آموزش جامع رفع صدای پکیج بوتان، ایران رادیاتور و تمام برندها

دلایل انواع صدای زیاد پکیج و روش رفع

پکیج‌ها جزء سیستم‌های گرمایشی اصلی در ساختمان‌ها هستند که در نگهداری آن‌ها باید حتما نکاتی را مدنظر داشته باشد. از جمله مواردی که نسبت به آن لازم است حساس باشید، سر و صدای پکیج است که می‌تواند نشانگر ایراد در عملکرد این دستگاه باشد.

در این مقاله قصد داریم تا انواع سر و صدای پکیج را به همراه علت صدای پکیج بیان کنیم. همچنین در ادامه نکاتی در رابطه با تعمیر انواع صدا در پکیج نیز مطرح می‌شود که به شما در برطرف کردن این صدا و همچنین عیب یابی پکیج حرارتی کمک میکند؛ پس تا پایان با ما همراه باشید.

انواع صدا در پکیج

بررسی انواع صدای غیر طبیعی در پکیج دیواری

گفتیم که ممکن است به علت اختلال در عملکرد پکیج گرمایشی، صداهایی از این دستگاه بشنوید. این صداها انواع مختلفی دارد و هر کدام مربوط به اختلالی است که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم. به طور کلی سر و صدای پکیج متفاوت است و عبارت‌اند از:

  • صدای زوزه پکیج؛
  • صدای جیغ پکیج؛
  • صدای بوق پکیج؛
  • صدای تق تق پکیج؛
  • صدای جیرینگ جیرینگ پکیج؛
  • صدای سوت پکیج؛

در ادامه علت انواع صدای پکیج را باهم بررسی میکنیم.

مطالعه بیشتر:

پکیج چیست؟ معرفی سیستم گرمایشی پکیج

علت صدای زوزه پکیج گرمایشی

یکی از انواع صدا در پکیج صدایی شبیه زوزه است که شاید از دستگاهتان بشنوید. دلایلی که باعث می‌شود صدای زوزه از پکیج شنیده شود گرفتگی مبدل ثانویه با رسوب‌های آب، عیب داشتن فن و یا وجود هوا داخل سیستم است. این ایرادات موجب می‌شود تا شما صدای زوزه پکیج را بشنوید.

عیب و آموزش رفعصدای زوزه پکیج

گفتیم ممکن است از دستگاه پکیج خود صدای زوزه بشنوید و علت گرفتگی مبدل ثانویه است. برای اینکه این صدا را قطع کنید لازم است تا مبدل ثانویه تعمیر شود؛‌ البته این صدا بعضا به علت وجود هوا در سیستم است که با هواگیری نیز برطرف خواهد شد. لرزش فن پکیج نیز صدای زوزه تولید می‌کند که با گذاشتن لاستک در قسمت‌هایی که لرزش دارد می‌توانید از تولید این صدا جلوگیری نمایید.

دلایل صدای جیغ پکیج

صدای دیگری که جزو انواع سر و صدای پکیج قرار دارد صدایی شبیه جیغ است. علت صدای جیغ پکیج، خراب شدن یا فرسوده شدن قطعه‌ای به نام اورینگ سوپاپ در شیر سه طرفه است. این صدا فقط در یکی از حالت‌های آب گرم مصرفی و یا حالت شوفاژ رخ می‌دهد.

آموزش رفع صدای جیغ پکیج بدون تعمیر کار

علت این سر و صدای پکیج را خرابی اورینگ سوپاپ بیان کردیم و برای تعمیر باید این قطعه تعویض شود. در صورتی که مهارت لازم برای تعمیر این قطعه را ندارید حتما از متخصصان تعمیر پکیج کمک بگیرید.

صدای بوق پکیج، یک صدای ناهنجار در پکیج دیواری

در صورتی که مبدل اصلی پکیج شما رسوب گرفته و دچار گرفتگی شود صدایی شبیه بوق خواهد داشت. مبدل اصلی پکیج همواره با لوله‌های انتقال آب در ارتباط است و با گذشت زمان توسط املاح موجود در آب دچار گرفتگی می‌شود. این رسوب در نهایت موجب صدایی شبیه صدای بوق پکیج می‌شود.

صدایی شبیه بوق زمانی از پکیج شنیده می‌شود که لوله‌های آب دچار رسوب گرفتگی شده باشند. جهت تعمیر پکیج و برطرف کردن این صدا باید برای رسوب‌زدایی اقدام کنید؛ البته برخی از افراد با تعویض صافی آب ورودی نسبت به برطرف کردن این مشکل اقدام می‌کنند.

تعمیر صدای بوق پکیج با یک راهکار ساده

لازم به ذکر است که صدایی شبیه بوق از پکیج شنیدن با اینکه خود پکیج بوق بزند متفاوت است و در صورتی که پکیج شما بوق می‌زند علت‌هایی شبیه ترموستات معیوب، وجود هوا در سیستم، سوپاپ خراب و… نیز می‌تواند داشته باشد که باید تعمیر شوند.

