پیشنهاد می‌کنیم اولاً درجه حرارت پکیج را کم کنید،  ثانیاً با انجام کارهایی مانند مسدود کردن دریچه کولر، پوشاندن منافذ و درزها، پوشیدن لباس گرم و غیره جلوی هدر رفت گرما را بگیرید.

سخن آخر

نگهداری پکیج بوتان آن‌طوری که به نظر می‌آید کار سختی نبوده و تقریباً هر کسی از پس پیاده سازی موارد گفته شده برخواهد آمد. تنها کافی است کمی برای پول با ارزشتان دل بسوزانید و در نگهداری و مراقبت از این دستگاه‌های گرمایشی دقت بیشتری به خرج دهید. در این مسیر همچنین می‌توانید از راهنمایی‌های متخصصین سرویس و تعمیر پکیج های گرمایشی ما در تهران سرویس یار کمک بگیرید.

تاریخ انتشار۱۷/۰۱/۱۴۰۲ @ ۰۱:۳۰

4 دیدگاه برای “آموزش مهم ترین نکات نگهداری پکیج بوتان به صورت رایگان

  • Sardar Farmanbar گفته:

   سلام بر شما
   دلایل زیادی برای این مشکل وجود داره از جمله رسوب داشتن لوله ها، خرابی برد پکیج، چکه پکیج و…
   میتونید با کارشناسان ما برای بررسی بیشتر و دریافت راهنمایی تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان