آموزش رفع صدای پکیج مناسب همه برندهای ایرانی و خارجی

دلایل انواع صدای زیاد پکیج و روش رفع

از آنجایی که امروزه پکیج‌ها جزو سیستم‌های گرمایشی اصلی در ساختمان‌های مسکونی و اداری محسوب می شوند و با توجه به اهمیت و کارایی این سیستم ها لازم است در نگهداری آن ها یک سری موارد مهم را مدنظر قرار دهید. به عنوان مثال در صورت شنیدن صداهای غیرعادی از دستگاه بدون دست دست کردن به فکر پیدا کردن علت باشید تا بتوانید کاهش هزینه تعمیر پکیج را در صورت خرابی رقم بزنید. بگذارید این طور بگوییم اگر از انواع پکیج های دیواری صداهایی غیرطبیعی و ناهنجار به گوشتان برسد؛ یعنی این دستگاه عملکرد صحیحی نداشته و یک جای کارش می لنگد!

ناگفته نماند دلایل متعددی برای سر و صدای پکیج وجود دارد که برخی از آن ها بسیار مهم بوده و در صورت بی توجهی ممکن است صدمات جدی به دستگاه وارد شود. به همین دلیل قصد داریم در این مطلب دو موضوع مهم یعنی ” انواع صدا در پکیج” و ” علت صدای پکیج” را بررسی کنیم تا در صورت روبرو شدن با چنین مشکلی بدانید که چه زمانی باید فوراً برای تعمیر سیستم گرمایشی اقدام کنید و چه زمانی مشکل چندان جدی نیست. اگر اطلاعات کافی درباره سیستم گرمایشی پکیج و مزایای آن ندارید، توصیه میکنم قبل از خواندن این مطلب، مقاله پکیج چیست را مطالعه کنید.

انواع صدا در پکیج

بررسی انواع صدای غیر طبیعی در پکیج دیواری

به طور کلی صدای ناهنجار پکیج نشانه اختلال در عملکرد این سیستم های گرمایشی است. انواع صداهای عجیبی که امکان دارد از دستگاه گرمایشی به گوشتان برسد در موارد زیر خلاصه می شود:

  • صدای زوزه پکیج؛
  • صدای جیغ پکیج؛
  • صدای بوق پکیج؛
  • صدای تق تق پکیج؛
  • صدای جیرینگ جیرینگ پکیج؛
  • صدای سوت پکیج؛

در ادامه علت انواع صدای پکیج را باهم بررسی میکنیم.

علت صدای زوزه پکیج گرمایشی

اگر سیستم گرمایشی در حین کار صدایی شبیه زوزه کشیدن داشته باشد علت آن یکی از موارد زیر است:

  1. گرفتگی مبدل ثانویه با رسوب‌های آب: در این صورت باید برای تعمیر مبدل ثانویه اقدام شود.
  2. معیوب بودن فن: در این صورت فن دچار لرزش شده و به دنبال آن صدای زوزه پکیج شنیده می شود. برای رفع این مشکل به سادگی می توانید یک لاستیک را در قسمت هایی که لرزش دارند بگذارید تا از تولید این صدای آزار دهنده جلوگیری شود.
  3. وجود هوا داخل سیستم: در چنین شرایطی با انجام هواگیری از شر این مشکل خلاص خواهید شد.

صدای جیغ پکیج؛ گوشخراش و خطرناک

معمولاً یک چنین صدای ناخوشایندی از دستگاه هایی شنیده می شود که اورینگ سوپاپ (قطعه ای در شیر سه طرفه) آن ها دچار خرابی یا فرسودگی شده است. ناگفته نماند این صدا فقط در یکی از حالت‌های آب گرم مصرفی یا حالت شوفاژ به گوشتان خواهد رسید. با توجه به این که صدای جیغ پکیج گرمایشی جزو صداهای بسیار آزار دهنده برای انسان است؛ در نتیجه بسیاری افراد در صورت روبرو شدن با چنین مشکلی ترجیحاً می دهند شخصاً دست بکار شده و آن را بر طرف کنند.

آموزش رفع صدای جیغ پکیج بدون تعمیر کار

اگر شما نیز به دنبال آموزش رفع صدای جیغ پکیج بدون تعمیر کار هستید، باید بگوییم چنانچه اورینگ سوپاپ به حدی خراب شود که صدای جیغ از پکیج دیواری به گوش برسد؛ در این شرایط چاره ای جز تعویض این قطعه وجود ندارد. این کار نیز کاملاً تخصصی بوده و برای انجام آن حتماً باید از متخصصان تعمیر سیستم های گرمایشی پکیج کمک گرفته شود. حدس میزنم مقاله آموزش تعمیرات تخصصی انواع پکیج دیواری و زمینی از صفر تا صد بتواندبه شما کمک کند؛ پس توصیه حتما به آن هم سری بزنید.