صدای زیاد تق تق پکیج؛ بدترین صدایی که از پکیج شنیده میشود

صدای تق تق نیز از جمله صداهایی است که در دسته انواع صدای غیرطبیعی پکیج قرار میگیرد. خرابی سوئیچ، خراب بودن پمپ پکیج و یا فشار کم آب سرد ورودی رادیاتور ها میتوانند علت صدای تق تق پکیج دیواری باشند؛ البته ممکن است صدای تق تق را از رادیاتورهای داخل ساختمان نیز بشنوید.

علت صدای تق تق پکیج

برای تعمیر صدای تق تق پکیج ابتدا باید مطمئن شوید که این سر و صدای پکیج از چه قسمتی است و با توجه به آن برای تعمیر اقدام کنید؛ زیرا همانطور که گفتیم این صدا به دلایل مختلفی می‌تواند تولید شود و برای تعمیر هر کدام باید قطعه مورد نظر را تعویض کنید. تعویض پمپ یا سوئیچ و بررسی علت کم بودن فشار آب و اقدام به برطرف کردن آن راه‌های تعمیر این صدا از پکیج است.

مطالعه بیشتر:

پمپ پکیج چیست | طرز کار پمپ آب پکیج گرمایشی

صدای جیرینگ جیرینگ؛ هشداری مبنی بر زیاد شدن آب

در صورتی که دمای آب پکیج را بیش از اندازه زیاد کنید صدای جیرینگ جیرینگ یا بنگ را خواهید شنید؛ زیرا با افزایش دما آب داخل لوله‌ها به بخار تبدیل شده و باعث می‌شود که حرکت آب با اختلال مواجه شود. این اختلال صدای زیاد پکیج را تولید می‌کند.

علت صدای جیرینگ جیرینگ پکیج

صدای جیرینگ جیرینگ از بخار شدن آب و  حرکت نامنظم آب درون رادیاتورها به وجود می‌آید که برای برطرف کردن آن کافی است کمی رادیاتورها را بلند کرده و شیب دهید. با اینکار معمولا این صدا قطع می‌شود اما اگر نشد حتما متخصصان این کار را مطلع کنید.

صدای سوت پکیج؛ نشان دهنده مشکل در دریچه هوای رادیاتور

از انواع صدا در پکیج می‌توان به صدای سوت نیز اشاره نمود. این صدا زمانی تولید می‌شود که دریچه هوای رادیاتور شما خراب شده باشد. در واقع خرابی دریچه هوای رادیاتور صدای سوت را در پکیج ایجاد می‌کند.

آموزش تعمیر فوری صدای سوت پکیج

صدای سوت از پکیج نشان‌دهنده خرابی دریچه هوای رادیاتور است و برای قطع شدن این سر و صدای پکیج لازم است تا دریچه هوا تعویض شود. هنگام تعویض این قطعه حتما نکات ایمنی را رعایت نمایید.

علت صدای پکیج در حالت زمستانی

صدای پکیج در حالت زمستانی چه علتی دارد؟

بعضا پیش آمده که پکیجی در حالت تابستانی به خوبی کار می‌کرده است اما وقتی آن را به حالت زمستانی تغییر داده‌اند شروع به صدا کرده است. علت این صدا در حالت زمستانی را باید در فرایند گردش آب در مدار جستجو کنید که می‌تواند از دلایل زیر باشد:

  • شیرهای رفت و برگشت آب باید همگی باز باشند در غیر اینصورت در حالت زمستانی با صدا روبه‌رو خواهید شد.
  • شیر رادیاتورها باید باز باشد و بسته بودن آن سیستم را با مشکل مواجه می‌کند.
  • توری صافی برنجی برگشت اگر کثیف باشد صدا ایجاد می‌شود.
  • اگر پکیج تک‌مبدل دارید خرابی سیرکولاسیون می‌تواند علت سر و صدای پکیج در حالت زمستانی باشد.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

پکیج‌ها اساسی ترین سیستم گرمایشی ساختمان‌ها هستند و عملکرد صحیح آن‌ها است که می‌تواند خروجی مطلوب را برای شما به ارمغان بیاورد. در صورتی که دستگاه پکیج و یا سیستم گرمایشی شما اختلالی داشته باشد سر و صدای پکیج به شما خبر می‌دهد. در واقع اختلالات این سیستم ممکن است باعث بروز صداهایی شود که نشان می‌دهد دستگاه شما ایراداتی دارد. انواع صدا در پکیج  و علت صدای پکیج در هر نوع از صدا را برایتان توضیح دادیم. همچنین گفتیم که برای تعمیر و برطرف کردن این صداها چه اقداماتی باید انجام دهید.

دقت داشته باشید در صورتی که تخصص لازم برای تعمیر کردن را ندارید میتوانید با تعمیر کاران متخصص و ماهر تهران سرویس یار برای تعمیرات پکیج در تهران تماس بگیرید و درخواست خود را ثبت کنید.در صورتی که سوالاتی در این رابطه دارید و یا قبلا تجربه شنیدن صدا از پکیج داشته‌اید آن را در قسمت نظرات مطرح نمایید. همچنین اگر روشی برای برطرف کردن هر نوع صدای پکیج می‌شناسید آن را با دیگر مخاطبان به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست ارسال فوری تعمیرکار