صدای بوق پکیج، یک صدای ناهنجار در پکیج دیواری

صدای بوق آزار دهنده ترین سر و صدای پکیج گرمایشی است که به دلیل رسوب گرفتگی و مسدود شدن مبدل اصلی دستگاه ایجاد می شود، چون این قطعه به طور مداوم با لوله های انتقال آب در تماس بوده و طبیعی است که به مرور زمان املاح موجود در آب باعث گرفتگی آن شوند. در نهایت تجمع رسوبات در مبدل اصلی باعث شنیدن صدای بوق پکیج دیواری می شود. در واقع وقتی کار به این جا برسد یعنی لوله ها حسابی دچار رسوب گرفتگی شده و برای رسوب زدایی آن ها باید با نمایندگی تعمیر پکیج تماس بگیرید. گاهی نیز با عوض کردن صافی آب ورودی به سادگی می توان این مشکل را برطرف کرد؛ منتها بهتر است عملیات عیب یابی پکیج و تشخیص بهترین شیوه برای تعمیر آن را به تعمیرکاران حرفه ای و مجرب بسپارید.

تعمیر صدای بوق پکیج با یک راهکار ساده

در ادامه جا دارد موضوعی را خدمتتان عرض کنیم که دانستن آن خالی از لطف نخواهد بود؛ به این صورت که شنیدن صدایی شبیه بوق از سیستم گرمایشی و این که خودِ پکیج بوق بزند، دو موضوع جدا از هم است. در حالت اول باید برای رسوب زدایی یا در بهترین حالت تعویض صافی آب ورودی اقدام شود. در حالی که بوق زدن پکیج دیواری می تواند به دلیل خرابی برخی قطعات مهم و اصلی آن مانند ترموستات، سوپاپ یا حتی وجود هوا در سیستم و به طور کلی یک چنین دلایلی باشد. در این صورت بدون چون و چرا باید برای تعمیر دستگاه با نمایندگی ها و مراکز تعمیر معتبر تماس گرفته شود.

صدای زیاد تق تق پکیج؛ بدترین صدایی که از پکیج شنیده میشود

به طور کلی تق تق کردن پکیج بدترین صدایی است که امکان دارد از این سیستم گرمایشی دیواری شنیده شود. این صدای غیرطبیعی و ناخوشایند می تواند دلایل مختلفی همچون خرابی سوئیچ، خراب بودن پمپ پکیج یا کم بودن فشار آب سرد ورودی رادیاتور ها را داشته باشد. گاهی نیز صدای تق تق از رادیاتورهای داخل ساختمان شنیده می شود. در هر صورت پیش از تعمیر ابتدا باید مشخص شود منشا این صدای غیر عادی کدام قسمت از پکیج بوده است. سپس نوبت به تعمیر یا تعویض قطعه معیوب و مشکل دار می رسد.

صدای جیرینگ جیرینگ؛ هشداری مبنی بر زیاد شدن آب

جیرینگ جیرینگ کردن سیستم های گرمایشی در حقیقت یک علامت هشدار دهنده است که خبر از زیاد شدن دمای آب می دهد. بگذارید این طور بگوییم اگر دمای آب پکیج بیش از حد زیاد شود، صدای جیرینگ جیرینگ یا بنگ به گوشتان خواهد رسید؛ زیرا با افزایش دما، آب درون لوله‌ها به بخار تبدیل شده و این گونه حرکت آب با اختلال مواجه می شود. در نهایت نیز این اختلال باعث ایجاد صدای جیرینگ جیرینگ پکیج دیواری خواهد شد.

علت صدای جیرینگ جیرینگ پکیج

به بیان دیگر آنچه باعث ایجاد صدای جیرینگ جیرینگ در سیستم های گرمایشی می شود، بخار شدن آب و حرکت نامنظم آن درون رادیاتورها است؛ بنابراین برای رفع این مشکل کافی است کمی رادیاتورها را بلند کرده و شیب دهید. معمولاً این راهکار ساده شما را از شر صداهای ناهنجار سیستم گرمازا خلاص می کند؛ منتها گاهی تغییر زاویه رادیاتورها بی فایده بوده و تنها کاری که می توانید انجام دهید تماس گرفتن با متخصصین عیب یابی و تعمیر پکیج است.

صدای سوت پکیج؛ نشان دهنده مشکل در دریچه هوای رادیاتور

همان طور که گفته شد، سوت کشیدن پکیج یکیج از صداهای ناهنجار سیستم های گرمایشی محسوب می شود. در صورت شنیدن چنین صدایی باید بدانید که مشکلی در دریچه هوای رادیاتور وجود داشته و این قسمت دچار خرابی شده است؛ بنابراین برای رفع این مشکل باید دریچه هوا را عوض کنید که البته این کار به تخصص، مهارت و مهم تر از همه رعایت نکات ایمنی نیاز دارد.

علت صدای پکیج در حالت زمستانی

صدای پکیج در حالت زمستانی چه علتی دارد؟

از انواع سر و صدای پکیج های گرمایشی که بگذریم گاهی این دستگاه ها در فصل تابستان عملکردی کاملاً عادی داشته و پس از تغییر به حالت زمستانی صداهای عجیبی از آن ها شنیده می شود. به طور کلی دلیل صدای پکیج در حالت زمستانی به فرآیند گردش آب ربط دارد؛ یعنی اگر همه شیرهای رفت و برگشت آب یا شیر رادیاتورها باز نباشد؛ سیستم در حالت زمستانی با مشکل روبرو شده و صداهایی زیاد و غیرعادی به گوشتان خواهد رسید. ناگفته نماند کثیف بودن توری صافی برنجی و همین طور خرابی سیرکولاسیون در سیستم های تک مبدله نیز می تواند باعث صدای زیاد پکیج در حالت زمستانی شود.

علت صدای پکیج هنگام روشن شدن

از همه صداهای غیرعادی پکیج گرمایشی که بگذریم گاهی اوقات در حین روشن شدن این دستگاه ها صداهایی شنیده می شود. این صداها به دلیل روشن شدن شمعک، کار کردن جرقه زن، شروع بکار فن یا پمپ پکیج ایجاد شده و در نتیجه پس از شنیدن آن ها جایی برای نگرانی وجود ندارد. مگر این که در زمان روشن شدن سیستم های گرمایشی صداهای بسیار بلند و زیادی به گوشتان برسد که در این صورت باید برای عیب یابی و تعمیر دستگاه با تعمیرکاران متخصص تماس بگیرید.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

به طور کلی پکیج های دیواری در حال حاضر جزو بهترین سیستم های گرمایشی ساختمان ها هستند که اگر عملکرد صحیحی داشته باشند علاوه بر تامین آب گرم مصرفی باعث ایجاد گرمایی لذت بخش در شوفاژها می شوند. توجه داشته باشید برای این که پکیج در کلیه فصول بتواند به عملکرد قدرتمند و ایده آل خود ادامه دهد، حتماً باید از این دستگاه ها به خوبی مراقبت کرده و از سرویس سالیانه آن ها غافل نشوید. در غیر این صورت باید خودتان را برای خرابی و معیوب شدن سیستم گرمایشی آماده کنید.

گاهی اوقات وجود عیب و ایراد در پکیج های دیواری باعث می شود که صداهایی غیر عادی مانند زوزه، جیغ، تق تق، سوت و غیره از آن ها شنیده شود. هر یک از این صداها می تواند نشانه خرابی یک یا چند قطعه مهم داخلی دستگاه باشد؛ در نتیجه پس از شنیدن چنین صداهایی و به طور کلی در صورت مواجه شدن با صدای زیاد و غیر طبیعی پکیج فوراً با نمایندگی های معتبر و تعمیرکاران حرفه ای این دستگاه ها تماس بگیرید. البته جا دارد این موضوع را گوشزد کنیم که تعمیر پکیج موضوعی کاملاً تخصصی بوده و علاوه بر مهارت و تجربه به تجهیزات مخصوص و پیشرفته نیاز دارد؛ بنابراین اگر تخصص لازم برای تعمیر کردن این دستگاه ها را ندارید، همواره می توانید برای تعمیرات پکیج در تهران و حومه با تعمیر کاران متخصص و ماهر تهران سرویس یار تماس بگیرید و درخواست خود را ثبت کنید.

چنانچه سوالی درباره سر و صدای پکیج برایتان پیش آمده یا این که قبلاً تجربه شنیدن صدا از سیستم گرمایشی را داشته‌اید می توانید آن را در قسمت نظرات مطرح نمایید. همچنین اگر روشی برای برطرف کردن هر نوع صدای پکیج می‌شناسید آن را با دیگر مخاطبان به اشتراک بگذارید.

تاریخ انتشار۲۸/۰۹/۱۴۰۱ @ ۰۲:۳۵

1 دیدگاه برای “آموزش رفع صدای پکیج مناسب همه برندهای ایرانی و خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره رایگان